Bionické oko vrací zrak nevidomým, budoucnost farmaření a největší fintech investice v Česku. Přečtěte si zprávy týdne

farm-roger
0Zobrazit komentáře

Uplynulý týden se nesl v duchu technologií budoucnosti. Vedle toho, že australští vědci začali testovat unikátní bionické oko, které má navrátit zrak nevidomým, se dostalo masivní investiční podpory německému startupu Infarm, jenž vyvíjí speciální vertikální farmy pro pěstování plodin bez nutnosti zabírat obrovské úrodné plochy. Tím to ale nekončí.

Velké věci se děly také na české scéně, což potvrzuje Komeční banka, která s brněnským startupem Roger sjednala jednu z největších fintechových investic na našem trhu. Solidní investice ve výši několik desítek milionů korun se dočkal i tuzemský agrotech startup Agdata, jehož cílem je udělat z Česka digitální zemědělskou velmoc.

Dále si můžete přečíst i zajímavý report z 1. IT Gymnázia, které definuje, jak by mohla vypadat budoucnost českého školství, zjistit podrobnosti o historicky nejúspěšnějším českém dokumentu V síti, jež nám dal sám režisér Vít Klusák, nebo se připravit na nový dokument o přírodě od milovaného Davida Attenborougha.

Před startem dalšího týdne přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze náš podcast CzechCrunch Weekly!

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

? Zásilkovna spouští vlastní výdejní boxy: Podobně jako Alza, Pilulka nebo Rohlík i Zásilkovna nasedá na trend výdejních boxů a spouští vlastní varianty, které mohou stát úplně kdekoliv. Zákazníci přes ně navíc budou moci balíky nejen přijímat, ale i odesílat.

? Prestižní ocenění pro českého vědce: Virolog Tomáš Cihlář se za své vědecké bádání na české i globální úrovni dočkal řádné odměny. Obdržel totiž Mimořádnou Cenu Neuron, k čemuž dopomohl také fakt, že se podílel na vývoji léku remdesivir určeného pro pacienty s covid-19.

? Tesla na cestě k půl milionu doručených aut: Elon Musk si dal za cíl, že každý rok jeho Tesla doručí alespoň 500 tisíc vozů. A protože úspěšná jízda této automobilky nepolevuje, hlásí nyní se 145 tisíci vyrobenými vozy a 139 tisíci doručenými rekordní kvartál.

? Tim Cook si může přijít v Applu na stovky tisíc akcií: Apple zažívá úspěšné roky a logicky to vnímá i představenstvo firmy. To nově zajistilo šéfovi Applu Timu Cookovi další balík stovek tisíc akcií, aby tak podpořilo jeho snahy, které byly nedávno korunovány dvoubilionovou tržní hodnotou společnosti. Pokud splní všechny podmínky, mohl by si přijít na víc než 100 milionů dolarů.

? David Attenborough zbořil Instagram a chystá nový dokument: Je hlasem jedněch z nejuznávanějších dokumentů o přírodě, ovšem sociálním sítím vždy tak trochu unikal. Teď si Sir David Attenborough založil Instagram a pokořil rekord v počtu sledujících. Současně chystá i nový dokument, který vyjde na Netflixu.

? Masivní investice do budoucnosti farmaření: Německý startup Infarm ukazuje, že není třeba rozsáhlých úrodných ploch pro pěstování rostlin. Jeho vertikální farmy značí velkou budoucnost farmaření a pro jejich rozvoj nově dostává obří investici ve výši zhruba 4 miliard korun.

? Palantir a Asana vstoupily na burzu: Na Wall Street bylo před pár dny velmi rušno. Na tamní burzu totiž vstoupil „tajemný” Palantir, který dodává software i pro CIA, a také Asana, jež týmům pomáhá s organizací a správou činností. Obě firmy svůj burzovní debut zakončily se s 30% růstem nad primárním úpisem.

? Messenger se dostává do Instagramu: Mark Zuckerberg už minimálně rok chce, aby se jeho komunikační služby vzájemně propojily. Proto nyní do Instagramu integruje Facebook Messenger, což znamená, že si bude možné zprávy z jedné služby na druhou posílat z jedné aplikace. Brzy by se měl připojit i WhatsApp.

***

Komerční banka dál šlape do startupů. S brněnským Rogerem upekla jednu z největších fintechových investic v Česku

soukal-roger-boxed

Foto: Roger

Adam Šoukal, spoluzakladatel a CEO startupu Roger

Představujeme jednu z největších investic do českého fintechového startupu v historii. Postarala se o ni Komerční banka, která plánuje poslat do brněnského Rogeru několik stovek milionů korun.

***

Biologie se setkává s technologií. Australští vědci testují bionické oko, kterým chtějí vracet zrak nevidomým

bionicka-vize

Foto: Amanda Dalbjörn/Unsplash

Australané posouvají koncept bionické vize na novou úroveň

Čip, který se implantuje do mozku a navrátí nevidomým zrak. Australští vědci začínají testovat bionické oko, s nímž mohou udělat průlom v léčbě poškozeného zraku a slepoty.

***

Partner CzechCrunch Newsletteru

SWCS – Jedna z největších startupových konferencí v Evropě, kde se zároveň pořádá soutěž o nejlepší evropský startup.

startup

***

Česká startupová štika ze Sydney. Adam Hejl chce zjednodušit investování do akcií a má na to první miliony

adam-hejl

Foto: StockStory

Adam Hejl, zakladatel startupu StockStory

Investovat do akcií dnes může kdokoliv, ale zdaleka ne každý tomu rozumí. Adam Hejl proto staví startup, který začátečníkům pomůže neprodělat tolik peněz, a věří mu i uznávaní investoři. Tohle je česká startupová štika ze Sydney.

***

Český startup Agdata má další desítky milionů. Digitalizovat zemědělce chtějí s Pale Fire Capital také Jiří Hlavenka a spol.

agdata-founders

Foto: Agdata

Trojice zakladatelů startupu Agdata: Lukáš Musil, Jiří Večeřa a Jiří Musil

Udělat z Česka digitální zemědělskou velmoc a pak se vydat dál do Evropy. Brněnský startup Agdata.cz ve smělé misi podporují desítkami milionů korun investoři kolem Jana Barty a Jiřího Hlavenky.

***

Norové se připravují na druhé dobytí světa a rozjíždí ambiciózní projekt pro zachytávání emisí uhlíku z ovzduší

norske-zachytavani-uhliku3

Foto: Stein Egil Liland/Pexels

Norsko se rozhodlo pro značnou investici do projektu na zachytávání a skladování emisí získaných z ovzduší

Norové chtějí z paliva budoucnosti vytěžit maximum. Díky miliardovému projektu přetvoří zachycené emise uhlíku z ovzduší ve vodík a otevřou si cestu k novému bohatství.

***

Bez švindlů, zcela online a s doručením až před vrata. České Carvago chce změnit nákup ojetých vozů

jakub-sulta-1crop

Foto: Carvago

Jakub Šulta, spoluzakladatel startupu Carvago

Největší inovace v prodeji ojetých vozů za posledních 30 let. Tak označuje Jakub Šulta novou službu svého startupu Carvago.com, který vám doručí prověřené auto až před dům a vše zařídíte online.

***

V síti je historicky nejúspěšnější český dokument a teď míří do onlinu. Chceme, aby se o tématu učilo, říká režisér Klusák

v-siti-dokument

Foto: Aerofilms

V síti se záhy po uvedení stal nejnavštěvovanějším dokumentem v české historii

Dokument V síti divákům zprostředkoval děsivé prostředí sexuálních predátorů a je zatím nejnavštěvovanějším filmem roku v Česku. Nyní vychází i online a jeho režisér nám odhaluje, s jakými reakcemi se snímek střetává.

***

Monstrózní vozy ve službách OSN i vlády USA. Nenápadná značka Torsus z Prahy definuje oblast extrémní přepravy

torsus-min

Foto: Torsus

Torsus Praetorian je monstrózní vozidlo do každého terénu

Moc často se nestává, abyste na silnici narazili na téměř tři metry vysoké monstrum, které je schopno převést raněné civilisty i po zuby ozbrojené jednotky. Výroba unikátních vozidel značky Torsus se řídí z Prahy a jezdí ve službách USA i OSN.

***

Pomoc na dálku. Funkce videohovorů v aplikaci Záchranka již reálně pomáhá při záchraně lidských životů

zachranka-1

Foto: Záchranka

Mobilní aplikace Záchranka

Někdy jsou to vteřiny, které rozhodují o životě a smrti. Česká Aplikace Záchranka proto nabízí možnost videohovorů s dispečinkem záchranných služeb a už teď reálně pomáhá u komplikovaných nehod.

***

Alze se nelíbí vysoké poplatky u firemních karet, a tak je převedla na zákazníky. Kdo jiný by se měl ozvat než my, říká

alza-vydej-showroom-holesovice2

Foto: Alza

Hlavní showroom Alzy v Holešovicích

„Kdo jiný by se měl už ozvat než jednička na trhu v e-commerce.” Alza.cz vysvětluje, proč zavedla při platbách firemní kartou nové poplatky, které ji na popularitě u zákazníků zrovna nepřidají.

***

Omluvenky tu píší online a programování je jádrem výuky. Na pražském 1. IT Gymnáziu ukazují vzdělávání budoucnosti

1itgym_9

Foto: 1. IT Gymnázium

Učitelský tým nového 1. IT Gymnázia, které ukazuje vzdělávání budoucnosti

Programování je centrem dění a žáci se s pedagogy dorozumívají přes komunikační službu Discord. Byli jsme se podívat na 1. IT Gymnáziu, kde Markéta Fibigerová mění zažité vzdělávací standardy.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym