Jedna platební karta, do které si nahrajete všechny ostatní. Fintech Curve už používá 300 tisíc lidí

Michal MarekMichal Marek

curve-card

Foto: Curve

Platební aplikace Curve

0Zobrazit komentáře

O startupech, které přicházejí s inovativními řešeními v oblasti bankovnictví, slyšíme čím dál častěji. Banky jsou poměrně těžkopádné, využívají robustní zastaralé systémy a jejich adaptace na nové trendy v placení je v důsledku toho poměrně nízká. Lidem tedy přirozeně čím dál více imponují nové startupy, které do oblasti placení a správy financí přinášejí atraktivnější řešení. Ta obvykle míří k úspoře času i peněz.

Fintech startupy často přicházejí s takovými účty, které plně obsloužíte v mobilní aplikaci, přinášejí přehlednější správu financí a často se zaměřují také na levnější placení a posílání peněz v cizích měnách. Ze služeb takového ražení je u nás již poměrně známý britský startup Revolut, TransferWise či české Twisto. Horlivější fanoušci fintechu pak znají také „mobilní banky“ Monzo, Monese či N26. Ze stínu ale nyní vychází také rovněž britský startup Curve.

Curve byl založen koncem roku 2015 a po dvouletém zkušebním provozu začal veřejně fungovat letos v únoru. Nyní Shachar Bialick, CEO Curve, ohlásil, že jeho služba nabrala již 300 000 uživatelů. Měsíčně prý počet uživatelů služby aktuálně roste o 40 % a firma má nyní podle CNBC v rámci investičního kola Series B vybrat dalších 50 milionů dolarů.

Shachar Bialick

Foto: Curve

Shachar Bialick, CEO Curve

Jedna karta vládne všem

Curve je velice zajímavá služba, která rozhodně stojí za pozornost. Pokud ji totiž začnete využívat a dorazí vám její platební karta, žádnou jinou kartu již k placení potřebovat nebudete. Na Curve si můžete „nahrát“ všechny své platební karty a v aplikaci si poté vybírat, kterou z nich chcete pro placení využívat. Své rozhodnutí můžete navíc do 2 týdnů změnit a kartu u dané transakce přepnout na jinou.

Mnozí s sebou musí nosit celou řadu karet – jednu osobní, jednu rodinnou, další firemní, kreditku, kartu pro platby v zahraničí a podobně. S Curve můžete všechny tyto karty založit do šuplíku a vždy se jen v aplikaci rozhodnout, kterou kartou chcete další nákup zaplatit. K přepnutí karet stačí jediný klik v aplikaci, takže vám to i s odemčením telefonu zabere do 5 vteřin, což se dá bez problémů zvládnout i ve frontě u pokladny. Curve je klasická karta MasterCard a zaplatíte s ní tedy skutečně kdekoli.

Služba, kterou Curve poskytuje, je zajímavá v tom, že nekonkuruje žádnému jinému fintech startupu ani bankám. Na rozdíl třeba od Revolutu není ambicí Curve s bankami soupeřit, nebo je dokonce nahradit. Startup namísto toho přichází s řešením, jak snáze využívat ostatní služby, které uživatel k placení využívá, a ulehčit při tom jeho peněžence.

curveiphone

Všechny transakce na jednom místě

Zeštíhlení peněženky ovšem není jedinou výhodou, kterou Curve přináší. Tím, že aplikace spravuje veškeré karty, dává dohromady i všechny karetní transakce. Aby tedy člověk získal přehled o svých výdajích, nemusí procházet různá internetová bankovnictví a výpisy kreditních karet. V aplikaci jsou chronologicky seřazeny všechny platby jednotlivými kartami a aplikace je navíc automaticky umí rozřazovat do jednotlivých kategorií, jako jsou Potraviny, Jídlo a pití, Zábava a podobně.

pavliskarevolut

Přečtěte si takéDavid Pavliska z Revolutu: V Česku cílíme na stovky tisíc uživatelů. Chystáme lokalizaci i česká čísla účtůDavid Pavliska z Revolutu: V Česku cílíme na stovky tisíc uživatelů. Chystáme lokalizaci i česká čísla účtů

Přehledy jsou pěkně zpracované a transakce lze také různě filtrovat. V detailu každé položky je navíc možnost nahrát k platbě účtenku, ručně změnit její kategorii, připsat k ní poznámku nebo si třeba jediným klepnutím poslat na e-mail detail dané transakce. Do budoucna je aplikace připravena i na připojení služeb třetích stran. Všechny transakce tak bude možné například automaticky přeposílat do specializovaných aplikací na správu výdajů, ať už firemních či soukromých.

Bezpečnost na prvním místě

Velkou výhodou Curve je i to, že pokud ji uživatel ztratí, stačí v aplikaci kartu zamknout a nikdo s ní již nezaplatí. Všechny platební karty, které jsou skrze Curve využívány, jsou přitom v dokonalém bezpečí šuplíku. Pokud je karta Curve opět nalezena, stačí ji jediným klepnutím zase odemknout a platit s ní dále.

curve-web1

Aplikace vedle toho dokáže upozorňovat uživatele na všechny uskutečněné transakce, což se hodí jednak pro vlastní přehled o platbách, ale také z bezpečnostních důvodů. Pokud kartu člověk nevědomky ztratí a na telefonu mu pípne transakce, kterou sám neuskutečnil, hned uvidí, že je něco v nepořádku.

Bezplatné výběry a platby v zahraničí bez přirážky

K výše zmíněným výhodám Curve přidává i výběry z bankomatů zdarma a nově také platby v cizích měnách bez jakékoli přirážky, za tzv. mezibankovní (FX) kurz. Co se týče výběrů z bankomatu, ty jsou zdarma v jakékoli výši, pokud vybíráte v měně, která je „domovská“ pro danou kartu, z níž je výběr prováděn. Pokud tedy skrze Curve vybíráte v České republice z české karty, nic za to nezaplatíte. Budete-li vybírat v zahraničí (tím pádem v jiné měně, než ve které je vedena daná karta) bez poplatku vyberete měsíčně 200 liber, tedy necelých 6 000 korun. Po překročení tohoto limitu je poplatek stanoven na 2 % z transakce.

Co se týče samotného placení cizími měnami, u Curve můžete využívat nejvýhodnějšího možného kurzu na trhu při útratě do 400 liber (zhruba 11 600 korun). Při útratách nad tento limit zaplatíte i zde 2% poplatek z transakce. Karta je tedy velice šikovná i v případě cestování do zahraničí, protože oproti platbám běžnou českou bankou ušetříte na převodním kurzu. Ostatně podobně výhodné platby v cizí měně nabízí i právě Revolut nebo Twisto.

Kartu Curve si lze nechat poslat do České republiky zcela zdarma. Za aplikaci, za samotnou kartu ani za její využívání nic nezaplatíte. Curve prozatím žije z malého podílu, který má vydavatel karty z každé transakce. Startup vedle toho začíná také s nabízením prémiových karet a v plánu jsou i kovové karty po vzoru Revolut Metal.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym