SpaceX nabírá na tempu. Získává další stovky milionů dolarů a vyšle Falcon Heavy na jižní pól Měsíce

Jiří SvobodaJiří Svoboda

spacex-boxed

Foto: SpaceX/Flickr

Raketa Falcon Heavy od SpaceX

0Zobrazit komentáře

SpaceX se postupem času stalo etalonem ve světě komerčních letů do vesmíru i pár kilometrů nad zem, ale další novinky z impéria Elona Muska ukazují, že rozhodně nepolevuje v tempu. K předchozím investicím teď vesmírná společnost přidává další podstatné finanční injekce a oznámila i novou misi pro svou největší raketu Falcon Heavy.

Po finanční stránce SpaceX připisuje dalších 314 milionů dolarů (6,8 miliardy korun) k únorové obří investici ve výši 850 milionů dolarů. Celkově už tak nabralo 1,16 miliardy dolarů (25 miliard korun). Jak píše CNBC, to z firmy Elona Muska dělá firmu o hodnotě 74 miliard dolarů, tedy přibližně 1,6 bilionu korun. Tím se i nadále řadí mezi nejhodnotnější startupy světa.

Investoři vkládají velkou důvěru zejména do programu Starlink, který má za cíl opatřit každé místo na Zemi internetem ze satelitů. K dnešnímu dni jich Muskova společnost vypustila na oběžnou dráhu přes 1 400 a na další tisíce má povolení. Jak firma oznámila na začátku února, jejich služby nyní aktivně využívá přes 10 tisíc zákazníků, zatím však pouze na severní polokouli. Spojení stabilně dosahuje rychlosti stahování okolo 100 megabitů za sekundu.

starlink

Foto: SpaceX

Vizualizace internetového satelitu Starlink od SpaceX

Velké finanční injekce si žádá ostatně i program vývoje lodi Starship, která nabírá stále reálnějších obrysů na kosmodromu v jižním Texasu. Zatímco její výsledná podoba by jednou měla lidstvo dopravit na Mars, pro tuto chvíli mají její prototypy v různé fázi vývoje za sebou „pouze“ devět suborbitálních testovacích letů.

Vývoj plavidla Starship postupuje mílovými kroky a nejvýše se zatím podařilo vystoupat prototypu SN8 – konkrétně do výšky 12,5 kilometru. I ten, stejně jako zatím všechny ostatní, měl ovšem problémy při přistávací sekvenci a explodoval. Úspěšně přistát se před pár týdny povedlo modelu SN10, ale i ten následně zastihly problémy a zničení.

Nové uplatnění pro Falcon Heavy

Letos zatím SpaceX vypustilo na oběžnou dráhu deset raket Falcon 9, s výjimkou dvou letů všechny právě na dopravu vlastních satelitů Starlink. Trochu upozaděn tak nadále zůstává Falcon Heavy, nejsilnější raketa SpaceX, která je de facto trojnásobkem svého využívanějšího kolegy. Včetně inauguračního letu v únoru 2018 tak zatím letěl Heavy jen třikrát. Další mise je nicméně v přípravě.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jak oznámil server Cnet, velmi zajímavý bod programu připravil i pittsburský startup Astrobotic ve spolupráci s NASA. Těžkotonážní raketu od SpaceX si totiž vybral pro misi přistávacího modulu Griffin, který donese vozítko zvané Viper na jižní pól Měsíce. To je místo, kde ještě nikdy žádný člověk ani družice nebyli. Podle tvůrců zde bude komplexně mapovat geologii a vědci doufají, že nalezne nová vodítka ke kapalné vodě. Mise by se měla uskutečnit v roce 2023.

Naposledy Falcon Heavy letěl v červnu 2019, ovšem pokud vše půjde plánu, hned dvakrát tuto raketu příznivci kosmonautiky uvidí ještě letos. V obou případech, v červenci a říjnu, půjde o tajné mise pro letectvo USA.

Virgin Galactic představil novou nablýskanou loď. VSS Imagine vynese turisty na hranici vesmíru

Jiří SvobodaJiří Svoboda

imagine-3-2560×1440

Foto: Virgin Galactic

Nová loď VSS Imagine od Virgin Galactic

0Zobrazit komentáře

Vesmírná společnost Virgin Galactic chce už brzy vynášet na hranici vesmíru první turisty a za tímto účelem rozšiřuje svou flotilu o další loď. Její nejnovější stroj nese jméno VSS Imagine a je prvním z nové třídy plavidel SpaceShip III. V nejbližší budoucnosti nicméně do oblak ještě nezamíří, nejprve ho totiž čekají pozemní zkoušky. Inženýři v Novém Mexiku tak prozatím plánují naplno vytěžovat stávající loď VSS Unity, jež loni podnikla dva testovací lety a třetí byl v prosinci zastaven kvůli chybě počítače.

VSS – tedy Virgin Space Ship, vesmírná loď Virginu – Imagine zaujme na první pohled svým blyštivým vzhledem, který odráží okolí a poskytuje tepelnou ochranu. Zásadnější ovšem je skutečnost, že se jedná o první letoun z nové série, který je vyráběný sériově z komponentů. Tím se zvýší i tempo, jakým budou vznikat další kusy. Nová loď bude navíc schopná podnikat častější lety a současně bude snazší její údržba.

„Vesmírné lodě Virgin Galactic jsou postaveny speciálně proto, aby poskytly novou perspektivu tisícům lidí, kteří brzy budou moci zažít vesmír na vlastní kůži. Jako celá třída SpaceShip III není VSS Imagine jen krásná na pohled, ale představuje rostoucí flotilu Virgin Galactic,“ řekl zakladatel Virgin Group Richard Branson.

vss_imagine_004-1-1600×900

Foto: Virgin Galactic

VSS Imagine zaujme hlavně svým blyštivým potahem

A právě rostoucí flotila bude potřeba. Jak totiž zmínil šéf Virgin Galactic Michael Colglazlier, pro uspokojení poptávky po letech na pomezí atmosféry a vesmíru bude nutné postavit ještě více lodí. I proto pokračuje konstrukce VSS Inspire, celkem třetího stroje Virgin Galactic. Jak velká by však ve finále virginovská hvězdná flotila měla být, Colglazlier neuvedl.

Už teď je však jasné, kdo bude tvořit posádky prvních vesmírných letů Virginu. První místa společnost rezervovala zájemcům, kteří neváhali předem zaplatit tučných 250 tisíc dolarů (přes 5,6 milionu korun). A aby se dostalo skutečně na každého, Virgin Galactic navíc spustil interní program pro vývoj třídy lodí Delta.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ten má firmě ulehčit konstrukci více vesmírných lodí najednou, plavidla sestrojená v rámci Delty pak mají být prakticky totožná s nově uvedenou třídou SpaceShip III. A jak Colglazlier řekl pro CNBC, právě tento program bude místem, kde se podaří výrobu lodí řádně naškálovat.

Navzdory tomu, že se firmě zatím nepodařilo dosáhnout opakovaných turistických letů do vesmíru, Virgin Galactic se těší velkému zájmu investorů. V roce 2019 do něj vložila letecká společnost Boeing v přepočtu 470 milionů korun za blíže neupřesněný minoritní podíl.

imagine-blog-image-1-1600×900

Foto: Virgin Galactic

V základních tvarech se VSS Imagine neliší zásadně od své předchůdkyně

grok-2

Přečtěte si takéNoví virtuální společníci od Groka se utrhli ze řetězuNabízí režim pro dospělé a plánují únos papeže. Noví virtuální společníci od Groka se utrhli ze řetězu

Díky štědrému financování mohl Virgin Galactic vyvinout ve spolupráci s Under Armour nové kombinézy pro vesmírné turisty i pro piloty svých lodí. Představil také koncept nadzvukového letounu, který chce navázat na odkaz slavného Concordu.

Miliardář Richard Branson založil Virgin Galactic už v roce 2004. Do problémů se společnost dostala především v říjnu 2014, kdy fatální nehoda lodi třídy SpaceShipTwo stála život jednoho z pilotů. Od té doby však pokračuje v cestě za svým cílem a významné mety dosáhla v roce 2018, kdy posádka na palubě VSS Unity překonala hranici vesmíru.