Čeští investoři z Pale Fire Capital se otevírají trhu. Vydají dluhopisy alespoň za půl miliardy korun

Iva BrejlováIva Brejlová

pale-fire-capital-min

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Dušan Šenkypl, David Holý a Jan Barta z Pale Fire Capital

0Zobrazit komentáře

Do konce loňského roku investovala do portfolia firem, které jí přišly zajímavé, přes 1,1 miliardy korun. Teď chce svůj růst zrychlit. Tuzemská investiční skupina Pale Fire Capital oznámila, že během několika dní vydá dluhopisy, díky kterým se otevře dalším investorům na trhu. Jejich celková hodnota má být 500 milionů korun. Pokud bude zájem, cenné papíry navýší až o dalších 250 milionů.

„Cílem je zvednout hodnotu portfolia a budovat miliardové firmy. Hledáme investory, kterým nabízíme bohaté zkušenosti, schopnost analyzovat trendy, přenášet mezioborové know-how,“ říká partner Pale Fire Capital Jan Barta s tím, že jde podle jeho slov o přelomový milník na cestě postavit největší středoevropskou technologickou private equity skupinu.

Skupina podle něj zatím neumí říct, jak přesně peníze využije. „Máme totiž jednak docela dost příležitostí v současném portfoliu (organických i bolt on akvizic), ale máme i solidní pipeline zcela nových investic či akvizic. Myslím si, že nakonec ten poměr využití bude tak 50 na 50 mezi současným portfoliem a zcela novými věcmi,“ doplňuje.

Už v prosinci nám Jan Barta v podcastu říkal, že by spolu s dalšími členy Pale Fire Capital chtěl z vlastních peněz rozinvestovat až dvě miliardy korun. „Konkurenční výhoda Pale Fire Capital je permanentnost našeho kapitálu. Teď to nevypadá, když je peněz na trhu tolik a nasbírat je do fondu není tak těžké, nemusí to ale trvat věčně,“ uvedl tehdy.

Pale Fire Capital pomáhá mimo jiné evropskému online vyhledávači nábytku a dekorací Favi.cz – jeho výnosy podle vyjádření skupiny rostly v letech 2018 až 2020 průměrným ročním tempem 48 procent. Pomáhá i Aukru, které za poslední rok prodalo zboží za tři miliardy korun a získalo nového šéfa z Alzy. Do skupiny patří také aplikace pro indoor trénování jízdy na kole a běhání Rouvy nebo třeba Mobilní rozhlas. Mezi poslední investice se řadí například Roivenue nebo Sportlito.

Ohlášená emise se na trhu objeví 12. října. Dluhopisy budou zhodnoceny pevným úrokovým výnosem ve výši 5,75 % ročně se splatností v roce 2026. Veřejně se budou obchodovat na pražské burze, mandát k jejich umístění získala J&T Banka. „Dluhopisy s nominální hodnotou ve výši 10 tisíc korun jsou určeny investorům, kteří věří rozvoji e-commerce a technologií,“ dodává Martin Kopecký z J&T Banky.