Boj s Microsoft Teams pokračuje. Slack zabodoval u IBM, které ho nasadí u všech svých 350 tisíc zaměstnanců

Peter BrejčákPeter Brejčák

slack

Foto: Austin Distel/Unsplash

Komunikační aplikace Slack

0Zobrazit komentáře

Nástroj Slack používaný na firemní komunikaci je považován za klasický příklad úspěšného startupu. Od svého založení v roce 2014 do loňského vstupu na burzu díky investicím dosáhl hodnoty lehce přes sedm miliard dolarů a zařadil se tak mezi nejhodnotnější americké startupy. Nadšení z firmy se projevilo v prvních dnech obchodování akcií, které vyletěly vzhůru, a hodnota Slacku překročila úroveň dvaceti miliard dolarů, což některým z prvních investorů přineslo pohádkové zhodnocení.

Vývoj v následujících měsících však už pohádkový nebyl. Hlavní konkurent Slacku, nástroj Microsoft Teams, začal rychle nabírat na síle. Opíral se při tom o fakt, že tisíce korporací po celém světě již využívají jeho nástroje Office, do kterého komunikační nástroj integroval, a akvizice zákazníků se pro něj stala o to jednodušší.

Vedení v boji o týmovou komunikaci tak již v létě přebral Microsoft a svoji pozici potvrdil čísly opět na podzim – 20 milionů denních aktivních uživatelů Teams versus 12 milionů uživatelů Slacku. „Myslíme si, že Slack nebude mít potřebnou šířku a hloubku pro změnu způsobu, jakým lidé spolu pracují,“ rýpl si viceprezident Microsoftu 365 do menšího konkurenta během představování produktových novinek.

Série ne příliš pozitivních zpráv se podepsala také na hodnotě akcií Slacku. Při vstupu na burzu se začínaly obchodovat na 26 dolarech, v prvních dnech vyletěly téměř na 39 dolarů, do letošního roku rok však vstupovaly na necelých 23 dolarech.

slack-apps

Slack

Teď ale Slack opět chytá dech. Portál Business Insider informoval o tom, že technologický gigant IBM v rámci své digitální transformace a po letech testování v interní komunikaci plně přejde právě na jeho komunikační aplikaci.

Spolupráce mezi firmami na částečné úrovni probíhá nejméně od roku 2016 a zároveň obě společnosti nabízejí různé integrace vzájemných produktů. Avšak až koncem loňského roku padlo konečné rozhodnutí o tom, že všech 350 tisíc zaměstnanců IBM bude interně komunikovat právě na Slacku.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pro teprve šestiletou firmu jde dlouhodobě o největšího zákazníka, důležitější je však odkaz dalším velkým firmám. Slack touto spoluprací dokazuje, že má kapacity a dokáže obsloužit i nadnárodní korporáty, a to mu může pomoci v konkurenčním boji s Microsoft Teams.

Pro IBM je interní nasazení Slacku jedním z kroků v rámci velké digitální transformace, kterou ve firmě s více než stoletou historií rozběhla jeho končící ředitelka Ginni Romettyová. Cílem je udržet firmu moderní a relevantní, a to v oblastech nabízených produktů i jako žádaného zaměstnavatele.

stewart-butterfield-slack-big

Foto: Slack

Stewart Butterfield, spoluzakladatel a CEO Slacku

V nadnárodním korporátu přitom Slack nenahradí žádný jiný konkrétní software, možná kromě interních e-mailů. Důvod pro výběr tohoto nástroje je jednoduchý, v některých týmech jej využívali už několik let a díky dobrým zkušenostem se pro tento krok rozhodlo stále více týmů. Do karet Slacku v podobných případech hraje jejich akviziční model – týmy mohou nástroj využívat zdarma a za software platí jen při využívaní prémiovějších funkcí.

Popularita Slacku vedla k oficiálnímu uzavření spolupráce s IBM v roce 2016. „Měli jsme větší strategii transformace společnosti. Přecházeli jsme na agile a hledali jsme technologické nástroje, které by nám pomohli dosáhnout ji rychleji,“ uvedl Konrad Lagarde, ředitel IBM Toolbox odpovědný za software, který firma využívá, pro Business Insider.

ondrejfryc-rc

Přečtěte si takéOndřej Fryc z Reflex Capital: Slovníček investora for dummies aneb co je to term sheet, ARR, CAC nebo ESOPOndřej Fryc z Reflex Capital: Slovníček investora for dummies aneb co je to term sheet, ARR, CAC nebo ESOP

Následná spolupráce se ukázala jako vhodná pro obě firmy. Když podle Lagardeho začalo IBM ve velkém používat Slack, maximální velikost jednoho týmu byla nastavena na dva tisíce lidí. IBM má však některé oddělení ještě větší a na základě feedbacku Slack začal produkt přizpůsobovat i tak velkým firmám.

slack-hlavni

Foto: Garret Rowland

Nové sídlo Slacku v San Francisku

„IBM v průběhu doby narazilo na limitace více méně všech částí Slacku, ať už jde o výkon backendu desktopové verze či mobilního softwaru, administrativních nástrojů a v podstatě všeho,“ přiznal CEO Slacku Steward Butterfield. Díky tomu mohla firma rozšířit cílovou skupinu zákazníků ze startupů a menších týmů až na ty největší korporace.

V návaznosti na oznámenou zprávu o přechodu IBM na Slack stoupla i důvěra investorů. Za den se jejich hodnota zvýšila o 21 procent a aktuálně jejich hodnota osciluje kolem 24 až 25 dolarů, pořád tedy pod úrovní během vstupu na burzu. Hodnota firmy na burze aktuálně kolem 14,6 miliardy dolarů.

Podle analytiků je smlouva s IBM důležitou zprávou. „Jde o přikývnutí pro další korporátní CIO (IT ředitele – pozn. red.), že Slack je připraven na rozsáhlé nasazení. Zejména se zdá, že v dohodě hrála roli bezpečnost, spolehlivost, integrace a všeobecná efektivita Slacku, tedy že uživatelé v IBM skutečně Slack využívali,“ cituje Business Insider analytika Williama Blaira.

Bill a Melinda Gatesovi rozdali už přes 1,2 bilionu korun. Nově se zaměří na globální oteplování i rovnost pohlaví

Peter BrejčákPeter Brejčák

bill-melinda-gates2

Foto: GatesNotes

Melinda a Bill Gatesovi prostřednictvím své nadace podporují dobročinnost po celém světě

0Zobrazit komentáře

Spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates se se svou manželkou začali věnovat filantropii ve vlastní nadaci před dvaceti lety. Za tuto dobu vložila Bill & Melinda Gates Foundation do programů podporujících světové zdravotnictví a vzdělávání ve Spojených státech celkově 53,8 miliardy dolarů, tedy více než 1,2 bilionu korun.

V rámci výroční zprávy publikované v pondělí se Bill a Melinda Gatesovi zaměřili na zhodnocení jednotlivých programů. „Pokud byste se nás zeptali před dvaceti lety, očekávali bychom, že práce naší nadace na globálním zdravotnictví bude nejrizikovější, zatímco vzdělávání ve Spojených státech pro nás bude sázka na jistotu. Ve skutečnosti se situace ukázala přesně opačná,“ píšou manželé ve zprávě.

Zároveň nadace ve výroční zprávě představila dva další problémy, kterým chce do budoucna věnovat víc pozornosti. Ke zdravotnictví a vzdělávání se tak připojí i globální oteplování a podpora rovnosti pohlaví.

Očkování 750 milionů dětí a 13 milionů ušetřených životů

Jedním z největších úspěchů nadace za poslední dvě dekády je vakcinace dětí zejména v chudších zemích proti nemocím, kterým se dá lehko předejít. Ve spolupráci s vládami a dalšími neziskovými organizacemi nadace Gatesových pomáhala nakupovat a distribuovat vakcíny, díky čemuž bylo očkováno na 750 milionů dětí, a program pomohl předejít třinácti milionům úmrtím.

Gatesovi však pořád vidí v programu mezery. Pomoc se totiž zatím nedostává všem ohroženým dětem, zejména v oblastech s těžkou přístupností. Do budoucna proto chtějí distribuci vakcín zlepšit a dosáhnout na všechny děti v nouzi.

bill-melinda-gates

Foto: Bill Gates/Facebook

Melinda a Bill Gatesovi

Jako méně úspěšný se naopak ukázal boj nadace proti HIV. Díky podpoře výzkumu boje proti viru se podařilo vyvinout účinný lék, který pomáhá snížit riziko nákazy. Ohrožení lidé však musí brát pilulku denně, což se v praxi ukázalo jako problém.

V mnohých lokalitách o podobnou prevenci nemají zájem. V jiných zemích pak nemají zájem o dostupnou léčbu kvůli stigmatu, který se s nemocí spojuje. Do budoucna proto nadace bude více zkoumat širší souvislosti v boji proti prevenci nákazy například pomocí finanční gramotnosti nebo pohlavního násilí.

„Máme mnohem lepší pochopení, jak důležitá je spravedlivá distribuce inovací.“

Žádoucí výsledky nepřinesla ani podpora vzdělávání dětí ve Spojených státech. Na podporu práce učitelů a nabízení asistence nadace věnovala stovky milionů dolarů. Ukázalo se však, že učitelé již většinou pracovali dostatečně efektivně a nadace nedokázala najít další přístupy, které by jejich práci zlepšily. Jako jeden z problémů se ukázalo, že programy na podporu vzdělávání nefungují plošně, a proto se nadace zaměří na lokální řešení.

Nadace ale ve své dvacetileté historii dosáhla také výrazných úspěchů a právě na ně chce do budoucna navázat. „Nyní máme mnohem lepší pochopení, jak důležitá je spravedlivá distribuce inovací. Pokud z nových pokroků těží jen lidé v určitých oblastech, ostatní pak zaostávají ještě více,“ píšou manželé.

bill

Foto: Netflix

Spoluzakladatel Microsoftu, miliardář a filantrop Bill Gates

„Za posledních dvacet let jsme prohloubili náš závazek v podpoře progresu v globálním zdravotnictví a veřejném školství. Zároveň se však u nás projevil hluboký pocit naléhavosti v dalších dvou oblastech. Pro Billa jde o změny klimatu. Pro mě jde o genderovou rovnost,“ napsala Melinda Gatesová ve zprávě.

„Globální zdravotnictví bude navždy hlavním zaměřením naší nadace,“ doplnil Bill Gates, který je dnes se jměním pohybujícím se kolem 118 miliard dolarů druhým nejbohatším mužem světa, a jeho slova potvrzuje také minulý týden oznámena pomoc ve výši 100 milionů dolarů při hledání vakcíny proti koronaviru.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Práce ve zdravotnictví bude v budoucnu ještě důležitější, protože kvůli klimatickým změnám bude více lidí náchylných k nemocem,“ pokračoval Gates s poukázáním na trpkou ironii ve faktu, že dopady změn klimatu nejvíc pocítí nejchudší lidé, kteří k těmto změnám přispívají nejméně.

S oblastí navíc souvisí i rovnost pohlaví, podle Melindy Gatesové ovlivní změny klimatu ženy více než muže. „Data jsou jednoznačná: Nezáleží, kde ve světě se narodíte, váš život bude těžší, pokud se narodíte jako dívka,“ napsala. Ke konci zároveň dodala: „Můj odkaz je jednoduchý: Rovnost nepočká.“

Melinda a Bill Gatesovi

V oblasti podpory rodové rovnosti již nadace udělala první kroky. Už v říjnu loňského roku Melinda Gatesová oznámila plán investovat jednu miliardu dolarů na podporu možností žen a jejich vlivu během následujících deseti let. První iniciativou je padesátimilionový fond (přibližně 1,14 miliardy korun) zaměřující se na technologické huby, pro začátek v Chicagu.

„Naše role jako filantropů není jen v přijímaní rizik souvisejících s podporou inovací, ale také v práci s našimi partnery v překonávání výzev při škálování a distribuci řešení. Věříme, že z vývoje by měli těžit všichni a všude. Proto jsme této práci věnovali poslední dvě dekády. A proto doufáme, že budeme pokračovat dalších několik dekád v budoucnu,“ dodali manželé na závěr.