Brněnská Safetica chrání před únikem dat. Poprvé utržila přes 300 milionů, rozpíná se v USA a Asii

Na Safeticu, do níž investoval Ondřej Tomek, spoléhají přes tři tisíce zákazníků po celém světě včetně thajského ministerstva zdravotnictví.

Peter BrejčákPeter Brejčák

richard-brulik-2022-11-min

Foto: Safetica

Richard Brulík, ředitel brněnského startupu Safetica

0Zobrazit komentáře

Safetica se firmám stará o ochranu dat, ať už před chybami zaměstnanců, ale také zlými úmysly je odcizit. Dvaaosmdesát procent všech úniků přitom způsobí lidská chyba a náklady řešení těchto problémů se šplhají do desítek až stovek milionů korun i u malých a středních firem, což pro mnohé z nich může být likvidační. Řešení brněnské společnosti aktuálně získává nové zákazníky zejména v zahraničí.

Ve Spojených státech otevřela Safetica novou pobočku, ke stejnému kroku se ještě do konce letoška chystá také v jihovýchodní Asii, kde vidí velký potenciál. „V globálním srovnání v oblasti kybernetické bezpečnosti roste tamní trh nejvíce. Překonává dokonce i Spojené státy nebo Blízký a východ,“ komentuje ředitel Richard Brulík s tím, že na asijských trzích Safetica aktuálně roste o padesát procent.

„Loni jsme vůbec poprvé přesáhli na tržbách hranici tří set milionů. Letos navíc rosteme meziročně o celou čtvrtinu,“ přibližuje Brulík. Předloni přitom firma rostla o polovinu. Podle vyjádření má Safetica aktuálně přes tři tisíce zákazníků ve více než devadesáti zemích a chrání přes půl milionu počítačových stanic. Mezi nejnovější klienty společnosti patří například česká Tescoma, Bauhaus, thajské ministerstvo zdravotnictví, Morton Community Bank v USA nebo IDEA Bank na Ukrajině.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Spousta firem během covidu začala více řešit nutnost práce na dálku a s tím spojenou potřebu většího zabezpečení dat. Tento trend neskončil, ale právě naopak, firmy si uvědomují stále více, jak důležité je chránit jejich data o klientech, zakázkách, případně technické výkresy a že zabezpečení před jejich únikem je dnes už naprostý standard,“ doplňuje Brulík.

V růstu Safeticu podporují investoři, kteří do ní v rámci šesti kol dohromady vložili přibližně 200 milionů korun. Poslední kolo ve výši 40 milionů proběhlo v roce 2020, a to pod vedením fondu Impulse Capital miliardáře Ondřeje Tomka, jenž ve firmě drží podíl 55 procent. Fond nedávno například navýšil svou přítomnost ve společnosti Shoptet, historicky podpořil také český datový startup Dataddo či třeba Itera Technologies.

CzechCrunch Jobs