Česká technologická firma STRV loni vyrostla o třetinu a utržila přes 360 milionů korun. Zisk překročil 50 milionů

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

strv-semerad-zeifart-smid-stava

Foto: STRV

Zakladatelé STRV David Semerád, Pavel Zeifart, Lubo Smid a Martin Šťáva

0Zobrazit komentáře

Česká technologická společnost STRV vyvíjí softwarové produkty již mnoho let, ale zatímco dosud hovořila vždy především o svých produktových novinkách a plánech, letos k nim vůbec poprvé přidává také to nejdůležitější: finanční výsledky. Její výkonný ředitel STRV Lubo Smid prozradil, že karlínská vývojářská firma má za sebou úspěšný rok, v němž utržila 16,1 milionu dolarů, což je zhruba 363 milionů korun a zároveň 35% meziroční růst.

STRV se po letech rychlého růstu i významné expanze, a to především na americkém trhu, rozhodlo vedle tržeb zveřejnit také svůj zisk, který plyne jednak z poskytování služeb pro své klienty, opět zejména ve Spojených státech, a jednak z vlastních projektů, které pod hlavičkou STRV Labs od minulého roku řídí David Semerád. Právě on před rokem předal vedení celé společnosti Lubo Smidovi, který má na starosti zakázkové projekty.

Vývoj na zakázku a poskytování služeb pro americké klienty loni přineslo do kasy STRV 13,6 milionu dolarů, vlastní projekty, v rámci kterých jsou aktuálně například mobilní seznamky a hry, pak dalších 2,5 milionu dolarů. Zisk EBITDA se za rok 2018 přiblížil 2,5 milionu dolarů, tedy zhruba 56 milionům korun, a tuzemští vývojáři plánují, že v letošním porostou podobným tempem. Pomoci v tom mají i nové posily v nejvyšším vedení, do kterého zamířil řídit strategii firmy například Milan Šemelák, a také několik nových klientů.

lubo-smid-strv

Lubo Smid, CEO STRV

„Počítám, že ani v letošním roce se v STRV nezastavíme. Naše plány jsou samozřejmě postavené na dalším růstu. Nadále se zaměřujeme hlavně na americký trh a také na Londýn, kam jsme expandovali koncem roku 2018,“ hlásí Lubo Smid, spoluzakladatel a CEO STRV, který zároveň prozradil, že zisk EBITDA meziročně vyrostl o závratných 187 procent, za což může i loňská optimalizace celé firmy, která přišla po několika letech významných investic většiny zisků do rozvoje a růstu.

Drtivá většina příjmů plyne do kasy STRV z práce pro amerického klienty, respektive z amerického trhu, kde již v minulosti česká firma pracovala pro velké firmy jako Microsoft nebo Tinder a pro letošní rok získala dalšího významného hráče v podobě cloudové služby Box. Ta vznikla už v roce 2005, v roce 2015 vstoupila na burzu, kde se její hodnota aktuálně pohybuje kolem 3,5 miliardy dolarů a v portfoliu má rovněž velké klienty jako Coca-Cola nebo GE. Vedle toho získalo STRV také dva americké fintech startupy Meed a Joust a americkou pobočku japonského giganta ITOCHU.

Přestože většina byznysu STRV přichází ze Spojených států, hlavní vývojářské sídlo firmy nadále zůstává v pražském Karlíně, které se od března výrazně rozšíří. STRV si totiž v roce 2016 pronajalo v budově River Garden prostory, které dosud pronajímalo jiným společnostem, ale vzhledem k růstu a posilování týmu se do nich nyní přesune samo. Kanceláře STRV tak budou nově rozprostřeny na čtyř tisících metrech čtverečních. Do nových kanceláří se můžete podívat níže.

strv-offices-1
strv-offices-2
strv-offices-4
strv-offices-5
strv-offices-6

STRV

STRV je česká technologická společnost zaměřující se na vývoj softwarových…

Klíčoví lidé

lubo-smid3

Lubo Smid

CEO