České skláře ukázal Google jako první. Jejich sochy jsou tak v detektivce Glass Onion na Netflixu

Očekávané pokračování filmu Na nože představuje vedle Daniela Craiga i spoustu skla. Podstatnou část z něj dodala česká firma Pačinek Glass.

Eliška NováEliška Nová

glass-onion4Story

Foto: John Wilson/Netflix

V novém filmu Netflixu hraje jednu z hlavních rolí české sklo

0Zobrazit komentáře

Někdy ke štěstí jednoduše stačí, aby vaše jméno Google vyplivl jako první. Přesně tak se začal psát příběh očekávaného hitu Netflixu a českého skla. Firma z Kunratic u Cvikova dodávala sklo pro pokračování úspěšné satirické detektivky Na nože, tentokrát s podtitulem Glass Onion. Vedle Daniela Craiga jsou v ní tak k vidění i výrobky od Pačinek Glass.

Když britská producentka dostala úkol najít na celém světě sklárnu, která by nejlépe dokázala zhmotnit rekvizity do filmu, zadala do vyhledávače to, co ve světě znají: české sklo. „Podle toho, co říkala, jí jako první vyskočila právě firma Pačinek Glass. Jednoho červencového rána mi zavolala a zeptala se, jestli bychom pro natáčení filmu mohli vytvořit skleněné dekorace. Řekl jsem, že ano. Poté následoval velice rychlý sled událostí, který vedl k celému unikátnímu projektu,“ popisuje pro CzechCrunch umělecký manažer David Sobotka.

Filmaři měli na začátku svoje předměty zhmotněné obrazově, ale i do 3D modelů. Sklářská společnost však zprvu obdržela pouze vizualizace. Když ve firmě řekli, že by něco takového zvládli, sedla producentka na letadlo a s sebou vzala také filmového uměleckého designéra Johna Dextera. Na místě pak náhodně vybrali jednu realizaci a dívali se, jak ji sám Jiří Pačinek tvoří. Když bylo hotovo, usoudili, že našli přesně to, co chtěli.

Vzniklo tak dvacet plastik, pak dalších pětadvacet a nakonec ještě patnáct. „Každý kus je skutečný originál, žádný se nevyráběl dvakrát, vše takzvaně na první dobrou,“ popisuje Sobotka. Jednotlivé plastiky byly velké, některé měřily na výšku až metr. Řada z nich vážila třicet kilo.

glass-onion3

Foto: John Wilson/Netflix

Jde o film Na nože: Glass Onion, sklo dodala firma Pačinek Glass

„To je pro naši technologii ručního tvarování a foukání skutečně už dost limitující. Musíte si představit, že například velká hlava psa s límcem, která vážila až ke třiceti kilům, se na sklářské píšťale tvořila zhruba čtyři hodiny,“ popisuje Sobotka.

Zakázku vyráběli v Kunraticích, kde se zaměřují na hutní ručně tvarované a foukané sklo, čtyři týdny. Tolik jim na ni filmaři dali. Pak plastiky putovaly do filmových studií v Chorvatsku, kde je sám Dexter instaloval na mramorové a kovové sokly.

„Byl to jeden z nejnáročnějších projektů, na kterých jsem měl za víc než třicet let v oboru umělecké produkce skla možnost pracovat. A to ve všech směrech – od přípravy výroby, supervize na huti, dokončování objektů na brusírnách, lepení… po speciální balení, fotodokumentaci, logistiku, smlouvy a mnohé další,“ říká Sobotka.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Projekt byl nakonec tak úspěšný, že se Dexter rozhodl do Česka ještě vrátit. A to na Mezinárodní sklářské sympozium, což je významná světová sklářská akce, která se konala v Novém Boru. Se sklárnou majitele Jiřího Pačinka tam nakonec představili svoje společné dílo, které vzniklo loni na podzim.

Šlo o objekt vyrobený z křišťálového skla, který je tvořený jakousi velkou prkennou obětní deskou s hlavou divočáka v životní velikosti. Kolem ní se pak tyčí figury lovců s meči. Vše – jak jinak – ze skla. Hlava prasete mimochodem vážila okolo pětadvaceti kilo a na píšťale vznikala tři a půl hodiny bez jediné přestávky.

Pracovat na něčem s Dexterem přitom není jen tak. Umělecký designér dlouhodobě spolupracuje s Timem Burtonem, stojí také za výtvarnou výpravou Star Wars, Pána prstenů nebo Pirátů z Karibiku.

glass-onion1

Foto: John Wilson/Netflix © 2022

Dohromady je v Glass Onion asi šedesát českých plastik

A jaké jsou reakce na film, který měl premiéru den před Štědrým dnem? Do Kunratic okamžitě začaly chodit gratulace od známých a přátel, ale i od zákazníků Pačinek Glass. Všichni, včetně Sobotky, byli nakonec v šoku, když se většina plastik promění ve střepy. Naštěstí šlo ale jen o velmi zdařilé repliky. „Věděli jsme, že se naše práce objeví v mnoha scénách filmu, nikdo si ale nedokázal představit, že to bude až tak moc,“ uvádí umělecký manažer.

Firmě přitom úspěch není cizí. Dodává do celého světa – od Evropy přes USA, Indii a Čínu, má za sebou také zakázky pro Kazachstán, Pákistán či pro arabský svět. V dohledu je spolupráce s Malajsií. Pro koho by to bylo daleko, chystají skláři na léto také výstavu Mezi sochami na pražském Vyšehradě. Většinou společnost dodává do designových firem. Vzhledem k tomu, jakou měly plastiky podle Dexterova vyprávění úspěch i na samotném filmovém place, je ale možné, že to není ani poslední filmová zakázka, na kterou si severočeská firma sáhne.

„Jedna další filmová, tentokrát evropsko-litevská produkce, se k nám vlastně chystá příští rok, kdy by v naší huti měly vzniknout opět velice zajímavé skleněné objekty. Můžu prozradit jen to, že by mělo jít o unikátní pohyblivé loutky, které budou hrát ve filmu jednu z hlavních rolí,“ uvádí Sobotka.

glass-onion2

Foto: Netflix

Filmaři si je objednali na míru

Akcie Tesly míří k historickému propadu. Musk se místo aut věnuje Twitteru a v Číně stojí továrny

Před rokem akcie Tesly atakovaly 400 dolarů, teď se propadly na čtvrtinu. „Z hlediska managementu Elon Musk za volantem spí,“ kritizují analytici.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

musk-tesla

Foto: Duncan Hull/Tesla/CzechCrunch

Elon Musk a elektromobil Tesla Model 3

0Zobrazit komentáře

Akcie americké automobilky Tesla směřují k největšímu měsíčnímu, čtvrtletnímu i ročnímu propadu za dobu své existence. Jen za úterý odepsaly 11 procent a od začátku prosince jsou levnější o 44 procent. Podle analytiků je hlavní příčinou fakt, že Tesle vyrůstá konkurence, k tomu se potýká s problémy při výrobě ve Spojených státech i v zahraničí, zatímco šéf Tesly Elon Musk věnuje až příliš mnoho času firmě Twitter, kterou koupil na podzim.

„Musk v investiční komunitě ztratil důvěryhodnost,“ uvedl ve zprávě klientům už minulý týden analytik finanční společnosti Wedbush Dan Ives. Problémy přičítá i nesplněným slibům, které americký miliardář investorům dal. Když totiž Musk v minulosti akcie Tesly prodával, několikrát pak řekl, že už se k žádnému dalšímu prodeji nechystá. To ale víckrát porušil. „Tesla zároveň snižuje ceny a ve světě se jí hromadí neprodaná auta. Z hlediska managementu by se dalo říct, že Musk za volantem spí,“ dodal Ives.

Výprodej akcií Tesly zrychlil v úterý, kdy se jich investoři začali ve velkém zbavovat. Svědčí o tom rovněž objem obchodů, který byl proti průměru více než dvojnásobný, ukazují statistiky. Akcie firmy Tesla se tak zařadily za akcie americké společnosti Meta Platforms, majitele Facebooku, jejíž akcie si mezi nejhodnotnějšími technologickými společnostmi vedou letos nejhůře.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Musk má velkou část svého majetku právě v akciích Tesly a souvisejících finančních derivátech, cenový propad akcií podniku tak má zásadní vliv i na to, že Musk už není nejbohatším člověkem světa. Na této pozici jej v žebříčcích agentury Bloomberg a amerického magazínu Forbes v polovině prosince vystřídal francouzský podnikatel Bernard Arnault.

Silnému poklesu akcií Tesly předcházelo několik nepříznivých článků v médiích, naposledy zřejmě v ekonomickém listě The Wall Street Journal (WSJ). Noviny v pondělí s odkazem na své zdroje napsaly, že Tesla kvůli novým případům koronavirové nákazy mezi zaměstnanci prodlouží původně osmidenní výrobní odstávku ve svém závodě v Šanghaji. Agentura Reuters pak v úterý informovala, že až výrobní závod v Šanghaji v lednu znovu otevře, bude to pouze na 17 dnů. Tesla přitom tak dlouhé pauzy ve výrobě dosud neměla.

tsla-stock

Foto: Google Finance

Vývoj cen akcií společnosti Tesla za poslední rok

„Je to zatím poslední ze série zpráv, které zasluhují obezřetnost,“ komentoval informace o delším přerušení výroby elektromobilů v Šanghaji analytik Adam Crisafulli ze společnosti Vital Knowledge Media. Upozornil, že Tesla minulý týden nabídla slevu 7 500 dolarů na nákup svých dvou nejpopulárnějších modelů, aby podpořila poptávku. Je to dvojnásobná sleva, než jakou Tesla nabídla začátkem tohoto měsíce. S problémy při výrobě se kvůli novým případům covidu potýkají i čínští konkurenti, jako je automobilka Nio. I ta snížila výhled výroby i prodeje.

Akcie Tesly se na rekordu ocitly loni v listopadu, kdy se dostaly nad 400 dolarů za kus. V úterý jejich cena spadla zhruba na 109 dolarů. Z loňského maxima už tak akcie Tesly odepsaly kolem 73 procent a jen od začátku letošního roku jsou slabší o 69 procent. To je více než dvojnásobný propad ve srovnání s indexem Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií. Z konkurenčních amerických automobilek akcie Ford Motor zatím letos odepsaly 46 procent, akcie General Motors pak 43 procent.

tesla

Přečtěte si takéAkcie Tesly se propadají. Konkurence získá čas ji dohnatAkcie Tesly se propadají, tíží je výhled prodejů v Evropě a Číně. Konkurence získá čas ji dohnat

Od roku 2010, kdy se s akciemi Tesly začalo obchodovat na burze, jejich kurz celoročně klesl pouze jednou – v roce 2011 to bylo o 11 procent. Když byly akcie Tesly na vrcholu, činila tržní hodnota podniku více než 1,2 bilionu dolarů (27,3 bilionu korun), teď se pohybuje kolem 352 miliard dolarů (osm bilionů korun).

oli

Přečtěte si takéVzácná nemoc jejich syna je nezlomila. Na výzkum vybrali milionyRodiče „andělského dítěte“ spojili vědu a veřejnost. Na vývoj léčby vzácné nemoci vybrali desítky milionů

Zda a případně jak rychle se akcie Tesly zotaví, to bude podle analytiků záležet na tom, co firma oznámí v nejbližší zprávě o hospodaření. Celoroční výsledky zveřejní Tesla v lednu. Analytik Ives má teď roční cenový cíl u akcií Tesly mírně nad 125 dolary za kus, i když v lednu firmu a její vyhlídky hodnotil velmi příznivě. Tehdy měl roční cenový cíl na 1 400 dolarech za kus.

S přispěním ČTK.