Apple, Amazon, Microsoft a teď i Google. Vyhledávací gigant se připojil do klubu bilionových firem

google-budapest2

Kanceláře Googlu v Budapešti

0Zobrazit komentáře

Až doposud znal svět pouze tři americké společnosti, jejichž tržní hodnota dokázala protnout bilionovou hranici, a to v dolarech. Tento elitní klub však nyní musí přichystat uvítací oslavu pro čtvrtého člena, kterým je největší internetový vyhledávač Google, potažmo jeho mateřská společnost Alphabet.

Apple, Amazon a Microsoft, to jsou tři američtí velikáni, jejichž tržní hodnotě se podařilo v loňském protnout magickou hranici jednoho bilionu dolarů. Vůbec nejlépe se z těchto tří momentálně vede Applu s tržní kapitalizací ve výši 1,4 bilionu dolarů. Sekunduje mu Microsoft s 1,3 bilionu dolarů a až na čtvrtém místě je Amazon, jehož hodnota se po propadu na konci roku 2019 drží pod hranicí jednoho bilionu, konkrétně na částce 931 miliard dolarů, ovšem ve stále rostoucím trendu.

Kdo je tedy na místě třetím? Obsadil jej Alphabet, konglomerát, který pod sebou schraňuje řadu dceřiných společností, ovšem tou nejznámější je bezpochyby Google. Alphabetu založeném Larrym Pagem a Sergejem Brinem se podařilo dostat se do elitního klubu bilionářů, když i jeho tržní hodnota na Nasdaqu překonala zmíněný milník.

Zakladatelé Larry Page a Sergej Brin (vpravo) s bývalým CEO Googlu Ericem Schmidtem

Googlu se ho podařilo dosáhnout i přesto, že před ním v současné době stojí několik výzev. Jak Page, tak i Brin koncem minulého roku oznámili, že v čele Alphabetu končí a ponechali si pouze funkce členů představenstva a akcionářů. Google totiž v poslední době přicházel o pověst společnosti, ve které panuje svobodná firemní kultura a stále více se pouští do projektů, od kterých by dříve společnost dávala ruce pryč.

Google se více zaměřil na reklamu a omezil některé ze svých inovativních projektů jako elektromobily či horkovzdušné balóny poskytující internetové připojení. Zároveň se změnil i přístup k zaměstnancům. Tvrdě byli postihováni ti, kteří kritizovali lhostejnost společnosti k problému sexuálního obtěžování či zapojení Googlu do projektu Pentagonu pro vylepšování zbraňových systémů.

Další věcí, se kterou se musí Google vypořádávat, je tlak ze strany společnosti, zákonodárců i regulačních úřadů, které zkoumají, jakým způsobem Google nakládá s citlivými informacemi svých uživatelů. Kritizováno je například cílení politické reklamy na konkrétní skupiny uživatelů či šíření dezinformací ve výsledcích vyhledávání.

sundar-pichai-google

Foto: Google

Sundar Pichai, CEO Googlu

Všechny tyto problémy musí řešit nový muž v čele Alphabetu, kterým je Sundar Pichai. Ten se pouští do omezování výše zmíněných prohřešků a jeví se jako schopný vrcholový manažer. Ostatně dosud několik let vedl samotný Google. Jak ale informuje deník The New York Times, co mu chybí, je onen vizionářský pohled na svět, kterým se vyznačovali jeho předchůdci.

Nic z toho však nemá vliv na růst příjmů společnosti, který neustále stoupá. Jen za rok 2018 to bylo 137 miliard dolarů (přibližně 3,1 bilionu korun) a tento trend se pozitivně odráží i na ceně akcií, které dosahují historických maxim. I s ohledem na to, co za novinky technologický konglomerát přichystá a jak se mu bude dále dařit, bude zajímavé sledovat, kam až může hodnota jeho akcií vystoupat.

Na vstupence do elitního klubu podle analytiků horečně pracuje také Facebook, který je momentálně jedním z nejžhavějších adeptů na dosažení bilionové mety, i přesto že je prozatím jeho tržní hodnota na 632 miliardách dolarů. Jako vůbec první dosáhl bilionové hodnoty již v roce 2007 čínský naftařský gigant PetroChina, jehož aktuální tržní hodnota spadla na „pouhých“ 93,7 miliardy dolarů. Z hlediska tržní hodnoty si ale nejlépe stojí saudské Saudi Aramco, které se na ostatní dívá z nepředstavitelných více než dvoubilionových výšin, kterých dosáhl v prosinci minulého roku.