Elon Musk je poprvé nejbohatším mužem planety. Za rok si připsal 150 miliard dolarů a přetahuje se s Bezosem

Filip HouskaFilip Houska

elon-musk4

Foto: TED

Elon Musk

0Zobrazit komentáře

Prvního ledna načínal Jeff Bezos již čtvrtý rok, kdy byl v žebříčku Bloomberg Billionaires Index nejbohatším člověkem planety. Jak jsme ale psali před několika dny, vzhledem k raketovému růstu akcií společnosti Tesla se na ředitele internetového kolosu Amazon začal dotahovat Elon Musk, který nakonec už dnes pomyslné žezlo od Bezose převzal. Alespoň na chvíli.

Elon Musk, kterého svět zná hlavně jako šéfa Tesly a vesmírné firmy SpaceX, se okolo dnešní 17. hodiny našeho času stal nejbohatším člověkem světa se jměním přesahujícím 188 miliard dolarů. To jsou v přepočtu více než čtyři biliony korun. V tento moment měl virtuálně o 1,5 miliardy dolarů více než ještě nedávno nedostižný Jeff Bezos.

Za historickým milníkem nestojí nic jiného než akcie Tesly, které v posledních dnech setrvale rostou, prorazily cenovou hranici 800 dolarů za kus a tržní kapitalizace firmy přesahuje 760 miliard dolarů. Právě z toho těží i Elon Musk, který v Tesle drží zhruba dvacetiprocentní podíl a přibližně tři čtvrtiny jeho (zčásti virtuálního) jmění představuje právě ona.

Zatímco včera byla hodnota Muskova majetku okolo 181,1 miliardy dolarů, dnes přidal dalších zhruba 7,4 miliardy, aby se dostal na zmíněných 188,5 miliardy dolarů. Výkyvy cen akcií byly ovšem příliš velké na to, aby si tento post udržel delší dobu. V době psaní článku je tak zpět na první pozici Jeff Bezos, ale je jasné, že mezi sebou budou následující hodiny a dny svádět velmi těsné boje.

bloomberg-1

Foto: Bloomberg/CzechCrunch

Deset nejbohatších lidí světa podle Bloomberg Billionaires Index

S jistotou lze říct, že posledních dvanáct měsíců bylo pro Elona Muska zcela mimořádných. Jak uvádí agentura Bloomberg, hodnota jeho čistého jmění stoupla za rok o těžko uvěřitelných 150 miliard dolarů, což je zřejmě rekordní tempo. Za to může děkovat hlavně své automobilce, jejíž akcie jen za rok 2020 vyrostly o 743 procent, zájmu investorů z Wall Street včetně těch menších a zahrnutí do prestižního indexu S&P 500.

A ačkoliv odborníci považují Teslu za extrémně nadhodnocenou, je možné, že její růst nebude zpomalovat. V důležité roli mohou být i američtí demokraté, kteří se obecně zasazují o rychlejší přijetí elektrických vozidel, a vzhledem k tomu, že mají nyní pod kontrolou obě komory amerického Kongresu a po nástupu Joea Bidena i prezidentský post, mohlo by to Tesle hrát do karet.

Tesla má teď jediný úkol: udržovat zájem investorů a zákazníků tím, že bude na maximální obrátky vyrábět nová auta. Za loňský rok se jí skoro podařilo splnit nastavený cíl v podobě doručení 500 tisíc vozů, a to i přes komplikace spojené s pandemií, kvůli které musela na chvíli zavřít svou továrnu v kalifornském Fremontu i Číně.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym