České technologické firmy jsou nejrychleji rostoucí ve střední Evropě. Vévodí jim Prusa Research

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

Josef Prusa_Prusa Research_005

Foto: Prusa Research

Josef Průša, zakladatel a CEO Prusa Research

0Zobrazit komentáře

Žebříček nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední Evropě hovoří jasně: nejrychlejší tempo mají české společnosti. Do padesátičlenného výběru Deloitte CE Technology Fast 50 se jich vešlo hned devatenáct, což je zdaleka nejvíce ze všech zemí. Na druhém místě skončili Prusa Research, jimž na paty šlape rovněž český Blindspot.

První místo i přes nadvládu tuzemských firem ukořistili litevští Voltas IT, kteří vyvíjejí uživatelsky přívětivý systém na diagnostiku automobilů a tržby v posledních čtyřech letech (2015 až 2018) jim vyrostly o závratných 5 734 %.

Na druhém a třetí místě už jsou však čeští zástupci. Pražský výrobce 3D tiskáren Prusa Research, kterého založil a vede Josef Průša, ve zmíněném období na tržbách rostl o 4 527 procent a jen nepatrně nižší růst vykázal Blindspot, konkrétně 4 445 procent.

Blindspot Solutions je relativně nenápadný startup, který vznikl v roce 2014 a spoluzaložil ho odborník na umělou inteligenci Martin Pěchouček, jenž zároveň od léta působí jako technologický ředitel Avastu. Samotný Blindspot se dnes pod vedením Ondřeje Vaňka soustředí na software a konzultační službu v logistice, auditorské branži nebo námořní dopravy, přičemž do všeho zasahuje strojové učení a umělá inteligence.

michal-pechoucek2

Foto: ČVUT

Michal Pěchouček, technický šéf Avastu

Před dvěma lety koupila polovinu firmy technologická konzultační skupina Adastra a Blindspot nepřetržitě roste. V roce 2018 pražská firma utržila téměř 60 milionů korun se ziskem po zdanění ve výši necelých 10 milionů korun. O rok předtím přitom byly tržby na úrovni zhruba 25 milionů korun, což potvrzuje silný růst Blindspotu i jeho umístění v žebříčku Deloittu.

V první desítce se pak objevily ještě další dvě české firmy. Na devátém místě skončili brněnští výrobci bezdrátových systémů pro lokalizaci Sewio Networks s růstem tržeb ve výši 1 285 % a hned za nimi skončili vývojáři aplikací z Applifting s růstem 1 265 %.

Ve druhé desítce se pak objevují Rohlik.cz (12. místo, 1 166 %), 3Dwiser (13. místo, 1 133 %), Kiwi.com (15. místo, 950 %), Proficio Marketing (19. místo, 832 %) a Glami (20. místo, 820 %) a mezi padesátku nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední Evropě se vešly také například Smartsupp, Footshop, GoOut nebo The Funtasty.

„České firmy rostou závratným tempem a nezdá se, že by v nejbližší době hodlaly ve srovnání s konkurencí zvolnit. Už druhý rok za sebou dominují středoevropskému žebříčku,“ říká Jiří Sauer, ředitel žebříčku Deloitte Technology Fast 50 CE v České republice, který s kolegy do výběru zařazoval také firmy ze Slovenska, Polska, Maďarska, Chorvatska, Estonska, Bosny a Hercegoviny, Bulharska či Litvy.

České firmy uspěly také v dílčích žebříčcích, které Deloitte vyhlašuje. Absolutním vítězem kategorie Big 5, do které patří velké firmy s obratem nad 25 milionů eur, se stal opět Prusa Research. Ten tak navazuje na svůj nedávný úspěch z žebříčku nejrychleji rostoucích firem v Evropě, Středním východě a Africe, kde 3D tiskaři skončili třetí. Mezi pěticí Big 5 se ocitli také Rohlik.cz a Kiwi.com.

Zářez na nejvyšší příčce si pak Česká republika připsala i v kategorii Rising Star, kam patří firmy, jež se ještě kvůli krátké době na trhu nedostaly do hlavní soutěže. S růstem o 1 465 % se na prvním místě umístil český fintechový projekt FF Trader.