Avengers: Endgame se za týden a půl stali druhým nejúspěšnějším filmem historie. Porazit musí už jen Avatar

0Zobrazit komentáře

Pokud jste si mysleli, že mánie kolem posledního dílu marvelovky Avengers s podtitulem Endgame po úvodním prodlouženém víkendu, za který očekávaný film vydělal rekordní miliardu dolarů, skončí, byli jste na omylu. Už za období od minulé středy do neděle překonali Avengers: Endgame desítky rekordů, včetně nejrychleji dosažené miliardy dolarů v příjmech, a nyní se posunují na druhou příčku mezi nejúspěšnějšími filmy vůbec.

S příjmy ve výši 2,188 miliardy dolarů se posunuli Avengers: Endgame hned za dlouho se držícího krále filmového průmyslu, Avatar, jenž má na kontě 2,788 miliardy dolarů. Překonali tak snímky jako Titanic s 2,187 miliardy dolarů nebo Star Wars: Síla se probouzí s 2,068 miliardy dolarů. Do překonání Avataru superhrdinských Endgame chybí pouhých 600 milionů dolarů a pokud především mezinárodní tempo nezpomalí, mohla by zatím poslední marvelovka skutečně atakovat první příčku, což se zatím od Avataru nikomu nepodařilo.

Na domácím americkém trhu film utržil 619,7 milionu dolarů, mezinárodně pak 1,57 miliardy dolarů. S ohledem na pouhý týden a půl jde o vskutku impozantní čísla. Rekordní byli Avengers: Endgame i v Česku, kde si je za první čtyři dny nenechalo ujít 344 tisíc diváků, dalších 40 tisíc pak ještě o den dříve v předpremiérách. To je takřka o polovinu více, než byl dosavadní rekord u jakéhokoliv jiného filmu.

V českých tržbách za první víkend film dosáhl takřka 60 milionů korun, na výsledky za celý týden a půl si ještě počkáme do konce dnešního dne, ale i tak se pravděpodobně přehoupnou přes 100 milionů korun. Na mezinárodních příjmech mělo od minulého týdne podíl i Rusko, kde film utržil přes 32 milionů dolarů. Nejsilnějšími trhy nicméně zůstává Čína s 575 miliony dolarů, Velká Británie s téměř 90 miliony dolarů nebo Jižní Korea s 82 miliony.

Takový filmový úspěch se ovšem nevytvořil přes noc. Marvel započal superhrdinskou ságu ve svém universu již v roce 2008 filmem Iron Man, jehož hlavním představitelem je Robert Downey Jr. Ten si ostatně za role a produkci posledních dvou Avengers odnesl dle odhadů vyšší desítky milionů dolarů. Marvel své nejdůležitější charaktery postupně popisuje již více než 11 let. Za tu dobu vzniklo 22 filmů, které studiu přinesly přes 20 miliard dolarů v příjmech.

tyden-inovaci2018

Přečtěte si takéDo Prahy dorazí vědecké celebrity z celého světa. Týden inovací 2019 podpoří udržitelnost i životní prostředíDo Prahy dorazí vědecké celebrity z celého světa. Týden inovací 2019 podpoří udržitelnost i životní prostředí

Ne nadarmo je tak v první desítce nejúspěšnějších filmů polovina titulů právě z produkce Marvelu. Další film, konkrétně Star Wars: Síla se probouzí, který překonal také množství rekordů a který spadá pod Lucasfilm, se v první desítce udržel na čtvrtém místě. Lucasfilm, stejně jako Marvel nebo animační studio Pixar, spadá pod Disney. Před dekádou Disney odkoupilo zmíněný Marvel za směšné čtyři miliardy dolarů. Tedy směšné z dnešního pohledu příjmů komiksového impéria, do kterého spadá více než 5 000 různých charakterů.

Teď už nezbývá nic jiného, než čekat, jak na tom budou Avengers: Endgame dále a zda se jim podaří po celé dekádě dominance porazit Avatar, držící se na první příčce. Nakročeno k tomu mají více než skvěle.