Rallye jedniček a nul. Krumlovské závody odstartují oficiální mistrovství republiky v online rallye

online-rallye7

Foto: onlinerally.cz

V Česku se rozjede první oficiální online rallye

0Zobrazit komentáře

Chvilkovou nervozitu těsně před startem střídá prudké sešlápnutí plynového pedálu a střemhlavá jízda rychlostní zkouškou. Tentokrát však bez bouřlivého povzbuzování diváků a omamné vůně spalin z nadupaného závodního speciálu. Letošní rychlostní zkoušky rallye pravidelně konané v Českém Krumlově se sice pojedou, všechny se ale prozatím budou odehrávat ve virtuálním prostředí.

V pátek 22. května se měl stát Český Krumlov středobodem všech českých rallye nadšenců. Právě v tento den zde měl být zahájen 48. ročník slavné Rallye Český Krumlov. Okolnosti však donutily pořadatele odložit celý ročník na neurčito a momentálně není jasné, zda se vůbec podnik odjede ještě letos.

Podobný osud potkal celou řadu závodních událostí po celém světě a velké množství z nich se situaci rozhodlo vyřešit stejným způsobem. Pokud se nemohli závodníci postavit na start ve skutečném světě, stalo se tak alespoň v tom virtuálním. Do online formy se proto přetavily takové soutěže jako MotoGP či F1.

online-rallye1

Foto: onlinerally

Díky reálně zpracovaným herním mechanismům je absolvováni trati podobně náročné, jako v reálu

Jak prozradil Pavel Turek, expert na Formuli 1, v našem nedávném rozhovoru, seriály, jako je Formule 1, mají k digitalizaci velký předpoklad. Nemusí se však jednat jen o závody na okruzích. Že lze do virtuální reality přenést i atmosféru rallye závodů, chce dokázat nově vzniklé Mezinárodní mistrovství České republiky v online rallye, pořádané ve spolupráci s virtuálním seriálem NRC. Prvním oficiálním závodem tohoto mistrovství se stane virtuální adaptace odložené krumlovské rallye, která slibuje velkou podívanou.

virtual-lab

Přečtěte si takéHackni krizi! Česko hledá projekty, které umí pomoci v těžkých časech, a má pro ně 10 milionů korunHackni krizi! Česko hledá projekty, které umí pomoci v těžkých časech, a má pro ně 10 milionů korun

První rychlostní zkouška podniku, z devíti připravených, by měla být odstartována dnes a závody potrvají až do 27. května. „Kromě rychlostní zkoušky Svince, která je reálným testem využívaným v harmonogramu minulých ročníků soutěže, se bude závodit na vložkách s charakterem podobným našim erzetám. Oříškem bude typicky krumlovské počasí, díky němuž se jezdci při zdolávání nástrah měřených úseků velmi přiblíží realitě,“ přiblížil podmínky na trati ředitel eSport Rallye Český Krumlov a hlavní pořadatel skutečného podniku Pavel Kacerovský.

online-rallye2

Foto: NRC

Ve hře nechybí head up displej a profesionální navigace

O autenticitu se stará Richard Burns Rally

Veškeré rychlostní zkoušky se budou odehrávat ve virtuálním prostředí hry Richard Burns Rally s pluginem RBR Czech. Tato hra sice nepatří mezi nejnovější tituly, jedná se ale o jeden z nejrealističtějších rallye simulátorů, jaký byl kdy vytvořen. Díky věrné fyzice a autentické atmosféře není pro hráče vůbec těžké nabýt pocitu, že jede skutečný závod.

O tom se ostatně můžete přesvědčit ze záznamu jízdy slovenského závodníka Dennise Zeťáka, který v této hře dosáhl titulu v jiném českém rallye podniku, jenž se taktéž rozhodl uspořádat svou virtuální obdobu.

Letošní ročník Rallye Bohemia sice nepotkal stejný osud jako Rallye Český Krumlov, i přesto se v dubnu pořadatelé rozhodli přijít s jeho virtuální alternativou. Ta nabídla celkem šest rychlostních zkoušek, které zdárně dokončilo jen 201 jezdců z celkových 417 účastníků. Téměř polovina jezdců totiž nebyla schopna zvládnout veškeré nástrahy tratí a se svým vozem skončila v digitálním příkopu či křoví.

První Virtual Rallye Bohemia dokázala, že podobné akce nemusí vůbec působit rozpačitým dojmem a jsou schopny přilákat množství jezdců. Skuteční závodníci, profesionální hráči hry a nadšení amatéři mezi sebou porovnají síly i ve virtuální Rallye Český Krumlov.

online-rallye5

Foto: RČK

Virtuální diváci musí závodníkům stačit

 

Apple posiluje svou streamovací službu. Přeplatil konkurenty a uvede místo kin v premiéře nový válečný film Toma Hankse

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

tom-hanks-greyhound-2020

Foto: Apple

Tom Hanks ve filmu Greyhound: Bitva o Atlantik

0Zobrazit komentáře

Po několika měsících karantény se po světě začínají opět pomalu otevírat kina, nabízejí ale jen naprosté minimum premiér. Bude trvat ještě nějakou dobu, než se studia i distributoři přestanou obávat velkých ztrát kvůli předčasně vydanému titulu. Platilo to i pro nový válečný film s Tomem Hanksem Greyhound: Bitva o Atlantik, který měl vyjít 12. června. Místo toho ale na něj práva v překvapivém zvratu získal Apple a uvede ho tak exkluzivně na vlastní streamovací službě.

Kapitán se modlí, zatímco nad hladinu rozbouřeného moře vystupují ponorky. Ostatní námořníci stojí v pozoru na palubách válečných lodí, nad nimiž letí bombardér. V Severním Atlantiku se schyluje k bitvě. Těmito záběry začíná upoutávka na snímek, v němž Tom Hanks nejen ztvárnil hlavní roli, ale také pro něj z knižní předlohy adaptoval scénář.

V jeho centru stojí americký námořní kapitán na první válečné misi ve vedení mezinárodního doprovodu bránícího obchodní konvoj před nacisty. Podle oficiální synopse se má děj soustředit na hrdinovu osobní cestu, snahu překonat vlastní pochybnosti bránící efektivnímu vedení námořnictva. Trailer však obsahuje i mnoho úryvků ze střetů mezi ozbrojenými silami válčících zemí.

Vzhledem k odhadovanému rozpočtu kolem 50 milionů dolarů nelze očekávat podívanou příliš bohatou na kvalitní speciální efekty. Samotné jméno Toma Hankse filmu nicméně propůjčuje určitou prestiž a automatický divácký zájem. Proto je získání distribučních práv na Greyhound pro Apple důležitým krokem. Zároveň se má jednat o dosud největší filmovou akvizici jablečné firmy, která na své streamovací službě Apple TV+ v dané kategorii zatím mnoho zajímavého nenabídla.

Válečný snímek měl být v kinech uveden společností Sony v první polovině června. Jako ovšem informoval magazín Deadline, ve světle koronavirových opatření se studio rozhodlo místo odsunutí premiéry titul nabídnout právě streamovacím službám. Už to je poměrně překvapivé, protože jiné případy vydání filmů online namísto kin byly provázeny rozjetými reklamními kampaněmi. Greyhound měl naproti tomu dostatek času distribuční strategii pozdržet.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Prvním velkým studiem, které ohlásilo přesun svých filmových premiér na internet, byl v březnu Universal. Kinaři toto rozhodnutí pochopitelně nepřijali dobře. Jeden z největších řetězců kin dokonce odmítl promítat filmy společnosti poté, co její ředitel oznámil záměr snímky distribuovat online i na plátnech zároveň. Sony se podobné reakce prozatím obávat nejspíš nemusí, jelikož se zkrátka vzdalo práv, opakování takových rozhodnutí by ale mohlo být problematické.

Z hlediska Applu se naopak jedná o velkou výhru. Za cenu kolem 70 milionů dolarů se mu podařilo získat poměrně lákavý projekt, navíc prý v souboji s jinými streamovacími službami, které o něj měly logicky taktéž zájem. Jednoznačně se tak postavil do pozice firmy ochotné do filmů investovat více než lépe zavedení hráči jako třeba Netflix.

band-of-brothers-hbo-2

Foto: HBO

Apple TV+ s Hanksem chystá také válečnou minisérii navazující na Bratrstvo neohrožených

grok-2

Přečtěte si takéNoví virtuální společníci od Groka se utrhli ze řetězuNabízí režim pro dospělé a plánují únos papeže. Noví virtuální společníci od Groka se utrhli ze řetězu

Na druhou stranu se není čemu divit. Apple TV+ totiž měla podle informací Bloombergu v únoru jen kolem 10 milionů předplatitelů, z nichž aktivních byla pouhá polovina. Konkurenční Disney+ přitom bylo spuštěno ve stejné době a v únoru se chlubilo 28 miliony diváků. O dva měsíce později to pak byl už téměř dvojnásobek. Na oněch 10 milionů předplatitelů ostatně vyskočilo hned během prvního dne.

Apple TV+ tedy sice za sebou má jednu z vůbec největších firem na světě, zejména kvůli nedostatku poutavého obsahu se jí však tento fakt příliš nedaří přetavit do vysoké sledovanosti. V Applu se proto podle Bloombergu rozhodli nakoupit i starší filmy a seriály, které by mohly pomoci zvýšit atraktivitu knihovny jeho streamovací služby. Ta v současnosti stovkám i tisícům hodin obsahu na Netflixu, HBO a Disney+ absolutně není schopna konkurovat. Akvizice Greyhounda by mohla být dalším indikátorem, že má Apple v plánu to změnit.