Čeští experti na kogenerační jednotky mají velké plány v Polsku, Tedom Group tam spouští nový podnik

Společnost ze skupiny Jet Investment založila nový podnik s polským partnerem, jiným firmám bude nabízet své služby a dodávat levně elektřinu i teplo.

Luboš KrečLuboš Kreč

money maker

Foto: CzechCrunch/Jan Nechvíle

Igor Fait (uprostřed) je hlavní postavou skupiny Jet Investment

0Zobrazit komentáře

Polská čtyřicetimilionová ekonomika s ambiciózním plánem na dekarbonizaci láká čím dál víc třebíčskou strojírensko-energetickou skupinu Tedom. Ta už v zemi sice prodává své kogenerační jednotky, nově tam ale spolu s polským partnerem Polimex Mostostal založila společnost, která plánuje budovat a provozovat portfolio kogeneračních jednotek pro polské teplárenské a průmyslové firmy. Ročně by měl Tedom v Polsku postavit nízkoemisní zdroje o výkonu 10 megawattů.

Nová firma Polimex Energo je společným podnikem (takzvaným joint venture) českého Tedomu a polské energeticko-inženýrské společnosti Polimex Mostostal, každý z partnerů má podíl 50 procent. Vznik podniku schválily antimonopolní úřady obou zemí a hned po založení letos v dubnu začal polským průmyslovým a teplárenským společnostem nabízet vybudování a provozování kogeneračních jednotek. Ty vyrábějí elektřinu a teplo z plynu, popřípadě bioplynu a díky vysoce účinnému postupu patří mezi nízkoemisní zdroje.

„V Polsku bychom podle základního scénáře chtěli instalovat a provozovat kogenerace o výkonu 10 megawattů ročně, věříme ale, že polský trh slibuje mnohem větší potenciál,“ řekl Ladislav Zeman, CEO Tedom Group, která je součástí investiční skupiny Jet Investment. Pro ilustraci: výkon 10 megawattů odpovídá průměrné roční spotřebě sedmnáctitisícových Otrokovic.

Fungovat to celé má tak, že společnost Polimex Energo zákazníkům z řad firem a tepláren bezplatně nainstaluje novou kogenerační jednotku a současně jim bude dodávat teplo za cenu nižší než v případě vlastní výroby v plynovém kotli. Vedle tepla a modernizace topného systému navíc zákazníci získají i příjem z pronájmu prostor, ve kterých bude jednotka nainstalována.

Pro Tedom nejde o premiéru v Polsku, v zemi působí už 14 let, společným podnikem Polimex Energo ale chce na tamním trhu dále expandovat a podílet se na transformaci polského teplárenství, které je z velké části závislé na uhlí. Společnost s odkazem na polskou vládu uvádí, že sektor ročně spálí asi 14,5 milionu tun uhlí a na dálkové vytápění spoléhá 40 procent polských domácností.

Teplárenství by do roku 2050 mělo dosáhnout uhlíkové neutrality, už do roku 2028 by však mělo projít první fází transformace. Na celkovou transformaci a dekarbonizaci polského dálkového vytápění bude zapotřebí až 420 miliard zlotých (zhruba 2,4 bilionu korun).

„Nutná dekarbonizace polského teplárenství, do které budou v nejbližších letech směřovat masivní investice, a současně malá konkurence v tomto segmentu na polském trhu nás vedly k hledání partnera se silným lokálním brandem, jímž se nakonec stala právě energeticko-inženýrská firma Polimex Mostostal,“ říká Michal Rzyman, generální ředitel Tedom Poland.

igor

Přečtěte si takéInvestiční skupina brněnského miliardáře Igora Faita jde do PolskaInvestiční skupina Jet Investment kolem brněnského miliardáře Igora Faita vstupuje naplno do Polska

Tedom už si podobný byznysový model, který chce replikovat v Polsku, vyzkoušel v Česku. Se skupinou ČEZ zde postavil a společně provozoval kogenerační jednotky o výkonu více než 100 megawattů, než firmu v roce 2020 se ziskem prodal.

Skupina Tedom s téměř tisícovkou zaměstnanců a s pobočkami v Česku, Polsku, Německu, Velké Británii, USA a Kazachstánu vykázala za rok 2023 tržby 5,8 miliardy. Jen mezi lety 2022 až 2023 se tržby společnosti zvýšily téměř o třetinu.

Od svého vzniku v roce 1991 Tedom rozšířil nejen svou geografickou působnost, ale z výrobce kogeneračních jednotek vyrostl v poskytovatele komplexních energetických služeb, jako jsou služby výkonové rovnováhy, instalace decentralizovaných zdrojů energie a komplexní dodávky energetických celků. V roce 2021 rozšířil své služby o nákup a prodej energií. Hlavním akcionářem skupiny je fond Jet 2 české investiční společnosti Jet Investment.