Burger jako NFT. Český satirik TMBK vytvořil pro McDonald’s unikátní digitální dílo, které se vydraží pro charitu

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

tmbk-nft-mcdonalds

Foto: McDonald’s/CzechCrunch

Digitální NFT dílo Maestropiece by TMBK

0Zobrazit komentáře

Odšťavňovač, ve kterém se lisuje jeden z ikonických burgerů z McDonald’s, zatímco ze stříbrného přístroje vytéká nápoj do tradičního kelímku s logem amerického fastfoodového řetězce. Právě tak vypadá vstup McDonald’s do světa digitálního umění. Unikátní obraz vytvořil tuzemský internetový satirik TMBK a bude se dražit na dobročinné účely.

Výše popisovaný obraz se jmenuje Maestropiece by TMBK a vznikl ve spolupráci McDonald’s a Tomáše Břínka, jehož všichni znají pro jeho vtipné a satirické koláže. Nejde přitom o jen tak ledajaký obraz. Nenajdete ho totiž nikde zarámovaný ani vystavený, jelikož jde o čistě digitální dílo, kterým McDonald’s vstupuje do světa takzvaného NFT umění. Jedná se v této oblasti o vůbec první propojení velké společnosti a lokálního umělce v Česku.

„Maestro má šťávu, tak jsem se rozhodl udělat nejšťavnatější NFT ze všech. Odšťavňovač do každého Mekáče!“ říká ke svému nejnovějšímu počinu Tomáš Břínek, v jehož podání by mělo jít rovněž o prvotinu ve světě NFT, do něhož se přesouvají umělci všeho druhu a ceny některých děl dosahují závratných výšin. Absolutní rekord drží umělec zvaný Beeple, jehož koláž se letos v březnu prodala v aukčním domě Christie’s za zhruba 1,5 miliardy korun.

Nový fenomén z kryptosvěta zvaný NFT v posledních měsících mění nejen digitální umění. Jde o zkratku spojení „non-fungible token“, což lze přeložit jako nezastupitelný token, který je zapsán v digitální účetní knize blockchain. Na ní běží také kryptoměny, ale zatímco třeba jeden bitcoin je zaměnitelný s druhým bitcoinem, v případě NFT jde o unikátní věc, jež je nezaměnitelná a má jediného majitele – a ten je opět zapsán na blockchainu.

tmbk-nft-opensea

Foto: CzechCrunch

Maestropiece by TMBK se draží na dobročinné účely

Pro mnohé jde zatím o složitě uchopitelný koncept, ale v digitálním světě je takové „vymáhání“ vlastnictví a originality poměrně přelomovou změnou. Konkrétní obrázek sice může mít v počítači stažen nespočet lidí, ale pouze ten, kdo vlastního jeho NFT, které daný digitální soubor certifikuje jako originál, je jeho nezpochybnitelným majitelem a může s danou věcí příslušně nakládat. Třeba tak, že pokud o ní roste zájem, prodá ji.

Právě na to sází také v McDonald’s, kde se rozhodli kampaní s TMBK podpořit svůj populární burger Maestro a věří, že dražbou digitálního obrazu s odšťavňovačem vyberou i zajímavou částku pro Nadační fond Dům Ronalda McDonalda na podporu rodin vážně nemocných dětí. Aukce se rozběhla na jednom z největších NFT portálů OpenSea a přihodit může každý, kdo vlastní nějaké tokeny kryptoměny ethereum.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Dosud největší a prozatím jediný oficiální příhoz od středečního spuštění je ve výši 0,1 ETH, což je aktuálně v přepočtu necelých 200 dolarů, tedy přes 4 300 korun. Aukce probíhá až do konce července a sloužit bude jednak jako marketingová kampaň na podporu značky McDonald’s a jejích produktů, ale také jako zajímavý test, jak velký zájem může v Česku o podobné NFT dílo být. Do dražby se totiž mohou zapojit jen ti, kteří mají s kryptoměnami zkušenosti nebo si minimálně dokážou založit kryptopeněženku a nakoupit ethereum.

Přestože je kryptoměnová komunita v Česku poměrně početná a i třeba na OpenSea již svá díla nabízí mnoho tuzemských umělců, nelze očekávat, že by kvůli poměrně vysokým bariérám vstupu měla aukce obrazu Maestropiece by TMBK přinést tisíce příhozů, jak by se mohlo stát při dražbě v tradiční koruně. McDonald’s však věří, že se alespoň někteří fanoušci připojí.

drmcd2

Foto: McDonald’s

V Česku vyroste první Dům Ronalda McDonalda

„McDonald’s je společnost, která sleduje trendy a inovace nejen u nás, ale v celém světě. Jsme progresivní a nebojíme se proto naše produkty představit neotřele. Maestro je díky specifickým ingrediencím mistrovské dílo, které si zaslouží výjimečný přístup i formát. Proto přicházíme s jeho vyobrazením ve formátu NFT. Jeho fanoušci si jej budou moci vydražit a těšit se z něj po celý život,“ říká marketingový ředitel McDonald’s ČR a SK Martin Troup.

Dražby se může na zmíněném portálu OpenSea zúčastnit kdokoliv, přičemž autor nejvyššího příhozu získá potenciálně cenný umělecký originál v digitální podobě. Jeho příspěvek pak půjde na konto Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda, který v současné době v areálu Fakultní nemocnice Motol staví dům, jenž rodinným příslušníkům hospitalizovaných dětí poskytne ubytování, zázemí a komfort v jejich nelehké situaci.

Cena bitcoinu se propadla pod 30 tisíc dolarů. Kryptoměnový trh umazal za 24 hodin téměř 100 miliard

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

bitcoin

Foto: AronPW/Unsplash

Fiktivní mince kryptoměny bitcoin

0Zobrazit komentáře

Psala se polovina dubna, když byla cena jednoho bitcoinu na rekordním maximu. Tehdy se nejpopulárnější kryptoměna obchodovala za více než 63 tisíc dolarů, tedy přes 1,3 milionu korun. Kryptoměnový svět se však vyznačuje svou vysokou volatilitou a bitcoin není žádnou výjimkou. Přetočíme-li totiž čas o tři měsíce dopředu, tedy do dnešních dnů, zjistíme, že se cena bitcoinu stihla propadnout až pod hranici 30 tisíc dolarů. Nakoupit jeden BTC lze nyní za méně než 650 tisíc korun.

Bitcoin s sebou při svém propadu vzal i další kryptoměnové tokeny a podle dat portálu CoinMarketCap umazal celý kryptoměnový trh během posledních 24 hodin zhruba 98 miliard dolarů. Bitcoin se propadl o 6 procent, Ethereum o téměř 9 procent a Ripple o necelých 10 procent. Za pádem ceny bitcoinu nyní podle analytiků stojí i velký výprodej na globálních akciových trzích.

„Na světových trzích došlo k rozsáhlému výprodeji, riziková aktiva obecně klesají,“ cituje magazín CNBC Annabelle Huangovou, partnerku společnosti Amber Group poskytující finanční služby v oblasti kryptoměn. Podle ní existují obavy o kvalitu a sílu hospodářského oživení. „V kombinaci s nedávným oslabením bitcoinu to poslalo trh s kryptoměnami dále dolů,“ dodává Huangová.

Od dubnových historických maxim odepsal bitcoin už více než padesát procent. Pod 30 tisíc dolarů se dostal naposledy před měsícem, načež se držel zhruba mezi 31 a 35 tisíci dolary. Globální kapitálové trhy jsou aktuálně v nejistotě i kvůli přibývajícím případům nových mutací koronaviru v různých oblastech světa, což může ovlivnit to, jak rychle bude pokračovat ekonomické oživení.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Na trzích obecně panuje slabší euforie než na jaře, kdy se sázelo na rychlé ekonomické zotavení po pandemii, doprovázené nadále extrémně expanzivní měnovou politikou světově významných centrálních bank. Investoři během jara započítávali do cen kryptoměn a kryptoaktiv růst inflačních očekávání. Nelze ovšem vyloučit, že to se svým optimismem stran post-covidového otevírání ekonomiky, které právě mělo citelně inflaci zrychlit, poněkud přepálili,“ míní ekonom Lukáš Kovanda.

apple-severance-emmy

Přečtěte si takéSkvělé komedie, sci-fi i kriminálky. Je Apple TV+ nové HBO?Skvělé komedie, napínavé sci-fi, chytré kriminálky a F1. Je Apple TV+ nové HBO?

Dlouhodobě ceně bitcoinu nepomáhá ani přístup Čínské lidové republiky, která se snaží kryptoměny omezovat a v červnu ve velkém zasáhla proti místním těžařům. I proto je aktuálně bitcoin snazší a výdělečnější těžit. Důležitý bude dál jak vývoj v Číně, tak i dalších zemích, které o možných regulacích kryptoměn debatují. Naopak ve středoamerickém Salvadoru by se měl stát bitcoin od září oficiálním platidlem.

Právě kvůli většímu zájmu regulátorů po celém světě někteří analytici odhadují, že by mohla cena bitcoinu v dohledné době ještě více klesat. „Obecně jsme svědky většího zaměření regulačních orgánů na kryptoměny a bitcoin,“ uvedl Vijay Ayyar z kryptoměnové burzy Luno. Podle něj by se mohla cena bitcoinu dostat až k hranici 22 až 24 tisíc dolarů