Akcie Tesly se propadají, tíží je výhled prodejů v Evropě a Číně. Konkurence získá čas ji dohnat

Akciový stratég dánské Saxo Bank Peter Garnry popisuje, proč před Teslou leží několik nepříjemných výzev a proč její akcie nejspíš moc neporostou.

teslaKomentář

Foto: Tesla

Montáž Tesly Y v berlínské továrně

0Zobrazit komentáře

V záplavě zpráv o krocích Elona Muska v Twitteru se občas zapomíná na firmu, která je zdrojem jeho bohatství a kvůli které je považován za byznysovou ikonu – na automobilku Tesla. Té Muskovy eskapády nesvědčí, její investoři by byli radši, kdyby se výstřední podnikatel věnoval jejímu řízení místo přestavby cvrlikající sociální sítě. Zvlášť když se na ni valí ekonomické obtíže, které ve svém komentáři popisuje hlavní akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry.

Když Musk nechal na Twitteru hlasovat, zda má opustit post šéfa sociální sítě a lidé se přesvědčivou většinou vyjádřili, že ano, akcie Tesly poskočily vzhůru. Máloco vystihuje náladu investorů lépe. Hodnota automobilky, která je průkopníkem elektromobility, je sice i nadále suverénně největší ze všech výrobců vozů na světě, jenže zatímco za posledního půl roku její valuace klesla o více než 40 procent, u Volkswagenu spadla „jen“ o 17 procent, u General Motors dokonce stoupla. Překážek má přitom Tesla podle Petera Garnryho z dánské Saxo Bank ve výhledu hodně.

***

Elon Musk je známý tím, že slibuje víc, než může splnit, a zatím ho to moc nestálo. Jeho dosud nejoptimističtější odhad byl, že během pár let stoupne objem dodávek o padesát procent. Akcie Tesly však čelí čím dál větším potížím a jejich cena se už oproti maximu z listopadu 2021 propadla o 61 procent.

První přecenění Tesly způsobil růst úrokových sazeb, který má velké dopady hlavně v kapitálově náročných odvětvích, ale také u firem s přemrštěnou hodnotou akcií, mezi něž patří Tesla už celé roky. Za poslední tři měsíce ovšem klesly akcie Tesly o dalších 48 procent a vzhledem k tomu, že se úrokové sazby v tomto období víceméně nezměnily, nešlo o reakci na cenu kapitálu. Teď už začíná trh v ceně zohledňovat propad poptávky po elektromobilech.

Že čínská poptávka po elektrických vozech klesá, není žádná novinka. Mluví se o tom celý rok a odrazilo se to i na cenách akcií čínských výrobců elektromobilů. Situaci ještě zhoršil šéf komponentové divize VW Thomas Schmall, když prohlásil, že rychle rostoucí evropské ceny elektřiny snižují poptávku také v Evropě a vyšší ceny materiálů na výrobu baterií se promítají i do zvýšení cen elektromobilů.

Podle Schmalla tak navzdory původním očekáváním vypadá dobře už jen situace na americkém trhu, a to díky přijatému protiinflačnímu zákonu. Spojené státy však představují z těchto tří významných trhů ten nejmenší. Vysoký očekávaný růst Tesly vychází z předpokladu, že se objem vyráběné elektřiny může rychle zvýšit a ceny zůstanou nízké, ovšem právě tento klíčový předpoklad teď vypadá dost nejistě.

tesla-model-3

Přečtěte si takéTesla se vzpamatovala. Za uplynulé čtvrtletí dodala 343 tisíc autTesla se vzpamatovala a připisuje si další rekord. Za třetí čtvrtletí dodala téměř 344 tisíc aut

V delším časovém horizontu bude zpomalení poptávky po elektromobilech kvůli rostoucím cenám elektřiny znamenat, že bude mít konkurence víc času Teslu svým designem a výrobními procesy dohnat a připravit ji tak o část výhody prvního na trhu. Vzhledem ke zpomalení, k němuž podle všeho dochází nejen u elektromobilů, ale obecně, lze jen těžko chápat konsensuální odhad, podle něhož dosáhnou tržby Tesly v roce 2023 výše 116 miliard dolarů, tedy o 39 procent více. Taková očekávání evidentně nezohledňují ani nejnovější informace, ani pokles cen akcií.

Propad Tesly v poslední době byl zajímavý zejména vzhledem k pozitivnímu vývoji na akciových trzích. Drobní investoři z řad klientů Saxo patřili mezi čisté kupce. Za předpokladu, že je naše klientela reprezentativním vzorkem chování drobných investorů obecně, nastává situace, kdy institucionální investoři začínají o výrobcích elektromobilů, jako je Tesla, uvažovat realisticky, zatímco drobní investoři dál věří nadějím a snům Elona Muska.

Rubriku Investice podporujíxtb-retinafingood-retinaczechfund-retinajt-bankaamundi

Diskuze (0)

Novinka

Anonym