Nový šéf Avastu Ondřej Vlček se vzdá svého platu, miliony korun daruje charitě. Na pozici CTO nastupuje Michal Pěchouček

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

ondrej-vlcek-avast31

Foto: Avast

Ondřej Vlček, CEO Avastu

0Zobrazit komentáře

V Avastu nastává nová éra. Po téměř jedenácti úspěšných letech skončil v čele českého antivirového giganta dosavadní výkonný ředitel Vince Steckler, který odchází do důchodu. Od 1. července vede Avast Ondřej Vlček, který v tuzemské technologické firmě působí už téměř čtvrtstoletí. Hned po svém nástupu navíc Vlček jmenoval také nového technologického ředitele.

Avast založili v roce 1988 Eduard Kučera a Pavel Baudiš. Dnes firma patří k největším kyberbezpečnostním hráčům na světě a její antivirus chrání téměř půl miliardy uživatelů. Úspěšný příběh pražské firmy, která dnes již působí globálně a kanceláře má ve Spojených státech, po Evropě i v Asii, dovršil loňský vstup na burzu.

Londýnská burza, kde je Avast obchodován, aktuálně oceňuje českou firmu na 3 miliardy liber (85 miliard korun), a po Vinci Stecklerovi, který Avast během svého působení dokázal z menšího lokálního hráče přetvořit v přední světovou firmu s tržbami přesahující 18 miliard korun, nyní štafetu přebírá Ondřej Vlček.

avast-office-praha-hq-min

Foto: Avast

Pražské sídlo Avastu

Dlouholetý zaměstnanec Avastu se postupně vypracoval z pozice vývojáře a přes technologického a provozního ředitele se dostal až do role prezidenta nejdůležitější spotřebitelského divize. Zároveň se stal spolumajitelem firmy a vstup Avastu na burzu ho tak katapultoval mezi české miliardáře. I proto Ondřej Vlček ihned po svém nástupu do funkce CEO oznámil, že se vzdává svého ředitelského platu.

Vlček dnes informoval představenstvo firmy, že se na dobu neurčitou vzdává své roční výplaty včetně bonusů a místo toho si nechá vyplácet jen symbolický 1 dolar. Zároveň plánuje nový šéf Avastu věnovat veškerou svou odměnu za členství v představenstvu, která činí 100 tisíc dolarů (přes 2,2 milionu korun) ročně, na charitu.

turek

Přečtěte si takéAmerický startup Slováka Rastislava Turka expanduje do Česka. Povede ho tu Martin Hapl z GoodDataAmerický startup Slováka Rastislava Turka expanduje do Česka. Povede ho tu Martin Hapl z GoodData

Úplně bez odměny nicméně Vlček nezůstane. Jednak je motivován tím, že nadále v Avastu drží 2% podíl, a také pro něj platí motivační akciový program, který představuje násobek jeho původního základního platu. Ten nově poputuje na účet britské charitativní organizace Demelza Hospice for Children.

Umělá inteligence jako budoucnost kyberbezpečnosti

Vedle toho, že se nový šéf Avastu vzdal svého základního platu, jmenoval v prvních dnech ve funkci také nového technologického ředitele. Od 1. září do Avastu nastoupí uznávaný profesor a odborník na umělou inteligenci Michal Pěchouček, který působí jako vedoucí katedry počítačů Fakulty elektrotechnické na pražském ČVUT a také jako ředitel centra umělé inteligence AI Center.

„Michal je ideální kandidát na roli našeho nového CTO, protože má zkušenosti jak z akademické sféry, tak i ze světa technologií a byznysu, dokáže propojovat myšlenky, lidi a zdroje a také v minulosti ukázal, že umí vést úspěšné týmy. Jeho hlavní úkol bude dál rozšiřovat náš výzkum umělé inteligence, strojového učení a kybernetické bezpečnosti,“ uvedl k nové posile Ondřej Vlček.

michal-pechoucek

Foto: ČVUT

Michal Pěchouček

Do Avastu spolu s Pěchoučkem přicházejí i jeho tři kolegové z akademického prostředí. Také oni se specializují na výzkum umělé inteligence, se kterou chce český technologický gigant zlepšovat schopnosti bránit se proti rostoucím a stále složitějším kybernetickým hrozbám. Všichni si ale nadále uchovají své napojení na akademickou sféru, kde budou přednášet a konzultovat studentům na ČVUT.

„Tímto připravujeme novou cestu pro spolupráci průmyslu a akademického sektoru na největší a nejzajímavější vědecké výzvě naší doby. Závazek Avastu finančně podporovat stávající a nový výzkum umělé inteligence a strojového učení umožní ČVUT ukázat svou odbornost v této oblasti a pomůže univerzitě získat a udržet si ty nejlepší a nejschopnější talenty,“ říká Michal Pěchouček, který je známý také pro několik svých startupů.

Nejúspěšnějším se stala kyberbezpečnostní firma Cognitive Security, kterou Pěchouček v roce 2013 za desítky milionů korun prodal Ciscu. Vedle toho stojí respektovaný profesor také za startupy AgentFly, který řeší ovládání autonomní dopravy, a BlindSpot. Ten se zabývá vývojem AI pro využití v průmyslu a v roce 2017 ho koupila Adastra Group.