Čeští školáci zkoušejí vypouštět do stratosféry vlastní sondy, vyfotí Zemi a změří cenné údaje

Druhý ročník akce Dotkni se vesmíru probíhá právě v těchto dnech. Zapojily se do něj žáci z dvacítky školy, kteří si sondy připevněné na balonech i naprogramovali.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

dotknisevesmiru1

Foto: Dotkni se vesmíru

Jedna z fotografií, které pořídila sonda českých školáků

0Zobrazit komentáře

Zážitek, který spojuje fyzikální a meteorologické jevy, technologie či fascinující měření i fotografie si právě v těchto dnech užívají žáci z dvaceti škol po celém Česku. V rámci projektu Dotkni se vesmíru totiž letos mají už podruhé možnost k hranicím kosmu vyslat vlastní meteorologické balóny se sondami, které měří nejen cenné údaje, ale pořizují i fotografie z výšky přesahující 30 kilometrů.

Sondy si žáci sami sestavili a naprogramovali, na lety se připravovali od jara. Během celé doby si vedli kupříkladu projektový deník nebo vymýšleli vlastní technické úpravy balónů. Všechno jejich úsilí nakonec vede až ke startu sondy. S vypouštěním se začalo v pondělí 3. října a skončí se v pátek 14. října. Startují v libušské observatoři Českého hydrometeorologického ústavu po dvou za den, první balón ráno a druhý po poledni.

„Je krásné sledovat mladé vědkyně a vědce, jak několik měsíců pracují na sondách a učí se novým věcem. A ještě větší radost mi dělá, když pak vidím úspěšný start balónu. V rámci Steam Academy se snažíme propagovat spojení humanitních a přírodních věd a Dotkni se vesmíru je vhodným příkladem, jak toho docílit,” říká Rostislav Konopa, autor projektu a zakladatel Steam Academy, vzdělávací instituce, která za Dotkni se vesmíru stojí.

Jedná se už o druhý ročník této vzdělávací akce. Na místě vypouštění je vždy tým expertů, kteří provedou finální úpravy a zkontrolují postavené sondy. Ty se zváží, namontují se do nich baterie, připevní padák a nakonec nafoukne heliový balón, který vystoupá do výšky 30 až 35 kilometrů. Sonda během letu změří tlak, teplotu, výšku i vlhkost a pořídí fotografie Země ze stratosféry.

dotknisevesmiru5-min

Foto: Dotkni se vesmíru

Žáci s nalezenou sondou a zbytkem prasklého balónu

Žáci sondu za letu sledují a poslouchají její radiový signál, a to díky automatizovaným přijímacím stanicím na Milešovce a Ďáblické hvězdárně v Praze. Po dosažení potřebné výšky heliový balón praskne a sonda se vrátí zpět na Zem. Žáci ji pak musejí najít. Už předem ale mohou díky vlastní aplikaci Dotkni se vesmíru odhadnout, kam zhruba dopadne.

Úspěšným nalezením, ať už ve vodě, na poli nebo v lese, ale snahy nekončí. Samotnou sondu je možné použít opakovaně nebo ji lze přeprogramovat na meteorologickou stanici. Za technickou stránkou projektu, která zahrnuje přijímací radiové stanice, stratosférické sondy i projektovou aplikaci, odpovídá skautský radiokroužek OK1RAJ. Pod vedením Michala Rybky navrhli a nakreslili veškeré technické výkresy, zajistili elektronické součástky a vyrobili meteorologické sondy.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Celý projekt pak vychází z principů takzvaného STEAM vzdělávání, které propojuje technické obory s humanitními (z anglických názvů Science, Technology, Engineering, Art, Math). Organizátor Dotkni se vesmíru, organizace Steam Academy tak vyučuje třeba programování, robotiku a 3D tisk a nabízí volnočasové aktivity jako je lukostřelba, chov včel nebo speciální kurzy přežití ve volné přírodě.

Stejně jako po celém světě, tak i v Česku vypouští meteorologové podobné balóny pravidelně, aby naměřili důležitá data o tlaku, teplotě, vlhkosti a rychlosti i směru větru ve volné atmosféře. Zpravidla dvakrát za den vylétávají z Prahy a Prostějova. Než spadnou zpět na Zem, od svého místa vzletu se běžně odchýlí o desítky kilometrů. Jejich trasy lze sledovat na webu radiosondy.info.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.

Kariérní restart? Vynucená životní otočka? Škola programování zdarma začíná vybírat první studenty

Pražský institut 42 je součástí mezinárodní sítě škol zaměřených na programování. Během několika let by jej mělo absolvovat až 450 lidí.

Luboš KrečLuboš Kreč

42hp

Foto: 42 Prague

Účastníci říjnového Piscine pražského institutu 42

IT je dnes klíčová expertíza v jakékoliv firmě, říká ráda Daria Hvížďalová, odbornice na umělou inteligenci a podnikatelka. A také šéfka neziskového vzdělávacího institutu 42 Prague, který s podporou společností jako Škoda Auto, Trask či ČSOB rozjíždí ambiciózní program – vychovat během několika let až 450 programátorů. Zdarma. První výběrový kemp právě začal, druhý proběhne v listopadu a prosinci.

Někdy stačí pár vteřin. Pár hloupých okamžiků, které váš život postaví vzhůru nohama. Přesně to se stalo mladému studentovi, který snil o tom, že z něj jednou bude policista. I si podle toho vybíral brigádu a v létě si přivydělával jako soukromá ochranka. Když ale strážil na motoristické show, shodou nešťastných náhod se přichomýtl k nehodě a skončil v nemocnici s těžkými poraněními a mnohočetnými zlomeninami včetně páteře, kam mu lékaři museli voperovat kovový implantát. „Teď už je jasné, že dráha u policie nepřipadá do úvahy,“ krčí rameny třiadvacetiletý Jan (není to jeho pravé jméno, to si nepřál zveřejnit, redakce ho ovšem zná).

V tom, co jiného by chtěl dělat, když z něj nebude detektiv, měl jasno celkem brzy – programátora, protože počítače a matematika ho vždycky bavily. Začal se sám učit programovací jazyk Java, docházel na kurzy… Teď chce ale úsilí posunout o úroveň výš a kódování vystudovat. Ovšem ne na univerzitě, nýbrž ve dvaačtyřicítce, pražské pobočce mezinárodního vzdělávacího institutu s prostým názvem 42 Prague. Ten až tříleté, na praxi zaměřené studium nabízí zdarma díky spolupráci se silnými sponzory, jako jsou Škoda Auto, Trask, ČSOB, Deloitte a další.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Institut dostal jméno 42 Prague, protože jde o součást mezinárodní sítě programátorských škol École 42, kterou v roce 2013 v Paříži založil francouzský podnikatel Xavier Niel. Po celém světě už je několik desítek poboček. 42 Prague je škola programování, která má studenty připravit pro budoucí zaměstnání v různých oblastech IT. Výuka bude probíhat v angličtině, předpoklad je, že po absolvování první praxe (celkem budou v rámci programu dvě) budou studenti připraveni nastoupit na juniorní pozice v IT. Dokončení programu obvykle trvá tři roky.

To, že síť 42 vstupuje do Česka, vyšlo najevo letos na jaře. Základnou institutu budou prostory v budově AFI City Tower v Kolbenově ulici v Praze, pro studenty budou otevřené non-stop. Kdo všechno se těmi studenty stane, se definitivně rozhodne až na akci, která odstartovala v pondělí 10. října a která má poetický název Piscine (francouzsky bazén).

42

Foto: 42 Prague

Daria Hvížďalová přednáší účastníkům říjnového Piscine institutu 42

Jde o čtyřtýdenní intenzivní kemp, kde si 150 předvybraných adeptů otestuje, jestli by náročné studium a s ním spojená programátorská práce bylo opravdu to, co chtějí. Druhé kolo kempu, na které ještě zbývá pár volných míst, pak proběhne na přelomu listopadu a prosince. Při pohovorech a testech není klíčové umět programovat, ale spíš prokázat, že zájemce má logické myšlení, že umí spolupracovat, že je adaptabilní a inteligentní, zkrátka že má předpoklady být programátorem, i když jím ještě není.

„Většina uchazečů, kteří k nám na Piscine míří, jsou Češi a Češky. Nicméně máme tu lidi z 25 zemí a cizinců je výrazná část, zhruba 46 procent. Mezi nimi pak převládají Rusové a Ukrajinci, ale jsou tam i zástupci Francie, Mexika, Spojených arabských emirátů, Mongolska, Maroka, Japonska, ostrovu Réunion, Ázerbájdžánu, Turkmenistánu, Egypta, Bulharska,“ vysvětluje Daria Hvížďalová, která je CEO institutu 42 Prague. Žadatelů o účast se od dubna ozvalo už přes 1 800, většina ale neprošla výběrovým sítem.

daria

Přečtěte si takéGlobální síť škol programování otevře českou pobočku, studium je zdarmaGlobální škola programování otevře českou pobočku. Institut 42 Prague je zdarma, podpoří ho Škodovka

Jan z úvodu článku naopak ano. Podobně jako třeba Karolína (opět záměrně upravené jméno na přání respondentky), rodačka z arménského Jerevanu, která si v Česku sice vybudovala úspěšný život – studuje medicínu –, jenže ráda by se zdokonalila i v práci s počítačem. A chce to zkusit na 42 Prague, která má přece jen volnější a adaptabilnější kurikulum než klasická škola.

42 Prague nabídla i stipendium pro nejlepší ukrajinské uchazeče, které podpořily společnosti Digiteq a Productboard. Pro talentované lidi, kteří byli nuceni uprchnout ze země, je 42 příležitostí získat novou a slibnou kvalifikaci – nebo jednoduše pokračovat v předchozím studiu, jen v jiném formátu. „Hledám příležitost získat slušné vzdělání v oblasti programování a být schopen pomoci svým příbuzným, kteří zůstávají na Ukrajině,“ uvedl jeden z ukrajinských příjemců stipendia.

lubo-lionel-mvp

Přečtěte si takéFotbal v USA nabírá na síle. STRV vymysleli novou appku pro liguUdělali aplikaci se Schwarzeneggerem. Teď čeští STRV lépe propojí fanoušky i s Lionelem Messim

V průběhu příštích tří let by 42 Prague mělo absolvovat až 450 lidí. Nemusí jít zdaleka jen o dvacátníky, protože program se hodí i jako hodně náročný a intenzivní rekvalifikační kurz, který může fungovat jako určitá nástavba nad krátkodobé vzdělávací programy. Ostatně jedním z partnerů institutu je i úspěšná vzdělávací neziskovka Czechitas, která organizuje právě krátkodobé školící programy pro ženy.

Partnerem článku je 42 Prague. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.