Chceme, aby mezi námi vyrůstali filantropové, říká Lucia Brinzanik z Nadace RSJ. Ta přerozdělila již přes sto milionů
Manažerka komunikace Nadace RSJ Lucia Brinzanik
S bohulibou vizí založila před osmi lety desítka akcionářů finanční skupiny RSJ firemní nadaci. Šlo jim o to, navrátit do společnosti část svého majetku a know-how. Někteří z nich patří mezi známé filantropy a k dobročinnosti se snaží motivovat i svých 160 zaměstnanců. Do loňského roku Nadace RSJ přerozdělila sto milionů převážně do vědy, výzkumu a vzdělávání. Peníze na podporu jdou z firemního rozpočtu, menší část projektů podporují sami zaměstnanci. Nadace s rozpočtem kolem dvaceti milionů tak funguje čistě na firemních darech.
Mezi zakladatele Nadace RSJ patří třeba Libor Winkler, Václav Dejčmar, bratři Tomáš a Karel Janečkovi, Bronislav Kandrík nebo Anton Tyutin, který je rovněž předsedou správní rady nadace. Za jeden z milníků považuje Tyutin rozběhnutí Nadačního fondu Neuron, do kterého nadace přispěla organizačně i finančně, a to dosud nejvyšší částkou.
Novým milníkem se stala podpora organizace usilující o modernizaci českého vzdělávání Učitel naživo, kterou se nadace zavázala podporovat následujících deset let. „Nejsme jen dárce, ale především partner a propojovatel komunity kolem tématu přemýšlivých dětí,“ říká předseda. Právě téma přemýšlivých dětí si nadace vytyčila jako klíčovou oblast, které se chce v rámci podpory věnovat.
„Pokud chceme dosáhnout společenské změny, potřebujeme dostatek času jak na projekt samotný, tak na klidné a soustředěné úsilí bez nejistoty,“ vysvětluje desetiletý závazek směrem k Učiteli naživo ředitelka Nadace RSJ Lenka Eckertová. Od dlouhodobosti si slibuje i vyšší efektivitu spolupráce a stabilizování partnerů v době nejistoty. „Zejména malým neziskovkám docházely finanční i lidské rezervy. Nabídli jsme jim pomoc, aby obtížné covidové období překonaly,“ dodává Eckertová.
Fungování firemní Nadace RSJ popsala pro CzechCrunch čtyřiatřicetiletá Lucia Brinzanik, která v nadaci řídí komunikaci a věnuje se oblasti filantropie.
Proč jste se rozhodli na tak dlouhou dobu podporovat právě organizaci Učitel naživo?
Učitel naživo usiluje o modernizaci českého vzdělávání, aby se všechny děti mohly učit naplno a s radostí. Zavádí do praxe programy pro učitele a ředitele škol. Vzdělávání je potřeba změnit a patří to k našim cílům. Učiteli naživo věříme. Víme, že to dělají dobře.
Je dlouhodobá podpora něco ojedinělého?
S Učitelem naživo jsme uzavřeli dohodu na deset let, což je v Česku nevídaná věc. Zejména v systémové změně je přitom dlouhodobá podpora zásadní. Organizace totiž musí plánovat na dlouho dopředu. I pro nás je to zatím jediný projekt, který jsme podpořili na tak dlouhou dobu. Nese to pro nás samozřejmě i rizika.
Jaká rizika máte na mysli?
Nevíme, co bude za rok, za dva, za pět let. Jak se kterákoliv podporovaná organizace bude vyvíjet. Jdeme však do závazku s tím, že když se organizace dostane do potíží, tak jsme první, s kým je budou řešit. Je to zajímavý partnerský vztah, na kterém stavíme.
O jak velkou podporu se jedná?
Od začátku jsme s Učitelem naživo vedli dialog o tom, zda upřednostní spíš vyšší podporu na kratší období, anebo nižší částku na více let. Vybrali si dlouhodobou podporu, což znamená dva miliony korun ročně, celkem tedy dvacet milionů. Zvolili si dlouhodobou stabilitu, je důležitější mít základ, o který se mohou opřít i ve vyjednávání s dalšími subjekty, než samotná výše částky. Kdyby se více dárců rozhodlo pro dlouhodobý závazek, přineslo by to velkou stabilitu.
Po tomto kroku od dalších organizací zaznívalo, že náš přístup je revoluční. Chceme tím inspirovat další dárce. Pro neziskovky je obtížné sehnat každý rok peníze na provoz. Pokud jsou financované ze státního rozpočtu, dostanou peníze až v květnu, ačkoliv je potřebují již v lednu. Jsou tak vystavené obrovské nestabilitě. Často poskytují služby, které nemohou přerušit. Dlouhodobé partnerství je tedy obrovská výhoda.
Další organizace podporujete rovněž dlouhodobě?
Snažíme se budovat dlouhodobé vztahy a jednorázové příspěvky na krátkodobé projekty neposkytujeme. Většinou organizace podporujeme tři až pět let. S tím už počítáme v procesu výběru. Nevybereme někoho jen na rok, nicméně peníze jisté rovnou nemá.
Jak vybíráte organizace, které podpoříte?
Proces výběru je velmi individuální. Nemáme otevřené výzvy, spíš sondujeme terén, nicméně pokud přijde někdo s propracovanou myšlenkou, která nás osloví a souzní s naší strategií, neodmítneme ho. Jsme zasíťovaní tam, kde potřebujeme, propojujeme se s dalšími nadacemi, které se v této oblasti pohybují. Sdílíme informace o tom, jaké subjekty vznikají a kdo může přispět do mozaiky. Snažíme se organizace vybírat tak, aby zapadly do portfolia a doplnily řešení problémů, které nemáme podchycené. Pak následují schůzky, a když je to projektově zajímavé, posílá se žádost na schválení ředitelce nadace a správní radě.