Investice do nemovitostí nepolevují. Ronda Invest už profinancovala přes 890 milionů a čeká ještě hojnější roky

Peter BrejčákPeter Brejčák

foto

Foto: Ronda Invest

Lukáš Blažek, obchodní ředitel společnosti Ronda Invest

Byznysmen Vladimír Komár si své jméno vybudoval koncem devadesátých let, když koupil podíl v televizi Nova a o několik let později ji se ziskem ve stovkách milionů korun prodal. Podobně úspěšně se angažoval také v televizi Prima, v níž držel třetinový podíl přibližně do poloviny roku 2019. To ovšem nejsou jeho jediné aktivity – v rámci své skupiny Alphaduct aktuálně vlastní například značky Axigon, Krondorf a Dermacol.

Vedle známějších firem však původem slovenský rodák buduje od roku 2017 i mediálně méně známou společnost Ronda Invest. Ta na jedné straně poskytuje zajištěné úvěry malým a středním podnikatelům většinou do nemovitostních projektů a na straně druhé nabízí investorům možnost do těchto úvěrů investovat. Během tří let už proinvestovala stovky milionů korun.

Ronda Invest se zařazuje mezi tzv. peer-to-business (P2B) platformy a odlišuje se od známějších peer-to-peer (P2P) platforem, kdy lidé půjčují lidem. Podobných projektů ostatně na tuzemském trhu v posledních letech vzniká relativně hodně. „To, že těchto platforem na trhu poslední dobou přibývá, je dle mého názoru známkou toho, že český trh nasycen ještě není,“ popisuje pro CzechCrunch Lukáš Blažek, obchodní ředitel firmy.

K popisu dění na trhu pak rovnou zmiňuje čísla. Objem poskytnutých úvěrů největšími tuzemskými bankami se pohybuje v řádech stovek miliard korun, zatímco ty největší české P2P či P2B platformy od začátku svého fungování dohromady financovaly jednotky miliard korun. „Pokud tedy na trh přijdou další P2P platformy, které dokáží nabídnout atraktivní produkt, a to jak subjektům poptávajícím financování, tak investorům, mohou si na trhu najít své místo,“ věří Blažek.

Ronda již podnikatelům poskytla úvěry v souhrnné výši přesahující 890 milionů korun a investorům z těchto úvěrů na výnosech vyplatila více než 40 milionů korun. Na trhu si přitom své místo hledá pomocí jiného byznys modelu, než nabízí drtivá většina podobných společností. Pro investory do určité míry funguje podobně jako realitní fondy, protože v obou případech jde o investice kryté nemovitostmi.

b_02-min

Foto: Ronda Invest

Zrekonstruovaná bytová jednotka na pražském Starém městě

V případě poskytování úvěru však Ronda po posouzení podnikatelský záměr zafinancuje sama a až následně po prověření platební morálky klienta investorům nabízí možnost participace. Ronda se s investory dělí o úrokový výnos a na rozdíl například od realitních fondů investorům neúčtuje vstupní ani pravidelné paušální poplatky. Poplatek platí investor jen v případě předčasného ukončení investice.

Jednotlivé výnosy jsou přitom jasně dané a vypláceny každý měsíc, jejich výše je závislá na konkrétním případu a pohybuje se v pásmu mezi čtyřmi a šesti procenty ročně. Investovat je možné už od tisíce korun s horizontem od několika měsíců do maximálně pěti let dle konkrétního úvěru.

I když některé konkurenční P2B nebo P2P platformy nabízí vyšší investiční zhodnocení, v případě Rondy jsou nižší procenta výnosu spojena také s menší mírou rizika, protože všechny půjčky jsou kryté nemovitostmi. Ve prospěch Rondy je v katastru nemovitostí zapsané zástavní právo fungující jako pojistka, pokud se úvěrovanému klientovi nepodaří projekt zrealizovat. V takovém případě se nemovitost prodá a z utržených peněz se vyplatí investoři.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Úvěry jsou poskytovány maximálně do výše 70 procent hodnoty zajištění. Zbývajících 30 procent hodnoty nemovitostí tvoří rezervu, která pokryje případné cenové výkyvy na trhu nemovitostí nebo případné náklady spojené s vymáháním,“ doplňuje Blažek s tím, že Ronda Invest zatím všem investorům dosud vyplatila všechny výnosy včas.

Z pohledu samotných firem žádajících o úvěr Ronda nechce nahrazovat bankovní financování. Chce spíše nabídnout doplněk pro ty, kteří potřebují získat financování rychle, nebo hledají větší flexibilitu, kterou jim banky ne vždy dokážou nabídnout.

„Výhodou je, že financujeme i malé projekty, které třeba pro banky často nejsou zajímavé a odmítají je. Pro Rondu jsou ale tyto menší projekty vyhovující, neboť umožňují nabídnout investorům širší paletu projektů a investoři si tak mohou lépe diverzifikovat riziko,“ doplňuje Blažek.

Šéf Rondy přitom zdůrazňuje, že tento fakt nemá vliv na kvalitu procesu posuzování jednotlivých podnikatelských záměrů. U každého případu vyhodnocují životaschopnost projektu, bonitu žadatele o úvěr a jeho schopnost generovat příjmy pro splácení úvěru. Součástí je i právní prověrka či posouzení nemovitého zajištění, nejdřív nezávislým odhadcem a následně interně oddělením řízení rizik.

Inspirace v zahraničí

Motivací Vladimíra Komára pro založení platformy byla jednak touha zúročit své zkušenosti z podnikání, ale především inspirace obdobnými platformami, které již delší dobu fungují v zahraničí a umožňují propojení zájemců o financování a investorů bez účasti bank, zbytečných poplatků a online.

V rámci své skupiny Alphaduct Komár vlastní 85 procent Ronda Holding. Dalších patnáct procent pak připadá podnikateli Gabrielu Kovácsovi, vlastníkovi společnosti Citfin, jež poskytuje finanční služby především podnikatelům obchodujícím se zahraničím a na trhu se řadí mezi nejvýznamnější nebankovní obchodníky s devizami.

V roce 2017 se přitom Ronda soustředila primárně na poskytování podnikatelských úvěrů zajištěných nemovitostmi v kvalitních lokalitách. Možnost pro investory participovat na těchto úvěrech tak přibyla až později po vytvoření kvalitního portfolia a v průběhu let došlo k větším produktovým změnám.

„Prvně jsme investování nabízeli především v offline prostředí a během té doby jsme připravovali online portál pro jednoduché a rychlé investování, který jsme úspěšně spustili v listopadu roku 2019. Online portál se snažíme neustále vylepšovat a zjednodušovat, aby bylo investování u nás intuitivní a zvládl ho úplně každý,“ popisuje Blažek.

„Zájem o nemovitosti a investice do nich neutichá, objemy hypotečních úvěrů trhají rekordy a ceny nemovitostí nadále rostou.“

Podle obchodního ředitele firmy přitom investoři většinou zkoušejí investovat s menšími částkami a až po ověření si platformy investované částky řádově navyšují. Průměrná výše investic na klienta aktuálně převyšuje sto tisíc korun a současná situace na trhu investory moc neznervózňuje.

„Nálada mezi našimi investory je velice dobrá. Jednou ze zajímavostí současné krize je, že zájem o nemovitosti a investice do nich neutichá, objemy hypotečních úvěrů trhají rekordy a ceny nemovitostí tak i nadále rostou. Pro naše investory je to dobrá zpráva, neboť s růstem cen nemovitostí roste i míra bezpečí jejich investice,“ říká Blažek.

Přiznává však, že vzhledem k celkově větší nejistotě na trhu se Ronda, podobně jako i banky, rozhodla zpřísnit kritéria při posuzování žadatelů, zejména v oblasti schopnosti splácet úvěr. Průchodnost úvěrů ve schvalování se tak snížila, což vedlo také ke snížení počtu nových investičních příležitostí. I tak na platformě přibývají nové nabídky minimálně na měsíční bázi.

jakub-krejcik-mana

Přečtěte si takéMana prodala už přes 183 tisíc rostlinných burgerů. Během pandemie se bleskově zaprášilo i po jejích drincíchMana prodala už přes 183 tisíc rostlinných burgerů. Během pandemie se bleskově zaprášilo i po jejích drincích

Nelehká situace se ale podle Blažka následně projevuje na celém trhu P2P a podobných platforem. Některé se mohly dostat do problémů souvisejících s nárůstem míry nesplácených půjček, čímž může dojít také k otřesení důvěry investorů do celého segmentu.

„Zcela jistě stávající situace přispěje k pročištění segmentu P2P platforem, kdy zůstanou na trhu společnosti, které důsledně řídily kreditní rizika a tím ochránily investory před investováním do příliš rizikových titulů,“ popisuje Blažek a optimisticky dodává: „Segment P2P platforem v České republice má podle našeho názoru svá nejlepší léta teprve před sebou.“

Partnerem článku a celého CzechCrunche je společnost Ronda Invest. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.