Revolut potřebuje začít vydělávat, a tak zdražuje. Omezí i obchodování na burze a výběry z bankomatů

Peter BrejčákPeter Brejčák

revolut-card-top

Foto: Revolut

Platební karta Revolut

0Zobrazit komentáře

Britský startup Revolut dlouhodobě rychle roste. V létě oznámil překonání hranice deseti milionů uživatelů s tím, že během roku 2019 jejich počet meziročně ztrojnásobil. Jak ale ukázaly jeho účetní závěrky za tentýž rok, stejným tempem rostla i jeho ztráta. Fintech s valuací 5,5 miliardy dolarů se tak snaží hledat další možnosti, jakým způsobem vylepšit své cash flow.

To může být důvodem, proč se Revolut, který pro české uživatele otevřel loni v červnu domácí účty, rozhodl zvednout poplatky související s výběrem hotovosti i mezinárodními převody a omezit bezplatné obchodování na burze. Většina změn, jež vejdou v platnost 23. dubna, se týká základního, neplaceného účtu Standard. U placených účtů Plus a původních Premium a Metal změny nejsou tak výrazné.

Aktuální plán Standard v současnosti zahrnuje měsíční limit 4 500 korun pro výběry z bankomatu zdarma – poté uživatelé platí poplatek dvě procenta. Limit zůstává nadále stejný, nově však Revolut přidává maximální limit počtu výběrů z bankomatů na pět, u šestého a dalších výběrů tak bude uživatel platit poplatek, i když zmiňovaný limit nepřekročí.

„Oba tyto limity platí nezávisle na sobě. Jakmile jeden překročíte, začnete platit poplatek, i když nepřekročíte druhý. Poplatek jsou stále dvě procenta, ale přidáváme minimální poplatek 30 korun. To znamená, že za výběr zaplatíte 30 korun, nebo dvě procenta podle toho, která částka je vyšší,“ vysvětluje změny Revolut.

revolut-cards1

Revolut nabízí jeden bezplatný a tři placené plány s platební kartami

Pro uživatele využívající plány Plus, Premium a Metal zůstanou stávající měsíční limity stejné a počet výběrů nebude omezen. Poplatky za výběry z bankomatu po překročení limitů zůstanou na dvou procentech, i u těchto účtů však budou nově vždy minimálně ve výši 30 korun za každý nadlimitní výběr.

Dražší mezinárodní převody

Výrazné změny se týkají také mezinárodních převodů peněz. Britský fintech přitom ubezpečuje, že zdarma i do budoucna zůstanou místní bankovní převody v domácí měně, místní a mezinárodní převody v eurech do jakékoliv země v oblasti SEPA i převody jiným uživatelům Revolutu (tzv. peer-to-peer) kdekoliv na světě.

Co se týče mezinárodních převodů, Revolut nabízí dva typy – přeshraniční převody a platby SWIFT. Každý z nich je omezen dvěma samostatnými limity, přičemž zákazníci s plánem Standard a Plus mají jeden přeshraniční převod měsíčně zdarma, poté zaplatí 15 korun za převod. Převody SWIFT stojí v závislosti na měně 90 nebo 150 korun.

Uživatelé s plány Premium a Metal neplatí poplatky za přeshraniční převody a mají jeden převod SWIFT měsíčně zdarma, poté v závislosti na měně zaplatí 90 nebo 150 korun. Nově se tyto přeshraniční převody a platby SWIFT sloučí do jedné kategorie s názvem mezinárodní platby. Změny se pak týkají uživatelů, kteří posílají peníze mimo oblast SEPA (Česká republika do ní patří) nebo sjednávají přeshraniční převody v jiné měně než v eurech.

Právě to do velké míry může ovlivnit transfery uživatelů v českých korunách do jiných zemí a obráceně. Poplatky za přeshraniční převody se nově budou pohybovat mezi 10 a 150 korunami v závislosti na tom, jakou částku uživatel posílá a kam. Uživatelé s plány Standard a Plus přitom budou poplatky platit při každé z těchto mezinárodních transakcí, zákazníci s Premium mají zdarma jednu mezinárodní platbu za měsíc. Účet Metal pak měsíčně nabídne tři mezinárodní platby bez poplatků.

Změny v obchodování na burze už od března

Třetici nejdůležitějších změn pak Revolut představil v oblasti obchodování na burze, které začnou platit už od 1. března. Nově uživatelé plánu Standard obdrží jeden bezplatný obchod za měsíc (dříve tři), uživatelé Plus mají tři obchody, lidé využívající Premium obdrží pět (dříve osm) a zákazníci s plánem Metal mají obchodování nadále bezplatné.

„Poplatek za úschovu se mění z jednoho bazického bodu (0,01 %) z tržní hodnoty vašich aktiv za rok na dvanáct bazických bodů (0,12 %) z tržní hodnoty vašich aktiv za rok. Při obchodování amerických akcií mohou být účtovány platné poplatky SEC a FINRA,“ dodává Revolut.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina