Bydlení, které bude vždy akorát velké. Modulárním domkům můžete jednoduše přidat patro, jako když stavíte LEGO
LEGO je krásné v mnoha ohledech. Nejen, že podporuje kreativitu u dětí i dospělých, ale také nabízí nepřeberné možnosti, jak konkrétní stavebnice rozšiřovat. Pokud jste si někdy s dánskými kostičkami hráli, víte, o čem je řeč. Není proto divu, že se tímto prostým principem začínali zaobírat i architekti při návrzích svých budov, v tomto případě rodinných domků.
Vztáhnout to můžeme na malý architektonický startup z amerického Pittsburghu, který si říká Module. Právě v ústředí této firmy, kterou spoluzaložil a vede Brian Gaudio, bývalý zaměstnanec animačního studia Blue Sky Studios spadající pod konglomerát Disney, se poslední roky řeší, jak lidem nabídnout takový dům, který si jednoho dne mohou jednoduše rozšířit o nová patra.
Jen si to představte: nastěhujete se v páru, abyste o pár let později zjistili, že čekáte rodinu a potřebujete svůj původní bungalov vybavit dalšími prostory, kam umístíte dětské pokoje. To je samozřejmě možné i teď, ale pokud se bavíme o tradičních cihlových domech, jedná se o relativně dlouhý a nijak zvlášť příjemný proces přestavby. Nehledě na to, že budete muset zaúkolovat spoustu dělníků.
Americký Module nabízí jiné, elegantnější řešení. Ve svých dílnách vyrábí prefabrikované domy ze dřeva, které jsou už z podstaty méně náročné na samotnou produkci a následný převoz na pozemek. Pokud si pak takový domeček s průměrným výměrem okolo 46 metrů čtverečních na jedno patro pořídíte, můžete se spolehnout, že si jej v době nouze rozšíříte tak, jak si daná situace žádá.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsPrávě tento postup Module nyní aplikuje přímo ve svém domovském Pittsburghu, kde využil neobydlené plochy a postavil na nich první tři modulární domečky se dvěma patry včetně střechy, kterou si je možné kdykoliv nechat oddělat, dosadit místo ní další podlaží a pak ji zase přimontovat zpět. „Představte si přidělání další kostičky Lega,“ říká Gaudio pro magazín Fast Company.
Možnost, jak bojovat s bytovou krizí
Tvůrci slibují, že přestavba je až o 25 procent rychlejší, než kdyby se to řešilo klasickým způsobem, a to díky tomu, že nové patro vyrobí za pár měsíců ve své hale a následně přivezou na danou lokalitu. Pak už stačí najmout jeřáb a pár lidí, kteří se postarají o zbytek.
„Prakticky si dokážete koupit jen to, na co jste si našetřili. Lidé si tak (minimálně v USA, pozn. red.) koupí jednopokojový nebo dvoupokojový dům a poté, co ušetří více peněz, se rozhodnou pro nadstavbu,“ vysvětluje Gaudio a reaguje na nelichotivý jev s bytovou krizí, který je v Americe poměrně vážným problémem.
K navržení toho konceptu se inspiroval v Jižní Americe, konkrétně u chilského architekta Alejandra Araveny, který se nad efektivním řešení nedostatku cenově dostupných obydlí zamýšlí již řadu let. I podle něj je totiž možnost relativně rychlého a finančně přijatelného rozšíření domů o nová patra jedním z dobrých řešení pro běžné domácnosti.
Cena Module za dvoupokojový modulární dům se základním vybavením na zhruba 100 metrech čtverečních začíná na 183 tisících dolarů, což je v přepočtu 4,3 milionu korun. Na poměry Spojených států tak jde o jednu z těch výhodnějších cen. Lze ale očekávat, že ceny mohou klesat – přeci jen se jedná o teprve testovací projekt, na kterém si firma zkouší, jak by vše fungovalo.