Tesla Model S, nebo robopes? Boston Dynamics začíná prodávat svého robota Spota, který stojí 1,8 milionu korun

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

spot-boston-dynamics

Foto: Rythum Vinoben/Boston Dynamics

Spot se hodí do každého prostředí. Na stavbu i pódium

0Zobrazit komentáře

Společnost Boston Dynamics vyvíjející roboty mnoho let pracovala výhradně na výzkumu a nekomerčních zakázkách, v září minulého roku ale poprvé nabídla potenciálně komukoliv svého Spota. Malý multifunkční robot byl tehdy dostupný pouze k pronájmu, a když se zájemci ptali, jaká by mohla být cena prodejní verze, dostalo se jim jen analogie s autem.

Nyní si lze Spota konečně koupit za cenu skutečně odpovídajícímu autu, pokud je jím třeba Tesla Model S. U robota, jehož cena dosahuje v přepočtu téměř 1,8 milionu korun (74 500 dolarů), se více než kdy dříve objevuje otázka funkce.

Ačkoliv si „žlutý bezhlavý pes“ na internetu získal mnoho pozornosti a má neoddiskutovatelnou auru fascinující technologie budoucnosti, mnozí pravděpodobně nedokážou říci, k čemu je dobrý. Spot se nedokáže pohybovat příliš rychle, neunese příliš těžký náklad a jeho samostatnost je omezená.

S použitím typickým pro zájem internetového publika přišel například Adam Savage z Bořičů mýtů. Ten elektronického psa proměnil na nepříliš efektivní tahač pro svou rikšu. O pár měsíců později se pak Spot objevil ve spojitosti s koronavirovou pandemií, když byl nasazen jako pomocník v telemedicíně.

Boston Dynamics svůj první komerční produkt označuje za multifunkční pohyblivou platformu, jejíž hlavní síla síla spočívá v přizpůsobivosti. Robot se dokáže pohybovat téměř v jakémkoliv prostředí, v němž se dokáže pohybovat člověk, takže se přirozeně nabízí automatizace určitých monotónních úkonů. Pro jejich plnění firma nabízí širokou softwarovou podporu a mnoho nástavců s různými typy senzorů a kamer.

V očích firem je tedy Spot zajímavý například pro rutinní procházení budovami a provozy a kontrolu. Pro člověka se může jednat o zbytečně banální práci, často navíc s aspektem nebezpečí, avšak nenahraditelnou jinými řešeními. Robotický pes tak například už pomáhal hledat závady na ropné plošině nebo byl testován pro zneškodňování bomb.

Jeho schopnosti přitom kromě senzorů výrazně rozšíří také robotická ruka, která se na trhu objeví později. S ní si pak dokáže Spot otevřít i dveře, což už jeho výrobce dříve ukázal, včetně toho, jak spolu dva roboti kooperují.

boston-dynamics-spot_payloads

Foto: Boston Dynamics

Hlavní síla Spota spočívá v rozšiřitelnosti o široký výběr senzorů

V Boston Dynamics samozřejmě pomysleli také na možná zneužití, takže ke Spotovi odmítají připojit jakýkoliv typ zbraně a vědomě ho neumožní použít v případech, kdy by mohl ublížit člověku. Inženýři přitom dodávají, že robot není příliš velký a váží jen 30 kilogramů, takže sám o sobě tento potenciál spíše nemá a nehodí se například pro použití v bezpečnosti.

Mnohem zajímavější řešení představuje například pro stavební firmy k vytváření 3D map prostředí nebo pro průmyslové prostory k hlídání správné operace jiných strojů.

Josef Prusa_Prusa Research_005

Přečtěte si takéHrdina jménem 3D tisk. Češi díky němu vytiskli stovky tisíc ochranných pomůcek a předpovídají mu velkou budoucnostHrdina jménem 3D tisk. Češi díky němu vytiskli stovky tisíc ochranných pomůcek a předpovídají mu velkou budoucnost

Zájemci si mohou Spota vyzkoušet na dálku prostřednictvím ovládací aplikace. Díky ní si mohou praktičtěji ověřit, jak se pohybuje napříč různými terény, aniž by museli fyzicky navštívit testovací studio výrobce. Koupit pak půjde nanejvýš dva, vyšší množství bude třeba konzultovat přímo s Boston Dynamics, které se snaží poskytnout optimální řešení.

Robopsa si mohou koupit zatím jen Američané, do zbytku světa by se měl dostat v průběhu letošního roku. Balení za necelých 1,8 milionu korun obsahuje samotného robota, dvě baterie, nabíječku, tablet pro ovládání, kufr pro přenášení a software pro vývoj autonomních funkcí.