Svět má po Applu novou nejhodnotnější firmu. Saudi Aramco hlásí úspěch s historicky největším vstupem na burzu

oil
0Zobrazit komentáře

Světový ropný král je nově k dispozici veřejnosti. Saudi Aramco, které se pyšní titulem největšího producenta ropy na světě s 12,5 miliony barelů denně, vstoupilo oficiálně na burzu, a to ve velkém stylu. Konkrétně s vůbec největším IPO v historii, které překonalo i dosavadního lídra tabulek, čínskou Alibabu, jež vybírala roce 2014 celkem 25 miliard dolarů. Saudi Aramco nabídlo k obchodování přitom jen 1,5 procenta firmy, avšak s úvodním úpisem ve výši 25,6 miliardy dolarů.

Hned po startu obchodování během dnešního dne vyletěly akcie Aramca vzhůru o takřka 10 procent z 32 a 35,2 saudských rijálů a posunuly hodnotu skupiny na závratných 1,88 bilionu dolarů, což je o zhruba polovinu více, než jaká je aktuální hodnota Applu. Právě Apple se spolu s Microsoftem delší dobu přetahoval o pozici nejhodnotnější firmy světa, kdy jeden z nich má valuaci 1,18 bilionu dolarů a druhý 1,15 bilionu. Nastupující lídr je ale jasný.

Možná už zítra by se mohlo Aramco hodnotou přehoupnout dokonce přes magickou hranici 2 bilionů dolarů, což se historicky nepodařilo ještě žádné veřejně obchodovatelné firmě v historii. Nutno navíc brát v potaz, že Aramco nabídlo investorům pouze miniaturní část firmy – veřejně lze obchodovat pouze 1,5 procenta firmy, oproti tomu například u Applu jde o 88 procent, u Microsoftu o 98 procent a u Alphabetu, pod který spadá Google, pak dokonce 99,9 procenta.

aramco-dhahran

Foto: Saudi Aramco

Budova Aramca v Dhahranu

Veškeré získané prostředky úpisu akcií Aramca se navíc přetaví do investičních prostředků v rámci poměrně kontroverzního investičního fondu Public Investment Fund, za kterým stojí saúdskoarabská vláda. Ten má za sebou miliardové investice do japonského investičního obra SoftBank nebo do přepravního startupu Uber. V historii byl ovšem fond spojený s vraždou novináře Džamála Chášukdžího, což dostalo do problémů nejen něj, ale také Uber, který si od fondů vzal miliardy dolarů. Zdá se ale, že je to již pro veřejnost poměrně nedůležitá věc, která byla zametena „pod koberec“.

A na čem že primárně stojí byznys Aramca? Aktuálně saúdskoarabská společnost pokrývá zhruba 10 procent celosvětového ropného trhu, svá těžební centra má na nejrůznějších místech po celém domácím území a vyváží do celého světa, především pak do Spojených států. Právě Spojené státy hrály v minulosti ve vztahu s Aramcem poměrně podstatnou roli.

Kořeny firmy sahají až do 30. let minulého století. Zakladatel Saúdské Arábie Abd al-Azíz ibn Saúd uložil americké společnosti Standard Oil of California (SoCal) 60letá práva na hledání a výkop základů pro ropné vrty na saúdskoarabském území. Dlouhá léta se jim nic nepodařilo najít, až v roce 1938 se podařil první vrt, který přinesl 1 500 barelů ropy denně.

ras-tanura

Foto: Saudi Aramco

Ropné věže Aramca ve městě Ras Tanura

Po několika letech se společnost přejmenovala na Arabian American Oil Co. (Aramco) a přibrala několik dalších amerických hráčů, kteří poskytli finance výměnou za značný podíl, konkrétně pak Exxon Mobil a Chevron.

Na začátku osmdesátých let vykoupila podíly v Aramcu saúdskoarabská vláda, přebrala kontrolu nad firmou a přejmenovala ji na Saudi Arabian Oil Company neboli Saudi Aramco. Od té doby se jí dařilo růst prakticky každým rokem a vybudovat si dominantní pozici na světovém trhu.

juventus-esport

Přečtěte si takéJuventus bude kopat i v esportu. Profesionální herní tým slavného italského klubu představil Pavel NedvědJuventus bude kopat i v esportu. Profesionální herní tým slavného italského klubu představil Pavel Nedvěd

Dnes je mimo jiné Aramco jednou z nejlépe vydělávajících a nejvíce profitabilních firem světa. Loni společnost utržila necelých 356 miliard dolarů se ziskem přesahujícím 111 miliard dolarů. Celková aktiva společnosti dosahují ohromných 358 miliard dolarů.

Díky vstupu Aramca na domácí akciový trh se ze Saúdské Arábie stal sedmý největší akciový trh na světě, hned po Francii, Velké Británii, Hong Kongu a samozřejmě dominantních Spojených státech, které vedou.