Češi posílají další miliony do amerického startupu Neuronix, který pomáhá stíhat pokroky v umělé inteligenci

Peter BrejčákPeter Brejčák

petr-sima-a-michal-ciffra-4-min

Foto: Depo Ventures

Michal Ciffra a Petr Šíma, partneři v Depo Ventures

0Zobrazit komentáře

Americký startup Neuronix AI, který díky svým technologiím umožňuje zvyšovat výpočetní kapacitu hardwaru tak, aby stíhal tempo pokroku v oblasti umělé inteligence (AI), jen po dvou měsících uzavřel další investiční kolo. I v tomto případě v něm hrají důležitou roli Češi, když investiční skupina Depo Ventures založila syndikát andělských investorů, kteří do firmy vložili 111 tisíc dolarů, v přepočtu zhruba 2,4 milionu korun.

V červnu přitom Neuronix oznámil, že od českých fondů Grouport (jenž spadá pod Depo Ventures) a Tensor Ventures získal 300 tisíc dolarů, přibližně 6,3 milionu korun. V následujících měsících v závislosti na úspěšnosti ověřování prototypů technologie chce startup, který oficiálně sídlí v Silicon Valley, otevírat i další kola, a to až do velikosti 80 milionů korun.

Obě proběhlé investice mají Neuronixu pomoci stát se lídrem na trhu tzv. AI hardwarové akcelerace. Oblast řeší problém související s nárůstem nároků na zpracování dat. Pokroky v oblasti hardwaru totiž nestačí držet krok s progresem v technologiích umělé inteligence, což vytváří nerovnost a tlak na tvorbu řešení, která by data dokázala zpracovávat rychleji a s menší spotřebou energie.

Neuronix podle svého vyjádření poskytuje například více než šedesátinásobné zrychlení výkonu pro stahování videa. Hotový prototyp technologie startupu pracuje na cloudové platformě Amazon Web Services, což mu umožňuje rozvíjet spolupráci s potenciálními klienty a partnery. Firma se chce zaměřit zejména na oblast kamerových systémů, virtuální realitu nebo autonomní systémy v dronech a samořídících autech.

yaron-raz

Foto: Neuronix

Spoluzakladatel společnosti Neuronix Yaron Raz

Zmiňovaná první investice byla uskutečněná prvním angel fondem Grouport, který je již uzavřený pro investory, zatím ale ještě disponuje kapitálem pro několik dalších investic. Celkově jich fond plánuje realizovat patnáct a v pipeline má také projekty, do nichž by měl investovat také druhý angel fond.

„Ačkoliv víme, že andělské investování je spíše individuálního rázu, vidíme zde velkou propast mezi crowdfundingem a přímým investováním do startupů. Jsme si také vědomi velkého zájmu lidí, kteří s investováním do startupů chtějí začít, ale nevědí jak. Právě fondy a syndikace jsou jednou z možností, jak spolupracovat s ostřílenými investory nebo se naučit správně vyhodnotit potenciál startupu,“ popisuje šéf Depo Ventures Petr Šíma.

Za tímto účelem v investiční skupině založili Depo Syndicate, jenž se v případě investování stará o celý průběh syndikace investorů. Prvním krokem je vytvoření tzv. SPV (special purpose vehicle), což je obdoba s. r. o. určená výhradně jen pro investici a složená z investorů a fondů. Pod touto entitou pak společně investují do jednoho startupu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zatímco ve světě je tato investiční metoda relativně používaná, v České republice je kvůli současné legislativě využívaná spíš výjimečně. Depo Ventures v rámci syndikace umožňuje investice jen kvalifikovaným investorům, kteří mohou investovat částky od deseti tisíc eur, tedy přibližně čtvrt milionu korun.

„Je třeba si také uvědomit, že syndikát je ve většině případů menšinový investor, a tak je nutné uzavřít investiční kolo s tzv. lead investorem. Ten investuje nejvyšší částku, zavazuje se k due diligence a má silnější vyjednávací pozici při určování podmínek se zakladatelem,“ dodává partner Depo Ventures Michal Ciffra, podle nějž syndikace investorům zjednodušuje proces financování, protože se o všechno stará fond. Investor tak nemusí tolik času trávit administrativou.

Do budoucna pak chce Depo Ventures otevřít další seed fond zaměřený na startupy v raných stadiích vývoje o celkové hodnotě 40 milionů eur, tedy přibližně jedné miliardy korun. „Bude zaměřený na follow-up investice z našich angel fondů a samozřejmě i jiné, a to převážně z regionu střední a východní Evropy,“ doplňuje Šíma.

Miliardy pro Rohlík i Productboard. Investice do českých startupů patří mezi největší v regionu

Peter BrejčákPeter Brejčák

cc25-hdt

Foto: CzechCrunch

Zakladatelé Productboardu Daniel Hejl a Hubert Palán a zakladatel Rohlíku Tomáš Čupr

0Zobrazit komentáře

Rychle rostoucí startupy běžně potřebují externí kapitál od investorů, aby dokázaly tempo růstu vůbec ustát, zůstaly o pár kroků před konkurencí a díky tomu obsadily co největší část trhu, případně dobyly několik mezinárodních trhů zároveň. Také v Česku v posledních letech vznikají firmy s ambiciózními plány, jejichž vizím věří i investoři. To se projevuje na rostoucích částkách, které do nich vkládají.

Letos jde přitom o opravdu velké sumy, na což upozornila platforma Vestbee podporující startupovou a investorskou komunitu napříč regionem střední a východní Evropy. V reportu shrnujícím investice ve druhém kvartálu tohoto roku se o to zasloužil tuzemský online supermarket Rohlik.cz a Productboard, který pomáhá firmám po celém světě zlepšovat vývoj digitálních produktů.

CzechCrunch obě tyto rychle rostoucí firmy zařadil do výběru 25 startupů, které se v následujících letech vyplatí sledovat. Prošli jsme přitom stovky privátních technologických společností, které nedávno od investorů získaly peníze, dělo se v nich něco zásadního z pohledu byznysu, a i díky tomu od nich můžeme očekávat zajímavé globální investice nebo exity. Podívejte se na celý výběr.

Rohlík přibližně před měsícem oznámil investici ve výši 100 milionů eur, tedy přes 2,5 miliardy korun. Valuace firmy se přitom přehoupla nad hranici jedné miliardy dolarů, čímž se online supermarket zakladatele Tomáše Čupra jako první český zástupce zařadil mezi takzvané startupové jednorožce.

tomas-cupr2

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Tomáš Čupr, zakladatel online supermarketu Rohlik.cz

Investiční kolo přišlo jen čtyři měsíce poté, co Rohlík přilákal vůbec nejvyšší investici historie českých startupů. V březnu získal celkem 190 milionů eur, v přepočtu asi pět miliard korun. Dohromady do firmy investoři vložili už devět miliard korun.

Online supermarketu mají získané prostředky umožnit zejména mezinárodní expanzi na nové trhy. Aktuálně působí v Česku, Maďarsku a Rakousku, v nejbližší době začne potraviny doručovat také v Německu a v dohledném plánu je také Itálie, Rumunsko nebo Španělsko.

Výraznou investici na poměry regionu střední a východní Evropy přitom ve druhém čtvrtletí letošního roku získal také Productboard, když v dubnu od investorů obdržel 72 milionů dolarů, v přepočtu přibližně 1,5 miliardy korun. Dohromady startup nastřádal bezmála již tři miliardy korun.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zmiňované investice však ani v prvním, ani ve druhém letošním kvartálu nepostačovaly na to, aby se staly vůbec nejvyššími v regionu. Během prvních tří měsíců roku se podle Vestbee o prvenství postaral rumunský UiPath s investičním kolem o velikosti 750 milionů dolarů (16 miliard korun).

lucie-kadlecova-pwc

Přečtěte si takéExpertka na kyberbezpečnost popisuje hrozby pro Česko i světÚtoků přibývá a blíží se volby. Expertka na kyberbezpečnost popisuje hrozby pro Česko i světové trendy

I tento startup má však výraznou českou stopu. Jedním z prvních jeho investorů byl v roce 2015 tuzemský venture kapitálový fond Credo Ventures. Od získání zmiňované investice přitom už UiPath stihl v dubnu vstoupit na burzu, díky čemuž si Credo přišlo na zhodnocení své investice o tisíce procent a v miliardách korun.

Ve druhém čtvrtletí pak v regionu drží prvenství další z řad jednorožců, a to litevský Vinted, který vyvíjí i v tuzemsku známé tržiště a komunitu pro kvalitní oblečení z druhé ruky. Startup v květnu od investorů získal 250 milionů dolarů, tedy asi 5,3 miliardy korun, a byl tak ohodnocen na celkových 3,5 miliardy dolarů (75 miliard korun).

CC25