Český kryptofond RockawayX přežil těžký rok. Návratnost drží přes 200 % a již vyplatil investory

„Byť svět tradičních financí již zažil skandály podobné událostem kolem FTX, chápeme, že obnova důvěry v kryptotrh potrvá,“ říká Viktor Fischer.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

fischer

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Viktor Fischer, zakladatel RockawayX

0Zobrazit komentáře

Před rokem stál jeden bitcoin 46 tisíc dolarů. Dnes je k mání za 16,5 tisíce dolarů. V přepočtu je to zhruba 1 milion vs. 400 tisíc korun. Kryptosvět sice není zdaleka jen bitcoin, ale právě nejpopulárnější a největší kryptoměna stále velmi dobře ilustruje, jaká nálada v něm panuje. Těžký rok za sebou mají také investoři z tuzemského fondu RockawayX (dříve Rockaway Blockchain Fund), kteří sice přímo do bitcoinu vůbec neinvestují, ale i oni se museli potýkat s propadem některých zainvestovaných projektů či tokenů. A přestože už není návratnost tak vysoká jako na startu, zakladatel RockawayX Viktor Fischer hlásí, že stále činí více než 200 procent.

Investice do kryptoprojektů rozjel Fischer pod hlavičkou skupiny Rockaway Capital Jakuba Havrlanta v roce 2018. První oficiální fond zvaný Rockaway Blockchain Fund I spustil v roce 2020 a aktuálně z celkových 123 milionů dolarů rozinvestoval více než 80 procent, což představuje zhruba dvě a půl miliardy korun. Podpořil tím téměř čtyři desítky různých projektů a necelých třicet investičních fondů. Start měl fond skutečně rychlý a necelý rok po svém otevření v dubnu 2021 hlásil zhodnocení v rámci celého portfolia přes 800 procent. Tak vysoko se ho do současnosti sice udržet nepodařilo, pořád je ale nemalé.

„Hodnota portfolia v roce 2022 sice klesla, což odráží volatilitu likvidních tokenů a opisuje výkonnost některých technologických akcií, nicméně návratnost investovaného kapitálu je více než 200 procent,“ hodnotí pro CzechCrunch právě končící rok Viktor Fischer. Zároveň upozorňuje, že na pokles výnosnosti investovaného kapitálu mělo vliv také výrazné zvýšení procenta investovaného portfolia. Zatímco na začátku loňského roku byla z fondu investovaná zhruba pětina prostředků, teď už to jsou zmíněné více než čtyři pětiny.

„Kromě toho je důležité zmínit, že mnohé z nedávných investic se v portfoliu stále odrážejí v pořizovací ceně. RockawayX je dlouhodobý investor podporující projekty v rané fázi, které potřebují čas na vybudování a využití svého potenciálu,“ doplňuje Viktor Fischer. I tak se již podařilo fondu vrátit jeho investorům veškeré vstupní investice. Podle informací CzechCrunche vracelo RockawayX peníze v hotovosti poté, co v první polovině letošního roku vystoupilo z krachujícího projektu Terra. Tuzemský fond včas vyhodnotil značná rizika a odnesl si závratné zhodnocení své investice o více než 18 tisíc procent.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Spolu se všemi ostatními pak sledovali ve druhé polovině roku také ještě zásadnější krach velké kryptoburzy FTX. V rámci něj řada investorů přišla o peníze a celý kryptosvět se kvůli tomu pořád ještě třese a zakladatel FTX Sam Bankman-Fried čeká ve Spojených státech na soud. Padlá burza byla jako jedna z největších navázaná na mnoho oblastí v celém kryptu, tentokrát však prý bez účasti RockawayX. „Vůči FTX ani jejím přidruženým společnostem jsme neměli žádnou expozici,“ uvádí Viktor Fischer. Sám si však uvědomuje, že takové zprávy dobrou reklamu kryptosvětu nedělají.

„Přestože svět tradičních financí zažil již dříve skandály podobné nedávným událostem kolem FTX, chápeme, že obnova důvěry v kryptotrh nějakou dobu potrvá. Vývojářská aktivita však stále pokračuje, což představuje podobnou příležitost jako během kryptozimy roku 2018, kdy vznikly například Uniswap, Solana nebo Compound,“ doplňuje šéf RockawayX. Právě tři zmíněné projekty má dnes v portfoliu – celkem jich je třicet osm plus dvacet sedm investičních fondů. RockawayX nakupuje přímé podíly, investuje do tokenů nebo vkládá peníze do jiných podobně zaměřených fondů z celého světa.

Letos navíc vedle svých venture kapitálových aktivit spustilo také Credit Fund, který generuje investorům výnosy skrze poskytování likvidity protokolům a tvůrcům trhu. „Navzdory turbulentnímu vývoji v uplynulém roce dosáhl kladného výnosu a překonal většinu podobných produktů,“ dodává bez dalších podrobností Fischer. Jeho kolegové se vedle samotného venture kapitálového investování a poskytování likvidity také soustředí na vývoj softwaru a provozování IT infrastruktury v rámci vybraných blockchainových projektů. I proto se firma nedávno přejmenovala právě na RockawayX.

Show kolem FTX pokračuje: čachry s akciemi Robinhoodu, hromadná žaloba a soudce, který řeší Trumpa

Případ dostal na starost nový soudce, kauzu FTX bude rozhodovat muž, který má na stole sexuální aféry Donalda Trumpa nebo Kevina Spaceyho.

Luboš KrečLuboš Kreč

ftx

Reprofoto: Nas Daily/YouTube

Sam Bankman-Fried, zakladatel kryptoměnové burzy FTX

0Zobrazit komentáře

Boj o to, komu připadnou zbytky po zbankrotovaném kryptoimpériu FTX, se naplno rozhořel. Klienti burzy podali hromadnou žalobu a u amerických soudů se dožadují prohlášení, že kryptoaktiva, jež po společnosti zůstala, primárně náleží jim. Také na povrch vyplouvají nové informace o tom, jak Sam Bankman-Fried například financoval nákup akcií populární služby Robinhood.

Žaloba je dalším právním pokusem o uplatnění nároku na klesající objem aktiv burzy FTX, která už vede spory s likvidátory na Bahamách a v karibském ostrovním státě Antigua. Klienti podniku by podle žaloby měli mít přednostní právo na kompenzace, protože firma umožnila zpronevěru prostředků z jejich účtů. Žaloba chce reprezentovat více než milion klientů FTX ve Spojených státech i v dalších zemích.

Strůjce celého průšvihu Sam Bankman-Fried je od minulého týdne v domácím vězení u rodičů v jejich domě v kalifornském Palo Alto. Soud mu umožnil, aby čas do dalšího kola projednávání, jež začne v úterý 3. ledna, strávil u nich, nikoli ve vazbě. Rodina a známí se za třicetiletého podnikatele museli zaručit do výše 250 milionů dolarů.

To, co muže známého i pod svými iniciálami SBF u soudu v New Yorku čeká, nebude žádná procházka růžovým sadem. Jednak kvůli obviněním, jež proti němu shromažďují vyšetřovatelé, jednak kvůli tomu, kdo bude o případu rozhodovat. Líčení dostal nově na starost osmasedmdesátiletý Lewis Kaplan, který má za sebou několik hodně sledovaných případů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Rozhodoval například ve sporu o údajné sexuální obtěžování, kterého se měl dopustit britský princ Andrew, má na stole kauzu znásilnění exprezidentem Donaldem Trupem nebo případ údajného vynuceného sexu, jehož se měl dopustit slavný herec Kevin Spacey. Kaplan má podle serveru Decrypt pověst rázného soudce, který si nebere servítky a rozhoduje rychle a věcně.

Na světlo pak postupně vyplouvají další a další neuvěřitelné informace o tom, jak SBF a spol. nakládali s prostředky, které jejich burze FT svěřili klienti. Z dokumentů, které zveřejnil soud na Bahamách, kde byl Bankman-Fried zatčen a kde je proti němu vedeno také trestní řízení, se například skládá zajímavý obrázek o tom, jak získal peníze na nákup bezmála osmiprocentního podílu v populární brokerské aplikaci Robinhood.

SBF spolu s druhým spoluzakladatelem FTX Garry Wangem si na pořízení akcií letos na jaře půjčili více než půl miliardy dolarů (přes deset miliard korun) z fondu Alameda Research. Ten přitom, jak vyšlo aktuálně najevo, peníze získával primárně z účtů klientů FTX, navíc jeho základem byly tokeny FTT, což je kryptoměna, kterou vydala – ano, tušíte správně – burza FTX a ta v podstatě určovala i jejich hodnotu, protože se s nimi nikde jinde než na její platformě moc neobchodovalo.

changpeng-zhao

Přečtěte si takéZ Binance odtékají miliardy, slavní auditoři radši končíZ Binance odtékají miliardy, slavní auditoři radši končí práci pro kryptobyznys. Může být ještě hůř?

Komické ovšem je, že ve stejné době, kdy Bankman-Fried kupoval podíl v Robinhoodu, zachraňoval také další kryptospolečnosti, mimo jiné i záložnu BlockFi. Ta už je nyní také v konkursu, na jaře ale dostala od impéria řízeného mladým Američanem úvěr čtvrt miliardy dolarů. Jenže na podzim se role obrátily a Alameda si u BlockFi vzala půjčku půl miliardy dolarů, za kterou se zaručila akciemi Robinhoodu.

O to, komu nakonec připadnou, se proto už nyní vede spor. Kromě BlockFi si na ně dělá nárok samotný Sam Bankman-Fried a také soudem určený správce FTX John Ray. Ten nešetří kritikou na adresu nejen SBF, ale i jeho kolegů Garryho Wanga a exšéfky Alamedy Caroline Ellisonové, kteří jsou obvinění také, ale už slíbili úřadům spolupráci výměnou za nižší tresty.