Plovoucí bariéra pro čištění oceánů od The Ocean Cleanup se rozpadla. Vrací se zatím s 2 tunami plastů

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

the-ocean-cleanup4

Foto: The Ocean Cleanup

Systém The Ocean Cleanup na sbírání plastového odpadu v mořích

0Zobrazit komentáře

Už ve svých 19 letech přišel Holanďan Boyan Slat s nápadem, jak by se mohly oceány vyčistit od plastového odpadu, který je zamořuje čím dál více. Když pak loni v září svůj očekávaný projekt The Ocean Cleanup spustil, hodně si od něj sliboval, stejně jako mnozí další. Prvních pár měsíců důmyslného čistícího systému v provozu však zatím úplně nevychází podle plánu. Dnes 24letý držitel Guinessova světového rekordu za simultánní vypuštění 213 vodních raket, když mu bylo 14 let, je ovšem odhodlán udělat vše pro to, aby oceány vyčistil.

Už koncem loňského roku musel Boyan Slat oznámit, že čištění zatím nevychází tak, jak si původně představoval, protože několik stovek metrů dlouhá plovoucí bariéra, zvaná Wilson, se až příliš rozvírala a na jejích koncích tak nasbíraný plastový odpad opět unikal na širé moře. Po několika dalších týdnech od tohoto incidentu pak tým The Ocean Cleanup při pravidelné inspekci zjistil, že se celý záchytný systém rozpadl a bude se muset opravit.

boyan-slat-the-ocean-cleanup

Foto: The Ocean Cleanup

Boyan Slat, zakladatel a CEO The Ocean Cleanup

The Ocean Cleanup svůj systém vypustil v září v Sanfranciském zálivu, načež putoval přes 2 200 kilometrů až do tzv. Velké tichomořské odpadkové skvrny (Great Pacific Garbage Patch), kde je vysoká koncentrace mořského odpadu. Celková plocha této skvrny je dnes čtyřikrát větší než rozloha Německa a v rámci severního tichomořského koloběhu se tu hromadí úlomky různých plastů a chemických kalů. Právě tuto oblast, kde se odhaduje nahromadění několika desítek tisíc tun plastu, si dal za úkol postupně vyčistit The Ocean Cleanup.

Nizozemská nezisková organizace z Rotterdamu ovšem musela na přelomu roku oznámit, že to tak rychlé nebude. Část na jednom konci podlouhlé plovoucí bariéry se totiž odlomila, a tak se bude muset celý systém vrátit do přístavu a opravit. „Samozřejmě že nás to mrzí, protože jsme doufali, že budeme moci sbírat data o něco déle a navíc to představuje další výzvu, kterou musíme překonat,“ uvedl šéf projektu Boyan Slat.

marie-havlickova-slevomat

Přečtěte si takéSlevomat má za sebou další rekordní rok. Loni na něm nakoupilo 800 tisíc lidí za více než 2 miliardy korunSlevomat má za sebou další rekordní rok. Loni na něm nakoupilo 800 tisíc lidí za více než 2 miliardy korun

Z hlavní, 580 metrů dlouhé části záchytné bariéry se odlomil jeden z 18metrových konců, na němž jsou umístěny různé senzory a také systém pro satelitní komunikaci, takže bez něj nelze dál efektivně fungovat. Boyan Slat uvedl, že nehrozí žádné převrácení celého systému či něco podobného, ale bude lepší, když se obě části vrátí do přístavu a připraví na další výpravu. The Ocean Cleanup zatím pracuje s hypotézou, že za rozlomením bariéry pravděpodobně stojí únava materiálu kombinovaná s velkým tlakem na danou část.

the-ocean-cleanup-wilson-top

Foto: The Ocean Cleanup

Pohled na čisticí plovoucí bariéru od The Ocean Cleanup

„Vracíme se do přístavu s terabajty dat, které v následujících týdnech a měsících využijeme, abychom připravili nezbytná vylepšení,“ popisuje další kroky Slat. Neznamená to však, že by byla dosavadní plavba The Ocean Cleanup po mořské hladině bezpředmětná. Na nákladní loď Maersk Transporter prý za několik posledních týdnů bylo naložena zhruba 2 tisíce kilogramů plastů. Až ale bude celé řešení označované jako System 001 plně funkční, mělo by sbírat 1 tisíc kilogramů odpadu každý týden.

I přes další zaváhání nechybí Boyanu Slatovi a jeho týmu odhodlání ve své misi za záchranou znečištěného oceánu pokračovat. Jakmile na záchytném systému proběhnou nezbytné opravy a vylepšení, The Ocean Cleanup očekává, že se letos opět vypustí na moře. Původní ambiciózní plány ale tedy zatím úplně nevycházejí. V prvním roce chtěl nizozemský ekoprojekt nasbírat necelých 70 tun plastů a do pěti let vyčistit půlku celé odpadkové skvrny.

the-ocean-cleanup-plastic

Foto: The Ocean Cleanup

Celý systém je poháněn sluneční energií a nepotřebuje obsluhu