Boj s Microsoft Teams pokračuje. Slack zabodoval u IBM, které ho nasadí u všech svých 350 tisíc zaměstnanců

Peter BrejčákPeter Brejčák

slack

Foto: Austin Distel/Unsplash

Komunikační aplikace Slack

0Zobrazit komentáře

Nástroj Slack používaný na firemní komunikaci je považován za klasický příklad úspěšného startupu. Od svého založení v roce 2014 do loňského vstupu na burzu díky investicím dosáhl hodnoty lehce přes sedm miliard dolarů a zařadil se tak mezi nejhodnotnější americké startupy. Nadšení z firmy se projevilo v prvních dnech obchodování akcií, které vyletěly vzhůru, a hodnota Slacku překročila úroveň dvaceti miliard dolarů, což některým z prvních investorů přineslo pohádkové zhodnocení.

Vývoj v následujících měsících však už pohádkový nebyl. Hlavní konkurent Slacku, nástroj Microsoft Teams, začal rychle nabírat na síle. Opíral se při tom o fakt, že tisíce korporací po celém světě již využívají jeho nástroje Office, do kterého komunikační nástroj integroval, a akvizice zákazníků se pro něj stala o to jednodušší.

Vedení v boji o týmovou komunikaci tak již v létě přebral Microsoft a svoji pozici potvrdil čísly opět na podzim – 20 milionů denních aktivních uživatelů Teams versus 12 milionů uživatelů Slacku. „Myslíme si, že Slack nebude mít potřebnou šířku a hloubku pro změnu způsobu, jakým lidé spolu pracují,“ rýpl si viceprezident Microsoftu 365 do menšího konkurenta během představování produktových novinek.

Série ne příliš pozitivních zpráv se podepsala také na hodnotě akcií Slacku. Při vstupu na burzu se začínaly obchodovat na 26 dolarech, v prvních dnech vyletěly téměř na 39 dolarů, do letošního roku rok však vstupovaly na necelých 23 dolarech.

slack-apps

Slack

Teď ale Slack opět chytá dech. Portál Business Insider informoval o tom, že technologický gigant IBM v rámci své digitální transformace a po letech testování v interní komunikaci plně přejde právě na jeho komunikační aplikaci.

Spolupráce mezi firmami na částečné úrovni probíhá nejméně od roku 2016 a zároveň obě společnosti nabízejí různé integrace vzájemných produktů. Avšak až koncem loňského roku padlo konečné rozhodnutí o tom, že všech 350 tisíc zaměstnanců IBM bude interně komunikovat právě na Slacku.

Pro teprve šestiletou firmu jde dlouhodobě o největšího zákazníka, důležitější je však odkaz dalším velkým firmám. Slack touto spoluprací dokazuje, že má kapacity a dokáže obsloužit i nadnárodní korporáty, a to mu může pomoci v konkurenčním boji s Microsoft Teams.

Pro IBM je interní nasazení Slacku jedním z kroků v rámci velké digitální transformace, kterou ve firmě s více než stoletou historií rozběhla jeho končící ředitelka Ginni Romettyová. Cílem je udržet firmu moderní a relevantní, a to v oblastech nabízených produktů i jako žádaného zaměstnavatele.

stewart-butterfield-slack-big

Foto: Slack

Stewart Butterfield, spoluzakladatel a CEO Slacku

V nadnárodním korporátu přitom Slack nenahradí žádný jiný konkrétní software, možná kromě interních e-mailů. Důvod pro výběr tohoto nástroje je jednoduchý, v některých týmech jej využívali už několik let a díky dobrým zkušenostem se pro tento krok rozhodlo stále více týmů. Do karet Slacku v podobných případech hraje jejich akviziční model – týmy mohou nástroj využívat zdarma a za software platí jen při využívaní prémiovějších funkcí.

Popularita Slacku vedla k oficiálnímu uzavření spolupráce s IBM v roce 2016. „Měli jsme větší strategii transformace společnosti. Přecházeli jsme na agile a hledali jsme technologické nástroje, které by nám pomohli dosáhnout ji rychleji,“ uvedl Konrad Lagarde, ředitel IBM Toolbox odpovědný za software, který firma využívá, pro Business Insider.

ondrejfryc-rc

Přečtěte si takéOndřej Fryc z Reflex Capital: Slovníček investora for dummies aneb co je to term sheet, ARR, CAC nebo ESOPOndřej Fryc z Reflex Capital: Slovníček investora for dummies aneb co je to term sheet, ARR, CAC nebo ESOP

Následná spolupráce se ukázala jako vhodná pro obě firmy. Když podle Lagardeho začalo IBM ve velkém používat Slack, maximální velikost jednoho týmu byla nastavena na dva tisíce lidí. IBM má však některé oddělení ještě větší a na základě feedbacku Slack začal produkt přizpůsobovat i tak velkým firmám.

slack-hlavni

Foto: Garret Rowland

Nové sídlo Slacku v San Francisku

„IBM v průběhu doby narazilo na limitace více méně všech částí Slacku, ať už jde o výkon backendu desktopové verze či mobilního softwaru, administrativních nástrojů a v podstatě všeho,“ přiznal CEO Slacku Steward Butterfield. Díky tomu mohla firma rozšířit cílovou skupinu zákazníků ze startupů a menších týmů až na ty největší korporace.

V návaznosti na oznámenou zprávu o přechodu IBM na Slack stoupla i důvěra investorů. Za den se jejich hodnota zvýšila o 21 procent a aktuálně jejich hodnota osciluje kolem 24 až 25 dolarů, pořád tedy pod úrovní během vstupu na burzu. Hodnota firmy na burze aktuálně kolem 14,6 miliardy dolarů.

Podle analytiků je smlouva s IBM důležitou zprávou. „Jde o přikývnutí pro další korporátní CIO (IT ředitele – pozn. red.), že Slack je připraven na rozsáhlé nasazení. Zejména se zdá, že v dohodě hrála roli bezpečnost, spolehlivost, integrace a všeobecná efektivita Slacku, tedy že uživatelé v IBM skutečně Slack využívali,“ cituje Business Insider analytika Williama Blaira.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym