Bond míří do kin, ale Maverick se schovává v hangáru. Premiéry nového Top Gunu a Mission: Impossible se opět posouvají

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

top-gun-maverick-poster

Foto: CinemArt

Upoutávky na nový Top Gun mají i přes vysokou míru akce také výraznou sentimentalitu

0Zobrazit komentáře

Tom Cruise příští rok oslaví šedesáté narozeniny, stále ale neúnavně pracuje na jednom akčním blockbusteru za druhým bez asistence kaskadérů. Na dva nejnovější, Top Gun: Maverick a Mission: Impossible 7 si přesto fanoušci budou muset ještě počkat, jejich premiéry se totiž opět odložily. Potvrzuje se tak, že Hollywood je stále ve stavu nevědomosti, kdy se některé filmy s napětím vydávají klasicky, jiné v kinech i online zároveň a další se posouvají někam do budoucna.

Pro očekávané pokračování osmdesátkového hitu Top Gun: Maverick to znamená přesun z 19. listopadu až na 27. květen příštího roku. Jelikož to je stejné datum, kdy měl vyjít snímek Mission: Impossible 7, špionážní blockbuster do kin místo toho vyrazí až 30. září roku 2022. Studio Paramount, které má na starosti mezinárodní distribuci obou filmů, zároveň oznámilo také opoždění premiéry Jackass Forever. Ta se z 22. října letošního roku odsouvá na 4. únor toho příštího.

Tyto zprávy jsou zklamáním, ne však překvapením. V první polovině roku se díky spuštění vakcinace uvolnila stavidla a několika filmům se v kinech velice dařilo. Letní premiéry Black Widow nebo Rychle a zběsile 7 z ustupující pandemie těžily také, v posledních týdnech se ale situace zase obrací. K předcovidovým tržbám má většina titulů stále daleko a světem se šíří koronavirus ve variantě delta.

top-gun-maverick-min

Foto: CinemArt

Tom Cruise při natáčení filmu Top Gun: Maverick

Paramount svou distribuční strategii od začátku pandemie koriguje film od filmu. Například Ježek Sonic se vydal online jen po pár týdnech v kinech, práva na Chicagský tribunál koupil pak Netflix. Tiché místo 2 s úspěchem vyšlo exkluzivně v kinech, což mu ale umožnil menší rozpočet. Nepříliš zajímavá, ale drahá sci-fi The Tomorrow War s Chrisem Prattem a Infinite s Markem Wahlbergem vyšly na Amazonu Prime, respektive na streamovací službě Paramount+.

Novinky s Tomem Cruisem ale nejsou podobné žádnému ze zmíněných příkladů. Top Gun: Maverick je v zásadě přes třicet let očekávané pokračování kultovního snímku z roku 1986. Jak jsme viděli v traileru už koncem roku 2019, měl by nabídnout jak notnou dávku nostalgie a sentimentality, tak dravou leteckou akci. Celý film se natáčel kamerami pro obří plátna kin Imax a při kaskadérských scénách s letadly se takřka nepoužívaly počítačové efekty.

Mission: Impossible se jako dechberoucí akční série ukázala už několikrát v minulosti, novinka má ale zajít ještě dále. Cruise zde předvede prý nejtěžší kaskadérský kousek svojí kariéry, kdy (spoiler) na motorce sjede z obrovského útesu, což se vzápětí ukáže jako extrémní seskok s padákem. Film, na který herec trénoval stovkami seskoků padákem a tisíci skoků na motorce celý jeden rok, se momentálně stále natáčí.

Pro Paramount jde v obou případech o nákladné vlajkové projekty, jež mají zajistit ty největší tržby. Studio tedy pochopitelně není ochotné s nimi experimentovat. Jak uvádí The Hollywood Reporter, jeho vedení situaci kolem koronaviru bedlivě sleduje a konzultuje s epidemiology, podle nichž by se měla pandemie výrazně uklidnit až v první polovině příštího roku.

Paramount není jediné studio, které se vrátilo k posouvání premiér. Jen pár týdnů před uvedením odložilo Sony o měsíc snímek Venom 2: Carnage přichází na 14. října. Teď se dokonce spekuluje, jestli poměrně nákladný blockbuster nakonec také nevyjde až příští rok. Studio o týden, tedy na 19. listopadu, přesunulo i nové Krotitele duchů. 

Jen před pár dny jsme přesto upozornili na obnovené vydání finálního traileru bondovky Není čas zemřít a její v zásadě potvrzenou premiéru na konci září. Dokud skutečně neproběhne, samozřejmě si nemůžeme být ničím jistí, aktuální zprávy z Paramountu ale pravděpodobnost uvedení snímku možná spíš zvýšily než snížily.

James Bond je jedna z největších filmových značek a zvlášť kolem Není čas zemřít s rekordní délkou, rozpočtem a posledním angažmá Daniela Craiga se vytvořila velká očekávání. Pandemická situace sice nebude ideální, postupné vyprazdňování podzimních premiér ovšem špionážnímu blockbusteru dává ojedinělou příležitost. Jak navíc poznamenává server IndieWire, na nového Bonda už čekáme dlouho a franšíza se konečně potřebuje hnout kupředu. Není čas zemřít.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym