Amazon se roztáčí ve velkém. V USA za měsíc najal 100 tisíc nových lidí, dalších 75 tisíc hledá a nabírá i v Česku

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

Jeff Bezos, zakladatel Amazonu

0Zobrazit komentáře

Propouštět? To ani náhodou. Zatímco na mnoho firem dopadá koronavirová krize poměrně těžce, v Amazonu se naopak rozjel byznys ještě do vyšších otáček. Jedna z nejhodnotnějších firem světa teď ukazuje své přednosti, když dokáže velmi rychle doručit zboží všeho druhu včetně jídla, což zákazníci, kteří teď tráví většinu času v karanténně, pochopitelně vítají. A proto teď Amazon potřebuje posílit ve skladech i logistice.

Pokud bychom se na to měli podívat řečí čísel, tak jen za poslední čtyři týdny dokázal Amazon ve Spojených státech vypsat 100 tisíc nových pracovních pozic na plný nebo částečný úvazek a všechny zároveň naplnit. A teď firma vedená nejbohatším mužem světa, Jeffem Bezosem, oznámila, že potřebuje nabírat dál.

Původně Amazon plánoval globálně investovat s ohledem na složitou situaci na zvýšení platů svých zaměstnanců, jichž má po světě na 800 tisíc, celkem 350 milionů dolarů (8,6 miliardy korun), ale nově očekává, že na tento účel vynaloží přes půl miliardy dolarů, tedy přes 12,3 miliardy korun. Jen ve Spojených státech totiž začíná hledat dalších 75 tisíc nových zaměstnanců.

Desítky tisíc lidí najímá Amazon do svých skladů, jako řidiče či na podporu, aby dokázal odbavit neustále rostoucí poptávku zákazníků. O zájemce patrně nebude mít nouzi, protože v posledních týdnech koronavirová krize zásadně dopadá také na Spojené státy.

amazon

Foto: Amazon

Kancelářská budova Amazonu

Jednak se podobně jako v Evropě ve značné části země prakticky zastavil život a navíc firmy, které nedokáží fungovat na dálku, začaly ve velkém propouštět. Během tří týdnů na přelomu března a dubna se ocitl bez práce zcela bezprecedentní počet Američanů, zhruba 16,8 milionu, což historie Spojených států nepamatuje. Například během finanční krize v roce 2009 byl nejvyšší počet během jednoho týdne 665 tisíc nezaměstnaných. Teď jde o desetinásobek.

„Víme, že mnoho lidí bylo ekonomicky zasaženo, jelikož pracovní místa v oblastech jako pohostinství, restaurace a cestování jsou kvůli krizi rušeny nebo lidé dostávají neplacené volno. Vítáme v Amazonu každého, kdo se ocitl bez práce, dokud se věci nevrátí do normálu a jejich bývalý zaměstnavatel je nebude moci vzít zpět,“ uvádí Amazon.

Americká firma nenabírá nové posily jen na domácí půdě. V České republice, kde provozuje od roku 2014 distribuční centrum, zaměstnává kolem tří tisíc zaměstnanců a před pár týdny oznámila, že do Dobrovíze u Prahy hledá dalších 600 nových tváří. Na konci března navíc uvedla, že v Česku daruje celkem 500 tisíc eur na dobročinné účely.

Zhruba 13,5 milionu korun poputuje k lidem zasaženým současnou krizí spojenou s pandemií koronaviru. Již bylo známo, že 350 tisíc eur (9,4 milionu korun) získá Český červený kříž. Zbylých 150 tisíc eur se nakonec rozdělí mezi organizace Adra (55 tisíc eur, respektive 1,5 milionu korun), Elpida (45 tisíc eur, respektive 1,2 milionu korun) a zbylých 40 tisíc eur (1 milion korun) Amazon věnuje v rámci platformy Donio na Energii lékařům.

„Jsme si plně vědomi negativního dopadu, který pandemie na společnost má. Jako zaměstnavatel a investor chceme v těchto složitých časech podpořit místní komunity z okolí našich logistických center,“ říká Blanka Fijołek, CEE PR & Community manažerka Amazonu.

V souvislosti s pandemií se pochopitelně řeší i to, v jakých podmínkách stávající i noví zaměstnanci pracují. Ve Spojených státech Amazon nově otevřel dokonce testovací laboratoř, kde se mohou nechat zaměstnanci vyšetřit, a přísná hygienická opatření platí i v českém distribučním centru.

„Nová bezpečnostní opatření zavádíme každý den, protože tato práce se nedá přesunout na home office. Každý den například zaměstnancům bezdotykově měříme teplotu a poskytujeme jim ochranné pracovní prostředky včetně roušek či rukavic,“ prozradila pro CzechCrunch mluvčí Amazonu Mirka Jozová.