Zrada, spiknutí, nulový respekt. Ronaldo se opřel do vedení United, to teď hrozí jeho vyhazovem

Britská média informují o chystané žalobě ze strany Manchesteru United. Může za to primárně rozhovor, ve kterém Portugalec nešetřil slovy.

Filip HouskaFilip Houska

Cristiano Ronaldo

Na nejvyšší fotbalové scéně se teď řeší dvě hlavní události. Tou první je mistrovství světa v Kataru, tou druhou je nespokojenost Cristiana Ronalda v dresu Manchesteru United. A nejde jen o plytké výlevy v zákulisí. Slavný Portugalec s kritikou svého aktuálního chlebodárce zamířil do televize, kde nešetřil slovy. Vedení klubu teď zvažuje kroky, které by ho mohly stát i místo v týmu.

Když se Cristiano Ronaldo, jeden z nejlepších fotbalistů planety, vrátil loni do Manchesteru United, který ho v letech 2003 až 2009 proslavil, očekávalo se, že Rudým ďáblům pomůže k úspěchům nejen v britské Premier League. To se ale tak úplně nestalo – v domácí lize skončili šestí, v Lize mistrů vypadli v osmifinále. A Ronaldo? V obou soutěžích nastřílel 24 gólů, ale že by hrál jako z říše snů, to úplně ne.

Nikdo by nepředpokládal, že by kvůli tomu chtěl Ronaldo z Manchesteru United odcházet. Pak ale letos v dubnu přišel do týmu nový trenér, uznávaný Nizozemec Erik ten Hag – a začaly se objevovat problémy. Britská média poté chrlila zprávy, že Ronaldo není spokojený s jeho vedením. A teď se to potvrdilo.

Před pár dny si sedl s televizním moderátorem Piersem Morganem a nahráli výživný rozhovor, kde se portugalská hvězda otevřeně podělila o tom, co ji trápí. Exkluzivní rozhovor byl rozdělen na dvě části, přičemž ta druhá byla odvysílána během čtvrtečního večera. V celém rozhovoru Ronaldo nešetřil kritikou a poukazoval na řadu věcí, které musel od vedení klubu „snášet“.

Mluvil o tom, že svého trenéra nerespektuje, protože on nerespektuje ho. Zabředl i do možných konspirací, že se ho klub snaží z kádru vyštípat. Zmínil jakousi strategii, kterou vůči němu trenér vede. Zmínil to mimo jiné v souvislosti s nechvalně proslulým odmítnutím nastoupit na pár posledních minut do hry v říjnovém utkání proti Tottenhamu Hotspurs. Prý to byla „provokace“.

Právě na základě odmítnutí naskočit na závěr zápasu, kterého Ronaldo podle svých slov nyní lituje, byl uznávaný střelec suspendován na tři zápasy, což ho rozohnilo ještě více. Teď se ale ukazuje, že by mohl být suspendován znovu – nikoliv však na nějakých pár zápasů, ale napořád. Manchester United totiž podle informací britských novinářů zvažuje Ronalda žalovat a omezit mu hraní v rudých dresech.

Vedení anglického celku ještě ale nevydalo oficiální stanovisko, na svých stránkách pouze uvádí následující: „Manchester United zahájil příslušné kroky v reakci na nedávný rozhovor Cristiana Ronalda pro média. Dokud tento proces nedospěje ke svému konci, nebudeme se k němu dále vyjadřovat.“ Jak ale uvádí sportovní novinář Fabrizio Romano, který má přístup k relevantním zdrojům, klub má skutečně promýšlet kroky, jak Ronalda potrestat. A zákaz hraní je více než pravděpodobný.

„Je pravda, že Manchester United je připraven instruovat Cristiana Ronalda, aby se po mistrovství světa v Kataru do Carringtonu (tréninkového centra klubu, známého i jako Trafford Training Centre – pozn. red.) nevracel. Takový je současný plán. Toto je jeden z prvních kroků po rozhovoru, další budou přicházet v následujících dnech,“ napsal Romano na svůj Twitter.

Britský deník The Guardian pak s odkazem na své zdroje informuje, že Manchester United proti fotbalistovi, jenž si v týmu za týden přijde na zhruba 385 tisíc liber (necelých 11 milionů korun), chystá žalobu. Ronaldo měl totiž zmíněným rozhovorem porušit podmínky. Deník The Independent uvádí, že klub chystá podniknout právní kroky, které by měly předčasně zrušit jeho smlouvu. Ta má správně vypršet příští rok v červenci.

Na oficiální vyjádření ze strany klubu si bude muset veřejnost ještě počkat. Nicméně pokud by ho Manchester United skutečně „vyhodil“, řeší se, jestli by si Ronaldo našel nový tým vysokých evropských kvalit. Ačkoliv je stále velmi užitečným hráčem, je mu 37 let – a logicky se čeká, že za pár let ukončí kariéru. Portugalec ovšem v rozhovoru zmínil, že o něj zájem stále je. Reagoval na zahraniční média, která vesměs psala, že ho příliš mnoho klubů nechce.

S příjmy může pomoct i Binance

O jaké kluby konkrétně šlo, nezmínil, zmínil však probíranou nabídku od jistého klubu v Saúdské Arábii za 305 milionů liber (8,5 miliardy korun), která by z něj udělala nejlépe placeného hráče světa. Toto prvenství nyní drží Francouz Kylian Mbappé hrající za pařížské PSG. Ronaldo ji však měl odmítnout – patrně se tak stále vidí v evropských týmech. Ve hře jsou i samozřejmě kluby ze zámoří, kam spousta hvězd odchází takříkajíc na důchod.

Jedno je ale jisté – ať už osud jednoho z nejlepších fotbalistů všech dob dopadne jakkoliv, o finanční zázemí patrně nebude mít nouzi. Jeho jmění se odhaduje na přibližně 500 milionů dolarů (11,8 miliardy korun), přičemž podstatnou část peněz mu generují rozjeté spolupráce s Nike nebo TAG Heuer – a také spolupráce na Instagramu, kde patří mezi největší uživatele. Má i vlastní značku oblečení nebo parfémů. A mimochodem má také vlastní kolekci NFT.

Právě dnes největší kryptoměnová směnárna Binance spustila oficiální sběratelskou edici na bázi takzvaných nezaměnitelných tokenů (NFT), kde hraje Ronaldo hlavní roli. Na jejím tržišti je k dispozici sedm krátkých animací, které vyobrazují jeho klíčové momenty v životě, zpravidla tom fotbalovém. Mají podobu digitálních soch.