Amazon se stal po Applu druhou americkou firmou, která překonala tržní hodnotu 1 bilionu dolarů

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

jeff-bezos-amazon6

Šéf Amazonu Jeff Bezos

0Zobrazit komentáře

Apple sice před měsícem vyhrál velké dostihy o to, kdo se stane první americkou firmou, která svou hodnotou překoná hranici 1 bilionu dolarů, ale Amazon, který s ním na dálku soupeřil, se rozhodně nenechal zahanbit. O čtyři týdny později tuto magickou hranici překonala i firma Jeffa Bezose a také svým způsobem v rekordním duchu.

Apple byl totiž první, kdo na tržní hodnotu 1 bilionu dolarů (přes 22 bilionů korun) dosáhl, ale na rozdíl od Amazonu k tomuto milníku mířil dlouhodobě a postupně. Zato e-commerce a cloudová skupina Jeffa Bezose ho vzala útokem, když za posledních dvanáct měsíců více než zdvojnásobila hodnotu svých akcií.

Jen v posledním roce zvýšil Amazon svou tržní hodnotu na akciovém trhu o ohromných 520 miliard dolarů. To je suma, kterou dohromady nedají hodnoty ani páté a šesté nejhodnotnější obchodovatelné firmy, Berkshire Hathaway a Microsoftu. Všechno přitom začalo v roce 1994 nenápadně. Tehdy si jistý Jeff Bezos založil v garáži jedno z prvních online knihkupectví a začal přes vznikající internet prodávat knihy.

amazon-campus-hq

Foto: Amazon

Letecký pohled na kampus Amazonu v Seattlu

Dnes je ze čtyřiapadesátiletého Bezose nejbohatší muž na světě, jehož šestnáctiprocentní podíl v Amazonu má hodnotu přesahující 160 miliard dolarů. Od roku 1997, kdy se Amazon – na dnešní dobu netradičně brzy po svém vzniku – vydal na burzu, vyrostla původně garážová firma v jednu z největších a zároveň stále ještě nejrychleji rostoucích firem na světě.

kratky3

Přečtěte si takéLiftago expanduje do Českých Budějovic, Plzně a Ústí. V Česku chce vytvořit síť digitální taxislužbyLiftago expanduje do Českých Budějovic, Plzně a Ústí. V Česku chce vytvořit síť digitální taxislužby

Amazon dnes již zdaleka není pouze o prodeji knih, ale má velmi úspěšnou cloudovou divizi, platformu pro streamování videa a investuje také do technologií budoucnosti, jako jsou drony či umělá inteligence. Spokojení s růstem firmy svého syna mohou být i Bezosovi rodiče, kteří se právě v roce 1997 stali jedněmi z prvních investorů, jež pomohli celou firmu rozjet.

Významnému růstu akcií v letošním roce pomohl i fakt, že Amazon lidem z Wall Streetu ukázal, že se nebojí vydělávat. Firma se sídlem v Seattlu totiž dlouhé roky generovala jen minimální zisky, protože veškeré příjmy znovu investovala do technologií a vývoje nových produktů. Teprve letos v červenci Jeff Bezos poprvé oznámil, že čistý zisk Amazonu v jediném čtvrtletí přesáhl dvě miliardy dolarů. Hodnota jedné akcie od té doby vystoupala o více než 150 dolarů až na dnešních rekordních 2 050, 27 dolaru.

jeff-bezos-amazon

Zakladatel a šéf Amazonu Jeff Bezos

Při aktuálním obchodování je tržní hodnota Amazonu znovu pod hranicí 1 bilionu dolarů, ale není pochyb o tom, že se nad ní americký gigant brzy vrátí a bude růst dál. Ostatně Apple, který se přes ni přehoupl před měsícem, má dnes již hodnotu přes 1,1 bilionu dolarů.

Foto: Amazon