Český fintech Proplat.to proplácí faktury firmám, do kterých může investovat kdokoliv. Sází na rychlost a automatizaci
Když se řekne slovo fintech, většině lidí si vybaví služby jako Zonky, Revolut, Twisto nebo Spendee. Tyto firmy mají společné jedno – soustředí se na běžné zákazníky, a díky tomu mají na trhu větší povědomí. Nemalá část fintechových startupů se ovšem zaměřuje na pomoc ve financování firem a právě tato oblast získává čím dál více pozornosti.
Dlouhodobě na trhu funguje například platební instituce Roger, přes kterou loni prošly faktury za dvě miliardy korun, na obrátkách nabírá i podobně zaměřená platforma Bondster a vstup na tuzemský trh oznámila Lidya, dravý fintech z Nigérie.
Před půlrokem k tomu vznikla další čistě česká fintechová služba Proplat.to, za kterou stojí společnost Money Store, dříve působící pod názvem Euroclaim Praha a Eurodebts, s licencí od České národní banky.
Od správy pohledávek k faktoringu
Její zakladatel Ivo Krátký na trhu působí už od roku 2003 a aktuálně se věnuje rozvoji nových finančních služeb. Do loňského roku se zabýval správou nakoupených, tedy vlastních pohledávek a vedle toho se pustil do budování nových služeb. První byla aplikace Klaplo.to nabízející mikropůjčky výhradně přes mobilní aplikaci.
„Po úspěšném rozjezdu aplikace Klaplo.to jsme se rozhodli pokračovat v rozvoji nebankovních služeb. A oblast faktoringu se přímo nabízela. Jedná se o oblast finančních služeb, které jsou velkými bankami spíše opomíjeny, a přitom jde o plnohodnotnou formu financování zajištěného již odvedenou prací dodavatele,“ popisuje Ivo Krátký počátky služby Proplat.to.
Faktoring je v případě této služby postaven na úhradě pohledávky, která již fakticky existuje a je zároveň potvrzena odběratelem. Proplat.to tak oslovuje především středně velké společnosti s portfoliem odběratelů a delšími termíny splatnosti faktur. Díky investorům, kteří navzájem v aukcích soutěží o možnost tyto faktury financovat, služba dokáže zlepšit cash flow firem.
„Investované prostředky jsou kryté pohledávkami za převzatými fakturami. Ty jsou tím ‚aktivem‘, které my si dopředu prověřujeme a zjišťujeme jejich kvalitu a existenci. Na rozdíl od úvěru, kde firmě půjčujete peníze, aby s nimi něco udělala a z výdělku dostanete peníze zpět, u faktoringu platíte za konkrétní existující plnění, které již proběhlo,“ vysvětluje Ivo Ščuka, obchodní ředitel společnosti Money store.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.