Čeští General Bytes staví bitcoinmaty po celém světě. Hackeři z jejich sítě ukradli desítky milionů

„Víme zatím o 56 bitcoinech, o které naši klienti přišli,“ uvedl v sobotu zakladatel firmy Karel Kyovský. Po světě má tisíce bitcoinmatů.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

general-bytes_1

Foto: General Bytes

Bitcoinmat od General Bytes

0Zobrazit komentáře

Nejvíce bankomatů, ze kterých se nevybírají klasické peníze, ale pořizuje se v nich bitcoin, má po celém světě firma z Česka. Jmenuje se General Bytes, před téměř deseti lety ji založil Karel Kyovský a ročně vydělává stovky milionů korun. Teď však musí řešit nepříjemný incident. Do její sítě pronikli hackeři, kterým se podle informací CzechCrunche podařilo získat v přepočtu desítky milionů korun.

„Je to bohužel tak,“ potvrdil v sobotu pro CzechCrunch Karel Kyovský, že hackeři skutečně na infrastrukturu jeho společnosti zaútočili. General Bytes následně vydali podrobný report o celém incidentu, v němž vysvětlují technikálie a také radí jednotlivým poskytovatelům jejich bitcoinmatů, jak se mají zachovat, aby byly jejich systémy chráněné. „Víme zatím o 56 bitcoinech, o které přišli naši klienti,“ uvedl v sobotu odpoledne Kyoovský.

V aktuálním přepočtu je 56 bitcoinů necelých 35 milionů korun, ale je možné, že se objeví další ztráty. Hackeři podle General Bytes dokázali získat přístup do databáze a přečíst a rozšifrovat API klíče, přes které se dostali k prostředkům na burzách a v takzvaných hot wallets. To jsou kryptopeněženky, které jsou neustále připojené k síti, aby mohly přijímat a odesílat kryptoměny. Útočníci také stáhli uživatelská jména a hesla a vypnuli dvoufaktorové ověření. Dostali se rovněž k záznamům, v nichž zákazníci skenovali své privátní klíče u bitcoinmatů.

„Vážení provozovatelé, vyšetřujeme četné útoky na servery CAS, které vedly ke ztrátě kryptoprostředků. Omlouváme se, ale z preventivních důvodů vám doporučujeme vypnout administrátorskou a hlavní službu. Naše cloudová služba byla bohužel narušena, a proto musí být až do ukončení vyšetřování vypnuta,“ informovala firma v sobotu své zákazníky, kteří provozují bitcoinmaty od General Bytes po celém světě.

Bitcoinové bankomaty vyrábí Karel Kyovský a spol. od roku 2013 a patří mezi jejich největší výrobce na světě. Podle specializovaného portálu Coin ATM Radar drží česká firma vůbec největší podíl na trhu, když má nainstalovaných celkem zhruba 9,5 tisíce bankomatů, v nichž je možné nakoupit i prodat 180 různých státních měn za desítky kryptoměn. Druhým největším hráčem v tomto oboru je americký Genesis Coin.

Samotní General Bytes na svém webu uvádějí, že prodali již přes 15 tisíc strojů, které fungují zhruba ve 150 zemích. V posledních letech rostou také hospodářské ukazatele pražské firmy. Zatímco ve finančním roce 2020 její čistý obrat činil 252 milionů korun při čistém zisku 42 milionů, o rok později obrat vyrostl na 623 milionů korun a čistý zisk po zdanění činil 191 milionů.

Nejde přitom o první bezpečnostní problém, který General Bytes v poslední době řešili. Loni v srpnu jejich systémy taktéž napadli hackeři. Jak tehdy informoval server Lupa.cz, chyba umožnila odčerpat prostředky z bankomatů a škoda způsobená provozovatelům se dostala na 16 tisíc dolarů, tedy asi 400 tisíc korun.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym