Investice do nemovitostí nepolevují. Ronda Invest už profinancovala přes 890 milionů a čeká ještě hojnější roky
Byznysmen Vladimír Komár si své jméno vybudoval koncem devadesátých let, když koupil podíl v televizi Nova a o několik let později ji se ziskem ve stovkách milionů korun prodal. Podobně úspěšně se angažoval také v televizi Prima, v níž držel třetinový podíl přibližně do poloviny roku 2019. To ovšem nejsou jeho jediné aktivity – v rámci své skupiny Alphaduct aktuálně vlastní například značky Axigon, Krondorf a Dermacol.
Vedle známějších firem však původem slovenský rodák buduje od roku 2017 i mediálně méně známou společnost Ronda Invest. Ta na jedné straně poskytuje zajištěné úvěry malým a středním podnikatelům většinou do nemovitostních projektů a na straně druhé nabízí investorům možnost do těchto úvěrů investovat. Během tří let už proinvestovala stovky milionů korun.
Ronda Invest se zařazuje mezi tzv. peer-to-business (P2B) platformy a odlišuje se od známějších peer-to-peer (P2P) platforem, kdy lidé půjčují lidem. Podobných projektů ostatně na tuzemském trhu v posledních letech vzniká relativně hodně. „To, že těchto platforem na trhu poslední dobou přibývá, je dle mého názoru známkou toho, že český trh nasycen ještě není,“ popisuje pro CzechCrunch Lukáš Blažek, obchodní ředitel firmy.
K popisu dění na trhu pak rovnou zmiňuje čísla. Objem poskytnutých úvěrů největšími tuzemskými bankami se pohybuje v řádech stovek miliard korun, zatímco ty největší české P2P či P2B platformy od začátku svého fungování dohromady financovaly jednotky miliard korun. „Pokud tedy na trh přijdou další P2P platformy, které dokáží nabídnout atraktivní produkt, a to jak subjektům poptávajícím financování, tak investorům, mohou si na trhu najít své místo,“ věří Blažek.
Ronda již podnikatelům poskytla úvěry v souhrnné výši přesahující 890 milionů korun a investorům z těchto úvěrů na výnosech vyplatila více než 40 milionů korun. Na trhu si přitom své místo hledá pomocí jiného byznys modelu, než nabízí drtivá většina podobných společností. Pro investory do určité míry funguje podobně jako realitní fondy, protože v obou případech jde o investice kryté nemovitostmi.
V případě poskytování úvěru však Ronda po posouzení podnikatelský záměr zafinancuje sama a až následně po prověření platební morálky klienta investorům nabízí možnost participace. Ronda se s investory dělí o úrokový výnos a na rozdíl například od realitních fondů investorům neúčtuje vstupní ani pravidelné paušální poplatky. Poplatek platí investor jen v případě předčasného ukončení investice.
Jednotlivé výnosy jsou přitom jasně dané a vypláceny každý měsíc, jejich výše je závislá na konkrétním případu a pohybuje se v pásmu mezi čtyřmi a šesti procenty ročně. Investovat je možné už od tisíce korun s horizontem od několika měsíců do maximálně pěti let dle konkrétního úvěru.
I když některé konkurenční P2B nebo P2P platformy nabízí vyšší investiční zhodnocení, v případě Rondy jsou nižší procenta výnosu spojena také s menší mírou rizika, protože všechny půjčky jsou kryté nemovitostmi. Ve prospěch Rondy je v katastru nemovitostí zapsané zástavní právo fungující jako pojistka, pokud se úvěrovanému klientovi nepodaří projekt zrealizovat. V takovém případě se nemovitost prodá a z utržených peněz se vyplatí investoři.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.