Český fintech startup Twisto loni v obratu překonal miliardu korun. Letos skončí poprvé v zisku

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

michal-smida-twisto

Foto: Twisto

Michal Šmída, zakladatel a CEO Twista

0Zobrazit komentáře

Česká platební služba Twisto oznámila, že má za sebou nejúspěšnější rok ve své pětileté historii. V řeči čísel to za rok 2018 znamená trojnásobný růst a realizaci transakcí v hodnotě 952 milionů korun. Když k tomu přičteme i další výnosy z doplňujících služeb a odložených plateb, dosáhla tuzemská platební aplikace v obratu zhruba na 1,2 miliardy korun. Letos plánuje Twisto růst stejným tempem a chystá několik zajímavých novinek.

Twisto je v první řadě platební aplikace, přes kterou se loni zrealizovalo 1,34 milionu transakcí v celkové hodnotě 952 milionů korun, což její šéf Michal Šmída předpovídal už loni v říjnu. Uživatelé mohou díky Twistu platit ve vybraných e-shopech na jedno kliknutí, zasílat do něj své složenky a faktury a také platit klasicky u obchodníka, a to prostřednictvím platební karty nebo náramku. Smysl Twista pak tkví v tom, že veškeré platby v rámci jednoho měsíce hradí za vás a vy je následně zaplatíte hromadně při měsíčním zúčtování.

Hlavní byznys tuzemského startupu je postaven na třech hlavních nohách: provizi od e-shopů, prémiových účtech (kde je k dispozici například zmíněná platební karta či náramek) a volitelném prodlužování splatnosti, za které se pak po úvodním měsíci platí úrok. Výnosy z těchto aktivit činí střední desítky milionů korun s tím, že se Twisto chce letos po pěti letech poprvé přetočit do zisku. Letos cílí na obrat mezi 2,5 až 3 miliardami korun.

twisto-karta2

Foto: Twisto

Twisto Karta

„Na měsíční bázi se chceme dostat do černých čísel ke konci letošní roku a v příštím roce bychom již měli být ziskoví všech dvanáct měsíců. Aktuálně veškeré prostředky investujeme do růstu, a to jak celé služby, tak našeho týmu,“ komentuje pro CzechCrunch plány Twista jeho CEO Michal Šmída. Aby další růst a zisk nových zákazníků podpořil, chystá letos se svým týmem představit několik nových funkcí, mezi kterými bude placení mobilem, debetní platby a nový nástroj pro správu osobních financí.

Hlavní produkt, kterým je Twisto účet, dnes využívá 52 tisíc zákazníků. V e-shopu pak jednoduchou platbu prostřednictvím Twista, která sestává prakticky jen z jediného kliknutí, ke konci roku 2018 využil každý desátý Čech, tedy celkově 495 tisíc lidí. K prémiovým Twisto účtům český fintech nabízí zmíněnou platební kartu, kterou si pořizuje více než polovina nových zákazníků a platí s ní v průměru patnáctkrát měsíčně.

Inspirace u Revolutu i Curve

Téměř tři ze čtyř zákazníků, kteří mají od Twista platební kartu, si pořizují také platební náramek, ale není to zdaleka jediná služba, kterou uživatelé v rámci Twisto Premium využívají. Českému startupu se osvědčila inspirace u populárního Revolutu, když zavedl oproti tradičním bankám výhodnější kurz pro transakce v cizích měnách, cestovní pojištění ve spolupráci s Uniqa a také možnost rozdělení společné platby zvanou Split.

twisto-debet

Twisto nově nabídne možnost zaplatit přes svou platební kartu

Významnou novinkou letošního roku by měla být možnost platit prostřednictvím Twista také debetně. To znamená, že již nebude nutné, aby za vás veškeré útraty platilo Twisto, jemuž následně v dalším měsíci vše splatíte, ale budete si moci do aplikaci nahrát vlastní platební kartu, ze které se budou platby rovnou strhávat. Český startup se tu pro změnu inspiroval jiným úspěšným zahraničním fintechem Curve, který umožňuje do jedné fyzické karty nahrát hned několik dalších a vždy nechá uživatele v mobilní aplikaci zvolit, se kterou chce zrovna platit.

V případě „debetního Twista“ si uživatel bude moci nastavit, že se například platby do určité výše (např. 500 korun) budou automaticky strhávat z jeho platební karty a o ostatní platby se již postará Twisto. Podobně jako u Curve se navíc bude možné vrátit v čase a v případě potřeby změnit, odkud se má vybraná platba strhnout. Na rozdíl od Curve to ale však zatím nepůjde určit dopředu, pouze nastavením zmíněného limitu.

Placení přes Apple Pay a rozložení velkých plateb

Vedle klasické plastové karty nebo náramku chce Twisto v letošním roce nabídnout zákazníkům také další metody placení, především možnost mobilních plateb, a to jak prostřednictvím Apple Pay, tak později také Google Pay, aby mohli mobilem platit jak majitelé iPhonů a hodinek Apple Watch, tak uživatelé telefonů s Androidem. V aplikaci Twista se objeví také automatická kategorizace výdajů pro lepší přehled o tom, za co uživatelé utrácejí.

twisto-vydaje

Twisto nabídne přehlednou kategorizaci výdajů

Ještě zajímavější pak letos Twisto udělá svou odloženou platbu, v rámci níž půjde větší nákupy rozložit hned do několika plateb, a to od tří do dvanácti měsíců. Pokud si uživatel například koupí počítač za 30 tisíc, bude si moci v Twistu na pár kliků rozdělit celou platbu třeba do dvanácti měsíců. V Twistu zatím nevědí, jak vysoký bude u takové služby úrok, ale podle Šmídy bude na trhu maximálně konkurenceschopný. Twisto bude veškeré úvěry poskytovat a zprocesovávat interně včetně využití vlastního skóringového nástroje Nikita.

V loňském roce zároveň Michal Šmída se svou platební aplikací poprvé vydal do zahraničí. Již několik měsíců operuje v Polsku, kde chce letos spustit své kompletní služby a cílí na obrat ve výši půl miliardy korun, o do pěti let chce být Twisto v regionu střední a východní Evropy na dvou milionech zákazníků. Dalšími trhy, kam český startup plánuje expandovat, mají být v následujících letech Slovensko a Rumunsko. I v zahraničí chce zůstat Twisto lokální službou ve smyslu integrace lokálních partnerů a služeb včetně potřebné jazykové podpory.

Slack za pár měsíců vstoupí na burzu. K dispozici má téměř miliardu dolarů a přestává pálit peníze

butterfield
0Zobrazit komentáře

Letošní rok bude co do počtu miliardových startupů, které hodlají vstoupit na burzu, jedním z nejzásadnějších za poslední dekádu. Ať už jde o vůbec nejhodnotnější americký přepravní startup, o platformu na sdílení ubytování Airbnb nebo třeba komunikační platformu Slack, která se stala jednou z nejrychleji rostoucích obdobných služeb mezi korporacemi i menšími startupy. A právě Slack se pomalu ale jistě zalistování na burze blíží.

Dle posledních informací by to mohlo být již začátkem druhého letošního kvartálu a firma tak postupně musí v rámci přípravy a plánování uveřejňovat své finanční výsledky, které ukazují zajímavé věci. Předně, Slack má za sebou velmi úspěšné období, rok 2017 zakončil s obratem ve výši 221 milionů dolarů, a v loňském fiskálním roku, který končí v lednu letošního roku, se už má posunout na 389 milionů. To představuje zhruba 76% nárůst, byť jde samozřejmě pouze o odhady, nikoliv finální čísla.

Pro fiskální rok končící v lednu 2020 má pak Slack v plánu v příjmech vyrůst až na 640 milionů dolarů, což by mělo zároveň startupu, za kterým stojí jeho spoluzakladatel Stewart Butterfield, přinést ještě jednu zásadní výsadu. Po mnoha letech bude konečně firma cash flow pozitivní se zhruba 14 miliony dolary a vydělané peníze bude překlápět na postupné splacení svých závazků.

slack-apps1

Slack totiž v minulosti získal 1,2 miliardy dolarů na financování od investorů a také množství půjček, které je třeba postupně splácet. To vše vyplývá z oficiálních dokumentů, do kterých nahlédl server The Information a jeho blízké zdroje. Server zároveň dodává, že měl Slack v říjnu 2018 k dispozici zhruba 900 milionů dolarů v hotovosti.

Je tedy otázkou, zda vůbec s podobným krytím potřebuje další financování prostřednictvím vstupu na burzu, ale i tak se toho rozhodně startup nechce vzdát. Podle všeho nicméně Slack nepůjde cestou tradičního IPO, tedy vydání nových akcií a prodeje na burze přes prostředníka, ale zalistování proběhne napřímo, což nejen zjednoduší a zlevní celý proces, ale zároveň nebude startup muset vydávat nové akcie. K prodeji tak veřejně budou pouze již vydané akcie stávajících akcionářů, včetně zaměstnanců.

Srovnání s Dropboxem

Slack má aktuálně více než 8 milionů aktivních uživatelů, ze kterých jsou zhruba 3 miliony platících při minimální ceně 6,67 dolaru za uživatele na měsíc. Je otázkou, kam až se Slack s úpisem na burze může dostat. Například Dropbox měl před vstupem na burzu od investorů vybranou podobnou částku – konkrétně 1,3 miliardy dolarů – a dnes při veřejném obchodování osciluje jeho hodnota kolem 9,1 miliardy dolarů.

ikea

Přečtěte si takéIKEA v Česku v uplynulém roce vydělala téměř miliardu korun. Navštívilo ji přes 10 milionů lidíIKEA v Česku v uplynulém roce vydělala téměř miliardu korun. Navštívilo ji přes 10 milionů lidí

Hodnota Slacku by měla být ke konci ledna tohoto roku zhruba 7,1 miliardy dolarů, se vstupem na burzu by se mohla hravě přehoupnout přes 10 miliard, dle některých odhadů dokonce na 12 až 13 miliard dolarů. Výhodou přímého listingu na burze je navíc fakt, že lze jednotlivé akcie prodávat okamžitě, oproti tomu tradiční IPO to neumožňuje po dobu až šesti měsíců.