SpaceX vynese do vesmíru své první turisty mezi lety 2021 a 2022. Podívají se na Zemi z větší dálky než novodobí astronauti
Vesmírný turismus je jedna z věcí, která se mezi výrobci raket hojně řeší, ale reálně se žádný boom cestovatelských letů do vesmíru zatím neuskutečnil. SpaceX, jeden z největších současných hráčů v odvětví, se ale posouvá opět o krok blíže, když oznámil, že vynese s pomocí nového partnera do vesmíru čtyři lidi.
Zmíněným partnerem je firma Space Adventures, která se právě na vesmírný turismus specializuje. Celkem sedm lidí se mezi lety 2001 až 2009 pomocí této entity dostalo ruskými Sojuzy na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Pod hlavičkou SpaceX ovšem nové pasažéry čeká futurističtější zážitek, protože poletí v nové lodi Crew Dragon, která nyní prochází finálními testy a přípravou, aby vůbec poprvé vynesla na palubě astronauty už v dubnu tohoto roku.
Alespoň tak zní aktuální plán SpaceX a NASA, která chce pomocí Crew Dragon dopravit své astronauty na ISS, čímž by se zbavila závislosti právě na ruských raketách Sojuz. Civilní pasažéři by se pak měli proletět mezi lety 2021 až 2022 s tím, že jejich trénink potrvá maximálně několik týdnů.
Oproti misím z počátku milénia se ale Crew Dragon v tomto případě nebude pokoušet o připojení k Mezinárodní vesmírné stanici, ale jednoduše bude oblétat Zemi. Přesto noví vesmírní pasažéři uvidí něco, co se nepoštěstí ani některým profesionálním astronautům.
Zakladatel Space Adventures Eric Anderson totiž uvedl, že lety budou cílit až do dvakrát až třikrát vyšší letové hladiny, než se nachází právě Mezinárodní vesmírná stanice. Znamenalo by to, že jedni z prvních vesmírných turistů uvidí Zemi ze vzdálenosti mezi 800 a 1 200 kilometry.
Nepočítáme-li lety na Měsíc, tak z takové dálky viděli Zemi astronauti naposledy v rámci programu Gemini na počátku šedesátých let minulého století. Rekordem je pak let Gemini 11 v roce 1966, který vynesl dvoučlennou posádku do vzdálenosti 1 369 kilometrů.