Zpátky na výsluní. Jak Satya Nadella za 5 let znovu udělal z Microsoftu nejhodnotnější firmu světa

Nela VítováNela Vítová

satya-nadella-microsoft

Foto: Microsoft

Satya Nadella, CEO Microsoftu

0Zobrazit komentáře

Poprvé od roku 2010 se Microsoft v posledních týdnech na čas stal opět hodnotnější společností než Apple. Hlavní roli v tomto dlouholetém procesu přitom hrál posledních téměř pět let Satya Nadella, který v roce 2014 nastoupil do pozice výkonného ředitele giganta z Redmondu. Od té doby se Microsoftu opět daří jako již dlouho ne a vypadá to, že cíle jsou vysoké.

V době před nástupem původem indického softwarového inženýra si jedna z největších firem na světě procházela velmi špatným obdobím. Operační systém Microsoft Windows 8 byl propadákem, se kterým byla většina uživatelů naprosto nespokojená a zaměstnanci mezi sebou bojovali o lepší postavení ve firmě. Zákazníci i vývojáři tak ztráceli víru ve službu, která pro ně doposud byla běžnou součástí každodenních životů. Situace se začala měnit až ve chvíli, kdy Microsoft jmenoval svého nového CEO. Stal se jím Satya Nadella a stál před ním tehdy jediný úkol: obnovit fungování firmy a vrátit ji na výslunní.

Indické dětství a americké studium

Satya Narayana Nadella se narodil v roce 1967 v indickém městě Hajdarábád. Jeho otec byl sluhou a matka učitelkou indického starobylého jazyka sanskrt. Již od útlého mládí si Satya přál být profesionálním hráčem kriketu, jednoho z nejhranějších sportů v Indii, který během svých školních let provozoval. Brzy však zjistil, že než sport ho začíná stále více zajímat věda a technologie. Těm se také začal hlouběji věnovat v dalších letech, kdy nastoupil na vysokou školu.

satya-nadella-microsoft

Foto: Pierre Lecourt/Flickr

Satya Nadella, CEO Microsoftu

V roce 1988 Nadella získal bakalářský titul v oboru elektrického inženýrství na indické univerzitě Manipal Institute of Technology. Vzhledem k tomu, že škola neměla dostatečné vybavení, co se týče vědeckých počítačových programů, rozhodl se odjet do Spojených států, kde již tou dobou byly možnosti mnohem větší. V roce 1990 tak získal magisterský titul na veřejné výzkumné univerzitě Wisconsin–Milwaukee.

Po studiích se čerstvý absolvent dlouho nezdržoval a rovnou zamířil vysoko, přičemž už zůstal ve Spojených státech. Přestěhoval se do Kalifornie, kde začal pracovat pro výrobce počítačů a počítačového softwaru Sun Microsystems, který sídlil přímo v Silicon Valley. V tehdy inovativní počítačové firmě ale příliš dlouho nevydržel a už v roce 1992 zahájil svou kariéru v Microsoftu, kde se stal jedním ze třiceti indických imigrantů, kteří do firmy vedené jejím spoluzakladatelem Billem Gatesem nastoupili.

Pod Gatesem se firmě dařilo skvěle a Nadella začala pracovat jako vývojář, přičemž se podílel například na operačním systému Windows NT nebo nepříliš povedeném pokusu o interaktivní televizi.

První vedoucí pozice v Microsoftu

Nadellovi se tehdy dařilo i v soukromém životě. Oženil se se svou dlouholetou přítelkyní Anu, která však dosud stále žila v Indii. Místo trvalého pobytu si tak změnil své povolení pro pobyt v Americe na jistý druh víza, které mu později pomohlo přivést jeho ženu do Států. Zároveň si ještě během práce v Microsoftu doplňoval vzdělání, když se rozhodl získat titul MBA. Každý víkend proto pravidelně dojížděl z hlavního firemního sídla v Redmondu ve státě Washington téměř přes celou zemi na univerzitu v Chicagu, kde nakonec v roce 1997 titul získal.

microsoft-nadella-gates-ballmer

Foto: Microsoft

Satya Nadella, Bill Gates a Steve Ballmer

V roce 1999 byla Nadellovi nabídnuta první vedoucí pozice, a to viceprezidenta Microsoft bCentral, kde se spravovaly webové služby jako hosting a e-mailové servery malých firem. Netrvalo dlouho a přišlo za sebou několik dalších povýšení, až se tehdy 40letý Nadella v roce 2007 dostal na pozici senior viceprezidenta Microsoft Online Services. To znamenalo, že měl na starosti řízení vyhledávače Bing a také byl u začátků online verze Microsoft Office či hrací platformy Xbox Live.

V roce 2011 se pak před vášnivým hráčem kriketu a také čtenářem otevřela další výzva. Microsoft v té době vydělával na poskytování svých Windows Server a databáze SQL Server datovým centrům velkých firem a zároveň tehdejší CEO Steve Ballmer začal budovat vlastní cloudovou platformu Microsoft Azure. To se dnes v retrospektivním pohledu ukazuje jako jedno z nejlepších Ballmerových rozhodnutí, stejně jako když si tehdy vybral Nadellu jako prezidenta celé této divize. Před nástupem Nadelly celé oddělení vydělávalo 16,6 miliardy dolarů a do roku 2013 se čistý zisk přehoupl přes 20 miliard.

Nový CEO

V dalších oblastech si už ale Microsoft v té době zdaleka nevedl tak dobře. Operační systém Microsoft 8 byl katastrofou jak v počítačové, tak v mobilní podobě a vyhledávač Bing se nemohl ani v nejmenším rovnat Googlu, který měl ve světě naprostou dominanci. Kritickou a dlouhodobě neudržitelnou situaci si nakonec uvědomil i tehdejší výkonný ředitel Steve Ballmer, který se rozhodl z vedení Microsoftu zhruba po čtrnácti letech odejít. Ballmer tak vyhlásil výběrové řízení s cílem najít někoho, kdo společnost opět přivede na výslunní. V únoru 2014 nakonec sám Ballmer s pomocí jeho předchůdce a spoluzakladatele celé firmy rozhodl, že novým CEO Microsoftu se stane právě Satya Nadella.

microsoft-gates-nadella-ballmer

Foto: Microsoft

Satya Nadella představován jako nový CEO Microsoftu

V prvním e-mailu po svém nástupu všem svým zaměstnancům Nadella napsal„Je mi 46 let, s ženou jsme spolu 22 roků a máme tři děti. Stejně jako to má každý z nás, jsou mé rozhodnutí a činy formovány právě mou rodinou a životními zkušenostmi. Spousta z těch, kdo mě znají, také říkají, že se mé chování odvíjí od zvídavosti a touze učit se nové věci. Kupuji si víc knih, než dokážu přečíst. Přihlašuji se k více online kurzům, než jsem schopen dokončit. V zásadě věřím v to, že jakmile se přestanete učit, přestanete také dělat něco skvělého a užitečného. Určuje mě moje rodina, zvídavost a touha po vědění.“

Velké změny i nákupy

Nadella si přízeň svých zaměstnanců získal brzy po svém nástupu, a to jak osobním přístupem, tak i velkými změnami ve vedení a fungování společnosti. Jeho hlavním cílem bylo především znovu přesvědčit zákazníky, že mohou Microsoftu a jeho službám věřit. Přišel s několika kroky, které postupně začaly jméno společnosti opět vylepšovat.

Z těch nejzásadnějších činů jeho éry můžeme jmenovat představení kancelářského balíku Microsoft Office pro iPad, nákup vývojářského studia Mojang s globálně populární hrou Minecraft, které stálo 2,5 miliardy dolarů, spuštění e-mailové aplikace Outlook pro mobilní zařízení s Androidem a iOS a také jednoznačná reakce na nepovedený operační systém Windows 8. Satya Nadella se rozhodl úplně přeskočit verzi 9 a rovnou se začalo pracovat na mnohem propracovanější verzi Windows 10, která je aktuální dodnes.

microsoft-logo

Foto: Microsoft

Sídlo Microsoftu v Redmondu

Nadellova filozofie byla od začátku především v poskytnutí služeb tam, kde je potřebuje zákazník, ačkoliv to třeba nejsou přímo samotné Windows. V roce 2015 dokonce na jevišti při svém proslovu ukázal své oblíbené aplikace od Microsoftu na iPhonu, což bylo do té doby vcelku nemyslitelné a ani to nemuselo na první pohled vypadat logicky. Nadella ovšem vsadil na to, že se do života zákazníků může dostat i jinými způsoby.

iolevel-founders

Přečtěte si takéČeský startup iolevel překládá weby do bezpečnější podoby. Plánuje zrychlit WordPress a zaujal i MicrosoftČeský startup iolevel překládá weby do bezpečnější podoby. Plánuje zrychlit WordPress a zaujal i Microsoft

Zároveň se Nadella v pozici výkonného ředitele, v níž se našel, odhodlal ke dvěma významným akvizicím. V červnu 2016 oznámil, že Microsoft hodlá za zcela bezprecedentních 26,2 miliardy dolarů koupit profesní sociální síť LinkedIn a letos pak za 7,5 miliardy dolarů také vývojářskou platformu GitHub. Mezi tyto dvě akvizice se už svou výší historicky řadí pouze Skype, který Microsoft v roce 2011 koupil za 8,5 miliardy dolarů.

Nicméně fakt, že se firmě začíná pod novým vedením znovu dařit, zaznamenali také investoři. Za první rok pod vedením Nadelly, mezi lety 2014 a 2015, se Microsoftu zvedla cena akcií o 14 %. Letos je už téměř na trojnásobku. Nadella je ale oblíbený také u svých zaměstnanců, které vede k tomu, že dělat chyby je lidské a klade důraz na učení. Ačkoliv si je vědom toho, že do dalších let ho čeká spousta práce, dosáhl toho, že poprvé od roku 2010 má Microsoft větší hodnotu než tradiční rival Apple, přestože situace na akciovém trhu se dnes prakticky každým dnem mění a vedle této dvojice se v popředí objevuje také Amazon.

microsoft-linkedin

Foto: Microsoft

Akvizice LinkedInu byla největším nákupem Microsoftu v historii

Pokud by nicméně Microsoft uzavřel letošní rok jako nejhodnotnější americká firma, stalo by se tak vůbec poprvé od roku 2002. V roce 2019 každopádně na Nadellu a celý Microsoft čeká několik výzev. Jeho vlajková loď, operační systém Windows 10, bojuje se stále se snižujícími prodeji PC, hlasové asistence Cortana se ve stále silnější konkurenci pořád ještě nepodařilo prorazit a herní konzole Xbox One potřebuje nakopnout v boji s PlayStation 4 od Sony.

CzechCrunch Jobs