Miliardový hotelový startup z Česka se rozpíná v Severní Americe. Mews znovu nakupoval

Mews Richarda Valtra má stále nákupní horečku. Nejnovějším úlovkem je firma s 500 klienty mezi ubytovacími zařízeními v USA a Kanadě.

Iva BrejlováIva Brejlová

MEWS x Richard.

Foto: Mews

Richard Valtr, zakladatel startupu Mews

0Zobrazit komentáře

Zatímco se některé služby spojené s hotelnictvím ještě neotřepaly z pandemie, startup Mews českého zakladatele Richarda Valtra, který automatizuje správu hotelů a souvisejících služeb, se v tomto oboru na trhu pohodlně rozpíná. Co pár měsíců oznamuje nákup nové společnosti, jež pomáhá ubytovacím zařízením s jejich provozem. Nejnověji si pořídila Hotello, řešení pro hotelové nemovitosti se sídlem v Montrealu, které má v Kanadě a Spojených státech přes 500 zákazníků. Mews má s jeho pomocí právě v tomto regionu dál růst.

„Hotello má vše, co jsme u akvizice hledali. Skvělé lidi, skvělé zákazníky a vášeň pro hotelové technologie. Partnerství zároveň představuje další investici na severoamerických trzích, kde i nadále vidíme rychlé zavádění cloudových a autonomních technologií a kde hledají hotelové značky řešení, která jim budou sloužit dlouho do budoucna,“ uvedl k nákupu Richard Valtr.

Právě na cloud se Hotello zaměřuje. Jde o takzvané PMS řešení, tedy systém pro správu nemovitostí. Firma hoteliérům pomáhá s tím, aby díky technologiím probíhala rychle a bezproblémově komunikace mezi systémy, lidmi a prostředími.

„Měli jsme řadu nabídek, ale společnost Mews má za sebou prokazatelné výsledky v tom, jak posouvá hranice inovací v této oblasti a úspěšně začlenila další týmy a produkty, uvedla generální ředitelka Hotella Anaïs Berzi. Podrobnosti transakce ani jedna ze stran nezveřejnila.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pro společnost Richarda Valtra to ale není výjimečná investice. Firma má od roku 2018 interní tým, který se zabývá fúzemi a akvizicemi. Od té doby nakoupila několik poskytovatelů softwaru pro hoteliéry včetně třeba cloudového systému správy hotelů Base7booking od srovnávače hotelů Trivago. A loni spustila novou investiční odnož Mews Ventures.

„Během následujících let dojde v oblasti pohostinství ke značné konsolidaci, což nás staví do skvělé pozice, ze které může Mews těžit,“ oznámil při tom Valtr. Právě Mews Ventures teď transakci řídila. Oficiálně pod ní spadá s tou aktuální už šest akvizic, kromě zmíněné Base7booking například také odkup softwaru pro správu nemovitostí Cenium či britského Hotel Perfect.

K tomu Mews za loňský rok hlásí dynamický růst. Ještě před pohlcením společnosti Hotello se jeho systémy staraly o víc než 400 tisíc lůžek u 3,5 tisíce ubytovacích zařízení. Prostřednictvím svého softwaru zpracoval platby v hodnotě 2,8 miliardy dolarů a chlubí se 70 tisíci aktivními uživateli měsíčně. Hotello má čísla ještě navýšit.

tv1-min

Přečtěte si takéJsme nerdi investorského světa, říkají Tensor VenturesJsme nerdi investorského světa a moc nás to baví. V Tensor Ventures už proinvestovali půl miliardy

Mews má oficiální sídlo v Amsterdamu a svoji největší pobočku provozuje v Praze. A ač jde o jeden z největších startupů českého zakladatele, v Česku je relativně málo známý. Firma láká investory, dohromady získala přes 225 milionů dolarů, tedy přes pět miliard korun. S posledním kolem Mews ohlásilo, že jeho valuace dosahuje 856 milionů dolarů, dostalo se tedy na dohled od statusu dalšího českého jednorožce.

Startup dlouhodobě nechce ukazatele jako výši tržeb nebo zisku komentovat. Nedávno ale Valtr CzechCrunchi převyprávěl svůj příběh. O tom, jak je těžké růst z Česka, jak mu investoři zpočátku nevěřili, nebo třeba o tom, co dnes všechno ovládá, jsme si povídali v rámci podcastové minisérie projektu CC25.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs