Spanilá jízda Tesly pokračuje. Poslední výsledky opět bořily všechna očekávání a akcie letí vzhůru

tesla-1

Foto: Duncan Hull/Tesla

Tesla odhalila finanční výsledky za poslední kvartál loňského roku a bezpochyby potěšila investory i fanoušky značky

0Zobrazit komentáře

Hotovo a podtrženo. Tesla má kompletní výsledky i za poslední kvartál minulého roku a předkládá nám čísla dokazující, jak moc se automobilka po problémech z první poloviny minulého roku vzchopila. A není to vše.

Zatímco první půlrok byl pro Teslu ve znamení velkých problémů, druhá polovina roku 2019 přinesla obrat o 180° a velkou jízdu, která vyvrcholila rekordní hodnotou akcií i celkovou hodnotou společnosti. Ta překonala hranici 100 miliard, a Tesla se tak stala nejhodnotnější automobilkou Spojených států, a hodnotnější automobilkou než Volkswagen. Ostatně celý rok 2019 v podání Tesly jsme vám již dříve shrnuli do malého přehledu.

Neotálejme však, a pojďme se podívat na čísla ze čtvrtého kvartálu. Tesla již dříve oznámila, že za poslední tři měsíce se jí podařilo dodat zákazníkům rekordní počet 112 tisíc elektromobilů vlastní produkce, přičemž 92 tisíc z nich byl Model 3. Třetí čtvrtletí v řadě tak automobilka dosáhla rekordně vysokého počtu dodávek.

tesla-Model 3 Performance – Red Front Motion – SF Skyline

Foto: Tesla

Tesla Model 3

S rostoucím výrobním tempem a zájmem ze strany zákazníků zákonitě souvisí zvyšující se příjmy společnost. Ty za poslední kvartál roku 2019 dosáhly částky 7,38 miliardy dolarů (v přepočtu přibližně 170 miliard korun), což je suma výrazně převyšující odhady analytiků. Ti předpovídali příjmy v maximální výši 7,15 miliardy dolarů, tedy přibližně 164,4 miliardy korun. Zároveň je to podstatně vyšší částka než 6,3 miliardy dolarů (145 miliard korun) z předchozího kvartálu. Za celý rok 2019 se příjmy společnosti vyšplhaly na 24,6 miliardy dolarů (přibližně 565 miliard korun).

Co se zisků týče, zde se odhady analytiků pohybovaly v rozmezí 1,62 až 1,79 dolaru na akcii. A i v tomto případě byly odhady značně podceněny, protože čistý zisk Tesly činí 105 milionů dolarů (přibližně 2,4 miliardy korun) s 2,14 dolary na akcii. Tesla výsledky navázala na překvapivá čísla z minulého čtvrtletí a dál pokračuje ve své spanilé finanční jízdě.

Rok 2019 uzavírá s hotovostí ve výši 6,3 miliardy dolarů, což je více než měla kdy předtím. Navíc na pozitivní finanční výsledky opět zareagovala hodnota akcií automobilky, která za několik posledních měsíců předvádí neskutečné výkony. Po uzavření burzy se dostala až k hodnotě 620 dolarů za kus a možná se jí podaří překonat hranici 650 dolarů.

Další novinky

Finanční výsledky samozřejmě nejsou tím jediným, s čím Tesla rok 2019 uzavírala. Jedna z informací se týkala flotily sdílených služeb, která se měla rozrůst až dvojnásobně. I přes očekávání se však nemluvilo o tom, jaké má v této oblasti Tesla další plány. Její vozy by měly být vybavovány systémem, který umožní majitelům vydělávat službami sdílené autonomní mobility.

Tesla zároveň oznámila, že za minulý rok otevřela 51 nových poboček, Českem nevyjímaje, zajišťujících servis a prodej vozů. Dařilo se také divizi solárních technologií, která měla za poslední kvartál vyrůst o 26 %, ovšem i zde byla Tesla na informace skoupá a nic podstatnějšího jsme se nedozvěděli.

elon-musk

Foto: SD/Flickr

Elon Musk

Tesla a její kapacity

Více informací máme ohledně výrobních plánů automobilky pro tento rok. Cílem Tesly je dodat přes půl milionu vozů. Roční výrobní kapacity se momentálně pohybují na číslech 90 tisíc pro Modely S a X, 400 tisíc pro Model 3 a Model Y v továrně ve Fremontu a dalších 150 tisíc Modelů 3 je schopna obstarat, kvůli koronaviru aktuálně uzavřená, továrna v Šanghaji. V ní by měly být časem vyráběny i Modely Y, kterých chce Tesla v roce 2020 vyrobit 100 tisíc kusů.

Tesla do svých propočtů zahrnuje i několik plánovaných kusů nákladních vozů Semi. Navíc se očekává, že by se svého debutu měly dočkat i nejnovější modely, a to Cybertruck a Roadster a zároveň budou pokračovat práce na nově vznikající továrně u Berlína.

tesla-cybertruck2

Foto: Tesla

Tesla Cybertruck

Cybertruck a Model Y

Zůstaňme ještě chvilku u prozatím posledního představeného modelu, kterým je pick-up Cybertruck. Ten Musk v současné době sám pilně testuje přímo v ulicích, a jak se zdá, je z něj naprosto nadšený.

„Produkt je lepší, než si lidé uvědomují. Nemají dostatek informací, aby si uvědomili jeho úžasnost. Je to prostě skvělé,“ sdílel Musk své nadšení s akcionáři. Sice neprozradil chystanou výrobní kapacitu, ale odhaduje, že první 3 nebo 4 roky bude poptávka po vozu dostatečně vysoká.

tim-cook-iphone11-pro-apple

Přečtěte si takéNejhodnotnější tech firma světa pořád k nezastavení. Apple oznámil rekordní kvartál, rostl díky iPhonům i wearablesNejhodnotnější tech firma světa pořád k nezastavení. Apple oznámil rekordní kvartál, rostl díky iPhonům i wearables

Tesla se rozhovořila i o Modelu Y, jehož výroba měla být spuštěna během tohoto měsíce. Jeho první dodávky by měly začít v březnu. Zároveň byla oznámena zpráva, že se inženýrům podařilo u konfigurace s pohonem všech kol navýšit dojezd vozu na jedno nabití na 507 kilometrů oproti předchozím 450 kilometrům. Podle Muska tak bude Model Y nejúčinnějším elektrickým SUV na světě s dosahem 6,5 kilometru na kWh.

tesla-model-y-1-min

Foto: Tesla

Tesla Model Y