Začíná Czech Space Week, v Praze i Brně připomene přínosy kosmických technologií a česká kosmická jubilea

Jiří SvobodaJiří Svoboda

0Zobrazit komentáře

Ačkoliv Českou republiku nelze považovat za příliš velkou vesmírnou velmoc, letos slaví hned tři kosmická výročí. V roce 2018 uběhlo čtyřicet let od prvního letu československého kosmonauta, Vladimíra Remka, čtyřicet let od vypuštění první československé družice Magion 1 a v neposlední řadě je to právě dnes deset let od vstupu naší země do programu Evropské kosmické agentury (ESA). I proto dnes začíná Czech Space Week, série akcí, která v Praze i Brně za účasti nejvyšších vládních špiček připomene tato jubilea i přínos kosmických technologií, které běžně používáme.

Oficiální program startuje již dnes večer v pražském DOXu. Souběžně bude slavnostně uzavřen letošní ročník inkubátoru ESA BIC Prague a představeny nové startupy, které se do tohoto programu dostaly v dalším ročníku. Na jiném místě také startují workshopy Akademie věd ČR. V úterý proběhne například konference právě ke třetímu zmiňovaném jubileu.

„Za 10 let členství České republiky v ESA se přes 40 firem a 22 výzkumných ústavů zapojilo do více než 300 projektů. Díky mezinárodní spolupráci v konsorciích se české firmy zároveň zapojují do mezinárodních dodavatelských řetězců, které pak na komerční bázi dodávají řešení původně vytvořená v programech ESA. Tím zvyšují svoji konkurenceschopnost a pomáhají stavět znalostní ekonomiku České republiky,“ přibližuje Dan Ťok, ministr dopravy, který za zapojení ČR do ESA a do kosmických aktivit EU odpovídá.

The ESA Earth Observation Φ-week

We live in exciting times of rapid evolution for innovative EO science and applications. Earth observation data is becoming increasingly important to monitor and understand our planet and create new business opportunities for the new generation of data and digital entrepreneurs. At the Φ-week (pronounced 'phi week'), we welcome the people who are interested in and will be shaping the world of EO: join us live now at esa.int/live

Zveřejnil(a) ESA – European Space Agency dne Pondělí 12. listopadu 2018

 

Díky široké paletě workshopů, přednášek a konferencí mají k dispozici bohatý program i ti, kteří chtějí zavítat spíše do moravské metropole. V Brně se ve středu a ve čtvrtek uskuteční například veletrh firem z oblasti aerospace, přednáškový blok s názvem Why Space, Why Now? nebo akce nazvaná Space for Women, kde promluví čtyři úspěšné ženy s kosmického průmyslu. Jihomoravské inovační centrum v rámci programu pořádá tematický blok k budoucnosti zemědělství pomocí satelitů.

robynelon

Přečtěte si takéElon Musk definitivně končí v čele správní rady Tesly. Nahrazuje ho Robyn DenholmováElon Musk definitivně končí v čele správní rady Tesly. Nahrazuje ho Robyn Denholmová

Ten, kdo si najde čas spíše koncem týdne, může stihnout například jedno ze speciálních promítání nebo dny otevřených dveří v pražském sídle agentury GSA (European Global Navigation Satellite Systems Agency), která se stará mimo jiné o navigační systém Galileo. Na vládní úrovni bude souběžně probíhat diskuze na Ministerstvu dopravy.

czechspaceweek1

Kompletní program Czech Space Week, který potrvá až do neděle, je k vidění zde. Akce je realizována ve spolupráci agentury CzechInvest a Ministerstva dopravy. Generálním partnerem je společnost OHB, CzechCrunch jakožto mediální partner přinese pohled na některé body programu.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym