Apple míří ke 2 bilionům dolarů a je opět nejhodnotnější firmou světa. Tim Cook řídí kolos, o kterém se mu možná ani nesnilo

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

tim-cook-apple-keynote

Foto: Apple

Šéf Applu Tim Cook

0Zobrazit komentáře

V poslední době se Steve Jobs a jeho éra v Applu nepřipomíná s tak železnou pravidelností, ale zejména několik let po jeho skonu v roce 2011, kdy vedení firmy převzal Tim Cook, se často mluvilo o tom, že „tohle by se za Steva nestalo“. Že Apple přestal být inovativní, přestal být tím, kdo mění zaběhnuté pořádky. Ale pak je tu druhý pohled.

Když Steve Jobs začátkem října 2011 zemřel, pohybovala se tržní hodnota Applu kolem 230 miliard dolarů. O necelých devět let později svítí na akciovém trhu v očích mnohých stále ještě těžko uvěřitelná hodnota dosahující na téměř 1,9 bilionu dolarů. To je 1 900 miliard dolarů. Timu Cookovi se od jeho nástupu podařilo zvýšit hodnotu jablečné firmy více než osminásobně.

Takovým výkonem se může pochlubit málokterý CEO. Applu navíc poslední tažení na burze zajistilo návrat na trůn v podobě nejhodnotnější veřejně obchodovatelné společnosti na světě. Od svého loňského vstupu na burzu tuto pozici držel saúdskoarabský ropný gigant Saudi Aramco, ale po posledních finančních výsledcích Applu byl sesazen.

Kalifornská firma minulý týden překvapila investory, když oznámila zásadně lepší čísla, než se očekávalo. Navzdory koronaviru se mohl Tim Cook pochlubit rekordním čtvrtletím a cena akcií vylétla o více než 10 procent nahoru. Už v pátek tak byl Apple znovu korunován a stav přetrval i do nového týdne.

apple_nso-bangkok_ratchaprasong

Foto: Apple

Obchod Apple Central World v nákupní čtvrti Ratchaprasong v Bangkoku

Od začátku roku cena jeho akcií vyrostla o více než 44 procent. Hodnota Applu tak aktuálně činí 1,89 bilionu dolarů, přičemž druhé Saudi Aramco hlásí na burze hodnotu 1,76 bilionu dolarů. Pro srovnání ještě doplňme, že hodnota Microsoftu je 1,64 bilionu dolarů a Amazon je na 1,56 bilionu. Právě tyto firmy se s Applem v posledních měsících přetahovaly o prvenství.

Vraťme se ale k Timu Cookovi a Stevu Jobsovi. Některé kroky mohou být současnému lodivodovi vyčítány oprávněně, přeci jen s novým iPhonem nebo iPadem jakožto přelomovými produkty jablečný tým pod jeho vedením nevyrukoval, byť třeba úspěch iPhonu je dost možná neopakovatelný, a to nejen u Applu. A kritici by jistě našli i další neduhy.

Je však klíčové si uvědomit, že Tim Cook dnes již vede docela jinou firmu, než jakou dovedl v mnoha ohledech na vrchol technologického světa Steve Jobs. Pokud to platilo již pár let po Jobsově skonu, teď to platí mnohonásobně víc. Zhruba o tolik, o kolik vyrostla hodnota Applu.

Přestože Tim Cook možná ještě čeká na svůj „osudový“ produkt, kterým změní zavedené pořádky, jak se několikrát povedlo Jobsovi (a možná se ho nikdy nedočká), jeho byznysové úspěchy jsou naprosto neoddiskutovatelné. A pokud někteří chtěli zpochybňovat, jak se Apple vyrovná s bezprecedentní koronavirovou krizí, vytřel Cook všem zrak (podobně jako jiní technologičtí velikáni).

tim-cook-apple

Foto: Apple

Tim Cook, výkonný ředitel Applu

Zatímco na Wall Street byli smíření s tím, že Apple oznámí meziroční propad v tržbách i zisku, na výsledkové listině za uplynulý kvartál červená čísla nakonec nebyla. Svítil tam naopak více než desetiprocentní růst v obou ukazatelích a lepší prodeje prakticky všech produktů, což není ani v běžném kvartálu zdaleka samozřejmostí. A je třeba připomenout, že Applu v tomto ohledu skvěle fungují i hodinky Apple Watch nebo sluchátka AirPods, které byly představeny Timem Cookem.

Apple už zkrátka není žádným outsiderem, který by si mohl dovolit s některým ze svých klíčových produktů významněji zaexperimentovat a představit něco docela revolučního, na co třeba není trh představen. Obrovský tlak na výkon od akcionářů, jemuž je Tim Cook vystaven, to ani pořádně neumožňuje. Minimálně tomu nasvědčují kroky posledních let. Růst Applu teď ostatně Cook pohání zejména masivním růstem služeb všeho druhu.

bezos-kuiper

Přečtěte si takéTisíce satelitů a internet pro všechny. Dva roky po Starlinku Elona Muska pošle satelity na oběžnou dráhu také AmazonTisíce satelitů a internet pro všechny. Dva roky po Starlinku Elona Muska pošle satelity na oběžnou dráhu také Amazon

Dokáže vlastně ještě tak obří korporace, která po celém světě zaměstnává přes 130 tisíc zaměstnanců a je nejhodnotnější firmou na světě, inovovat a přinášet revoluční novinky na trh, jako se jí to dařilo dříve? A může si to dovolit? To jsou dotazy, které si v posledních letech mnoho lidí pokládalo. Situace si nijak zásadně nezměnila, ale návrat Applu před Saudi Aramco jen tuto pozici připomíná.

„Pokud jste fanoušky akcií Applu, jsou to vítané zprávy. Pokud jste fanoušky produktů Applu, tohle je hluboce znepokojující. Jak může společnost tak velká a tak úspěšná nepodlehnout své vlastní pýše? Jak si Apple udrží náskok? Neříkám, že je to nemožné. Jen poukazuji na zjevné: náročné období éry Tima Cooka v roli CEO ve skutečnosti teprve začíná,“ napsal uznávaný komentátor John Gruber.

apple-piazza-liberty_piazza-center-steps_07242018

Foto: Apple

Obchod Apple Piazza Liberty v Miláně

Ve svém příspěvku připomněl, že kdo sleduje Apple delší dobu, může mu to přijít možná až trochu surreální. V 90. letech byla firma na pokraji krachu a příliš nechybělo, aby skutečně zanikla. Dnes je takový scénář nemyslitelný, naopak, Apple je v tomto ohledu de facto neohrožený, i proto, že má v kase desítky miliard našetřených dolarů.

Misi Tima Cooka to nedělá o nic jednodušší, spíše naopak, ale devětapadesátiletý rodák z Alabamy je zatím, zdá se, pevný v kramflecích. A právě teď možná přijde skutečně ještě zásadnější část jeho éry. Možná to nebude tolik o přelomových produktech, ale o globální dominanci a ekonomických výsledcích, které nejen technologický svět nepamatuje. Kdo z akcionářů by to mohl mít Cookovi za zlé?