Rumunský jednorožec UiPath, ve kterém drží podíl i Credo, nezastavuje. Po další investici má hodnotu 35 miliard dolarů

Peter BrejčákPeter Brejčák

ondrejbartos

Foto: Credo

Ondřej Bartoš, partner Credo Ventures

0Zobrazit komentáře

Původem rumunský startup UiPath oznámil další kolo financování. V rámci Series F získal od investorů 750 milionů dolarů (16 miliard korun), což rychle rostoucí firmu, která automatizuje procesy ve firmách, ohodnotilo na závratných 35 miliard dolarů, tedy více než 750 miliard korun. Poslední valuace z loňského léta byla na úrovni 10 miliard dolarů. UiPath má za sebou i výraznou českou stopu, když do ní v roce 2015 vložili prostředky tuzemští investoři z Credo Ventures.

„Jako seed investoři do UiPath jsme nadšeni, když sledujeme, co se firmě za posledních pět let podařilo a daří. Stále se snažíme pomáhat a držíme pěsti. Tohoto kola jsme se při aktuální valuaci už neúčastnili, což by také pro fond našeho zaměření a velikosti nebylo typické,“ komentuje pro CzechCrunch nové kolo financování Ondřej Bartoš, jeden z partnerů Credo Ventures.

Credo do UiPath v rámci tří kol mezi lety 2015 a 2018 investovalo 8 milionů dolarů a v době investice drželo podíl v řádu vyšších jednotek procent. V průběhu dalších kol Credo část svého původního podílu prodalo, přičemž aktuální podíl komentovat nechce. Ovšem i kdyby pořád drželo jen 1 %, jeho aktuální hodnota by byla ve výši 350 milionů dolarů (přes 7,5 miliardy korun).

daniel-dines-uipath

Foto: UiPath

Daniel Dines, spoluzakladatel a CEO UiPath

UiPath, který už oficiálně působí jako americká firma se sídlem v New Yorku, navíc loni v prosinci podal neveřejnou žádost o vstup na burzu. Pokud IPO, jež je očekávané v nejbližších měsících, bude úspěšné, hodnota firmy dále poroste. Jak si navíc všímá magazín TechCrunch, jeho vstup na burzu může být letošním „Snowflakem“, což je přirovnání k firmě, která loni nabrala půl miliardy dolarů jen týdny předtím, než vstoupila na burzu, a její hodnota ihned vystřelila.

Současné kolo financování UiPath vedly fondy Alkeon Capital a Coatue, mezi další investory pak patří Altimeter Capital, Dragoneer, IVP, Sequoia či Tiger Global. Dohromady už startup, který se zaměřuje na oblast robotické automatizace procesů, čímž zefektivňuje rutinní činnosti lidí, od investorů získal dvě miliardy dolarů.

Podle portálu CNBC měl UiPath loňské tržby na úrovni 360 milionů dolarů, což je zhruba 7,8 miliardy korun, a více než 6 300 zákazníků včetně společností jako Amazon, Bank of America nebo Verizon.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym