Investoři Tesly žalují automobilku za údajný podvod, který měl zásadně ovlivnit cenu akcií

elonmuskxx

Elon Musk

0Zobrazit komentáře

Začátkem týdne se na Twitteru spoluzakladatele a CEO Tesly, Elona Muska, objevila nečekaná informace o možném převodu Tesly z veřejně obchodovatelné na soukromou společnost. V rámci několika tweetů Musk naznačil, že má dokonce k dispozici financování pro potenciální vyplacení stávajících investorů, kteří se rozhodnou svých akcií zbavit, a to při ceně 420 dolarů za kus, což bylo v té době o zhruba 20 % více, než aktuálně obchodovaná cena. Hodnota firmy by tak rázem stoupla až na 72 miliard.

Ihned po prohlášení začala hodnota akcií Tesly enormně růst, z čehož neměli radost především investoři spekulující na pokles jejich ceny. Dle spekulantů byly informace, které Musk podal, značně nepřesné a měly vyvolat paniku na trhu. Očekávali, že po nich minimálně Tesla poskytne oficiální vyjádření s blížším plánem k uskutečnění transakce i k zajištění financí.

A protože se tak nestalo, dvojice investorů Tesly podala na kalifornskou automobilku trestní oznámení za porušení zákona o cenných papírech, umělém navýšení ceny a o uvedení investorů v omyl. Elon Musk i samotná Tesla se odmítli k celé situaci vyjádřit. Očekává se, že se kromě soudu v San Franciscu, kde byly žaloby podány, k vyšetřování připojí také Komise Spojených států amerických pro cenné papíry a burzu (SEC). Formální vyjádření přes formulář 8-K je totiž standardně vyžadováno do 4 dnů od zásadní události nebo oznámení ve firmě.

CEO Tesly Elon Musk

Oba investoři na žalující straně, Kalman Isaacs a William Chamberlain, o kterých blíže informoval server Reuters, mají pocit, že kvůli Muskově kroku přišli spekulanti na svých pozicích o stovky milionů dolarů a noví investoři Tesly platí přemrštěnou cenu. Sám Issacs musel den po oznámení odkoupit 3 000 akcií, aby vykryl část vzniklé ztráty.

ryanair-aircraft-12

Přečtěte si takéStávky pilotů aerolinky Ryanair pokračují. Zrušeno má být až 500 pátečních letůStávky pilotů aerolinky Ryanair pokračují. Zrušeno má být až 500 pátečních letů

Cílem takzvaných „shortařů“ neboli investorů, kteří spekulují pozice za účelem poklesu hodnoty cenných papírů, je založen na vypůjčení si určitého množství akcií od dalšího investora, jejich okamžitý prodej a poté spekulace na pokles, při kterém akcie nakoupí zpět a znovu je splatí původnímu půjčiteli. Rozdíl v těchto cenách poté znamená možný zisk, případně ztrátu.

tesla-Model-3-MountainPearl1

Tesla Model 3, jehož produkce v posledních týdnech značně vzrostla

Šéf Tesly Elon Musk ostatně proti všem, kdo podobně sází na pokles ceny akcií jeho společnosti, vyslal na Twitteru v minulosti již mnoho negativních signálů. Dle něj je právě tlak ze strany investorů na profit společnosti a dodržování někdy až nereálných cílů produkce nových automobilů, hlavním důvodem pro zvažování převodu Tesly na soukromou společnost.

Financování z Blízkého východu

Těsně před Muskovými tweety se na veřejnost dostala také informace o tom, že téměř pět procent v Tesle získal po dřívější investici saúdskoarabský státní investiční fond (Saudi Arabia Public Investment Fund), jež za podíl zaplatil bezmála 2 miliardy dolarů. Právě PIF měl být jeden z možných investorů do převedení Tesly z veřejné na soukromou firmu. Ani jedna strana to ovšem doposud nepotvrdila. Zdroje agentury Reuters tvrdí, že saúdskoarabský fond možné zapojení popřel. Nic ale zatím není finální.

Foto: TED Conference / Flickr [1, 2], Tesla

Diskuze (0)

Novinka

Anonym