Amazon kupuje za 8,5 miliardy dolarů MGM. Získá Jamese Bonda a obří katalog filmových i seriálových hitů

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

mgm-amazon

Foto: Amazon/MGM/CC

Amazon Jeffa Bezose kupuje filmové studio MGM

0Zobrazit komentáře

Kam vkročí Amazon, tam se snaží hrát první ligu, ideálně na nejvyšších příčkách, a jinak tomu není ani v případě filmového a seriálového světa. Nejčastěji se sice zatím ve streamovacím byznysu skloňují jména jako Netflix, HBO, nově Disney+ či Apple TV+, ale přehlížet se nesmí ani právě společnost Jeffa Bezose. Ta teď navíc oznámila, že ve své dosud největší mediální akvizici kupuje slavné filmové studio MGM.

Americké studio Metro Goldwyn Mayer bylo založeno v roce 1924 a jeho nejslavnější sérií, kterou světu dalo, je James Bond. Vedle toho má ale další řadu hitů, celkem to je kolem 4 tisíc filmů a dalších 17 tisíc hodin televizních pořadů, které budou nově patřit Amazonu. Ten za nákup MGM vysází 8,45 miliardy dolarů, což je v přepočtu 175 miliard korun.

Jeff Bezos z Amazonu vybudoval obřího internetového hráče, který se už zdaleka nezajímá pouze o samotnou e-commerce, ale prakticky o všechno, co lze na internetu dělat. A tím je i stále populárnější streamování filmů a seriálů, které firma nabízí v rámci Prime Video, respektive předplatitelům jeho všeobjímající služby Prime. Právě s ní chce začít více konkurovat například Netflixu, přičemž nákup MGM je toho jasným důkazem.

Filmové i seriálové klenoty pro Amazon

„Skutečnou finanční hodnotou této dohody je pokladnice duševního vlastnictví skrytá v hlubokém katalogu, který plánujeme společně s talentovaným týmem MGM dál rozvíjet a přetvářet. Je to velmi vzrušující a poskytuje tolik příležitostí pro vysoce kvalitní vyprávění příběhů,“ uvádí k akvizici Mike Hopkins, Senior Vice President Prime Video a Amazon Studios.

Ve skutečně obsáhlé knihovně MGM jsou vedle všech bondovek také například slavné tituly jako Dvanáct rozhněvaných mužů, Základní instinkt, Poltergeist, Rocky, Mlčení jehňátek, Hvězdná brána, Tomb Raider, Sedm statečných nebo Růžový panter. Ze seriálových klenotů pak pod MGM spadají Fargo, Příběh služebnice či Vikingové. Právě na produkci televizních pořadů se primárně soustředí Amazon Studios, a tak by se měla obě studia vhodně doplňovat.

daniel-craig-james-bond

Foto: Forum Film

Daniel Craig v bondovce Není čas zemřít

Amazon bude chtít pochopitelně vytěžit i stávající katalog tisícovek filmů a pořadů, které díky své službě jednodušeji zpřístupní divákům. Jak podotýká magazín The Verge, mediální byznys byl prozatím jen menší částí celého impéria Amazonu, byť na tvorbu obsahu už nyní proudí miliardy dolarů ročně. Z 200 milionů předplatitelů služby Prime po celém světě nicméně loni přes 175 milionů využilo i streamovací službu Prime Video, a tak v ní firma Jeffa Bezose cítí potenciál.

O prodeji MGM, které dosud vlastnilo několik private equity firem včetně Anchorage Capital Group, Highland Capital Management a Solus Alternative Asset Management, se mluvilo již delší dobu. Poprvé se spekulace objevily koncem loňského roku v deníku The Wall Street Journal, přičemž jde o další z řady probíhajících velkých spojení na mediální scéně, kdy si ti největší hráči snaží vytvořit dobrou pozici pro budoucnost celého odvětví, které bude z velké části ležet ve streamování.

Například americký operátor AT&T se nedávno rozhodl oddělit svůj mediální byznys v podobě WarnerMedia a propojit ho s televizní společností Discovery. Tento deal vytvoří druhou největší mediální společnost podle tržeb na světě, před ní bude jen Disney. Pod WarnerMedia spadá streamovací služba HBO Max, která by měla ještě letos dorazit i do Česka, pod Discovery zase služba Discovery Plus, a tak je možné, že se v souboji s konkurenty typu Netflix či Disney+ obě služby spojí, aby byly ještě silnější.

Díky akvizici MGM se teď musí ještě více počítat i s Amazonem, od něhož se v rámci televizní zábavy očekává zdaleka nejvíce v případě chystaného seriálu ze světa Pána prstenů. Půjde totiž o jeden z nejdražších televizních projektů vůbec. Co se týče MGM, tam se zase fanoušci těší na již několikrát odložený snímek Není čas zemřít, kde by měl naposledy ztvárnit tajného agenta Jamese Bonda Daniel Craig. Po třetím odložení je aktuálně premiéra naplánovaná na říjen.