EU schválila akvizici GitHubu Microsoftem. Cena přesáhla 7 miliard dolarů

nadd

Foto: Microsoft

Satya Nadella během akvizice GitHubu

0Zobrazit komentáře

Začátkem června letošního roku se začalo spekulovat o tom, že obrovská vývojářská platforma GitHub jedná o svém možném prodeji, a to rovnou s Microsoftem. Tehdy byla valuace GitHubu zasazena na hranici dvou miliard dolarů, kterou platforma získala po poslední investici ve výši 200 milionů dolarů. A pouze několik dní poté se informace opravdu potvrdila – Microsoft se rozhodl koupit GitHub za ohromných 7,5 miliardy dolarů, tedy bezmála 168 miliard korun.

Microsoft tehdy uživatele ubezpečil, že služba zůstane neměnná a že se nedočkají žádných překvapení, které by produkt zásadně ovlivňovaly. GitHub slouží vývojářům jako bezplatné online úložiště kódu a open source projektů. A i přes nelibost veřejnosti se akvizice nyní dostává do své další fáze – nákup totiž dle serveru Financial Times oficiálně schválila i Evropská unie, která akvizici posuzovala celkem 5 týdnů.

Důvodem pro schválení je další významná konkurence, kterou GitHub má, takže se ani pod křídly obrovské společnosti nestane na trhu dominantním hráčem. GitHub má aktuálně přes 28 milionů aktivních uživatelů mezi 85 vytvořenými repozitáři kódu. Informace o akvizici a její potvrzení ovšem vede k masivnímu odlivu ke konkurenci, a to jednoduše proto, že stávající uživatelé nevěří, že se Microsoftu podaří zachovat nezávislost celé platformy.

chrisgithub

Spoluzakladatel a bývalý CEO GitHubu Chris Wanstrath, který loni oznámil rezignaci a stále za sebe hledá náhradu

Mezi největšími konkurenty GitHubu je mimo standardních webových hostingů jako Amazon Web Services především GitLab, který staví na podobném principu jako GitHub, ale s mnohem modernějším vzhledem i pokročilejšími nástroji. Právě GitLab je jednou z prvních možností pro přechod.

applepay-1

Přečtěte si takéApple Pay do Česka dorazí v únoru 2019. Banky jsou připraveny a čekají na zelenou od AppluApple Pay do Česka dorazí v únoru 2019. Banky jsou připraveny a čekají na zelenou od Applu

Microsoft tak nebude mít svoji výchozí pozici jednoduchou a uživatelé budou bedlivě sledovat každý jeho krok. V souvislosti s akvizicí byl do čela GitHubu jmenován také nový šéf, kterého platforma hledala dlouhé měsíce – stal se jím Nat Friedman, zakladatel vývojářského nástroje Xamarin, který Microsoft v minulosti rovněž koupil.

github

GitHub nicméně není zdaleka jedinou akvizicí Microsoftu v miliardových řádech. I když byl GitHub druhou největší akvizicí Microsoftu vůbec, na první pozici se stále drží nákup profesní sociální sítě LinkedIn, za kterou v roce 2016 Microsoft zaplatil 26,2 miliardy dolarů. Její transformace v dlouhodobě fungující byznys se nicméně podařila, takže uvidíme, jak to nakonec dopadne s GitHubem.