Chcete všechny konzole světa? Na obří sbírku od Game Boye až po Xbox vám překvapivě stačí pakatel

Nadšenec za více než dvacet let nasbíral přes dva tisíce herních zařízení. Některá jsou padesát let stará, jiná už ani neseženete.

Michal MančařMichal Mančař

gameboy-konzole

Foto: Kaori30

Kolik druhů Game Boyů vzniklo? Když si pořídíte nabízenou sbírku, zjistíte to

0Zobrazit komentáře

Sběratelství je krásný koníček. Pokud tedy nepřeroste do obludných a patologických rozměrů a nezaplní váš byt krabicemi až ke stropu. Jestli tuto hranici překročila i impozantní sbírka francouzského videoherního sběratele, je na posouzení zájemců. Těm nabízí obrovskou kolekci více než dvou tisíc známých i obskurních herních konzolí, které ukazují půlstoletí videoherního hardwaru. A to za cenu, která je překvapivě nízká.

Nedočkaví hráči i nezásobené obchody stále bojují s nedostatkem PlayStationů 5, konzole od Sony nyní navíc zasáhlo zdražení. Přesto existují herní zařízení, která jsou ještě raritnějším zbožím. Na ta však oproti PS5 dlouhatánské davy zájemců řadu nestojí. Jsou to totiž sběratelské kousky klidně i několik desetiletí staré, jež už dávno vypadly z prodeje a teď nanejvýš zkrášlují skříně. Anebo vyvolávají zájem několika málo retrosběratelů.

Právě takovým fajnšmekrům se nyní otevírá jedinečná možnost získat dost možná tu nejkompletnější herně-hardwarovou sbírku na světě. Uživatel Kaori30 na serveru eBay nabízí svou kolekci více než 2 200 videoherních konzolí a několika stovek her k tomu. A to jak těch novějších, tak kousků z doby před padesáti lety. Stačí mít po ruce 984 tisíc eur, v přepočtu něco málo přes 24 milionů korun. Taková cenovka svítí v inzerátu u tlačítka „Kup teď“. Jen pozor, prodává se pouze v celku.

Cílem sběratele bylo získat doslova všechno. Všechny konzole, veškeré modely, kompletní barevné varianty, všechny speciální verze, které jste mohli vyhrát v soutěžích, veškeré konzole ze všech možných trhů, dokonce i jinak neprodejné nebo limitované edice… Potvrdit tvrzení, že jde o téměř všechny konzole světa, je prakticky nemožné. Ale ať už máte zálusk na některý z mnoha desítek modelů legendárního GameBoye, nebo třeba jednu z pětadvaceti variant Wii, v seznamu je najdete. A vedle nich i GameCube, Switch, 3DS, Xbox a další. Mnohé z nich samozřejmě stále nerozbalené.

konzole02

Foto: Kaori30

Kolekce obsahuje klasické kousky jako Xbox, ale i takřka neznámé konzole

Sbírka podle majitele navíc obsahuje na tři stovky kousků, které dnes už prostě neseženete. A požadovaná cena je prý vlastně jen pakatel, za který byste ji neměli možnost pořídit, ani kdyby byly všechny konzole v aukcích a bazarech dostupné. Důvod prodeje Kaori30 nezmiňuje, ale uvádí, že by o kolekci mohla kromě jiných sběratelů projevit zájem například muzea.

Příběh, který ke vzniku sbírky vedl, se neobešel bez pár zamotání. Kaori30 v inzerátu popisuje, že první kousky začal pořizovat v devadesátých letech. Tehdy ještě bez vidiny velké kolekce. Dokonce se jich po nástupu na vysokou školu nejprve zbavil, než se o něco později do sběratelství pustil nanovo. Současná podoba sbírky tak začala vznikat na začátku století.

Jenže okolo roku 2011 už na svůj drahý koníček přestával mít čas. Navíc prý bylo těžké nacházet stále zajímavější kousky. A tak došlo na další výprodej. Jenže po takové investici – finanční, časové i emocionální – se nelze divit, že během následujících roků pověstný červík v hlavě hlodal, až se dohlodal k rozhodnutí sbírku opět restartovat.

K relapsu prý stačil pobyt v Tokiu před čtyřmi lety, kde Kaori30 pořídil téměř vše, co v předchozích letech rozprodal. Od té doby přidal ještě další kousky, až vytvořil nyní nabízenou sbírku za téměř milion eur. A slova o tom, že ta částka je vlastně překvapivě nízká, potvrzují i další nedávné prodeje. Velké peníze a videoherní sběratelství totiž nejsou nijak neobvyklé spojení.

Jen před rokem do rekordních výšin stoupaly částky nikoliv za obří sbírky, ale za jednotlivé hry. V dubnu 2021 se prodala cartridge téměř čtyřicet let staré skákačky Super Mario Bros. pro kultovní konzoli NES za více než 14 milionů korun. Krátce poté rekord pokořila také fantasy akce Zelda taktéž pro NES s částkou 18,8 milionu – jenže dva dny nato ji přeskočil opět Mario.

Super Mario 64 pro konzoli Nintendo 64 se tehdy prodal za téměř dvojnásobek krátce vládnoucího rekordu, vítěz aukce za zapečetěnou hru zaplatil zaplatil 34 milionů korun. Jenže netrvalo to ani měsíc a na trůn opět usedl italský instalatér, když se ještě vzácnější kopie Super Mario Bros. pro NES prodala za 43 milionů. A vedle takové sumy za jedinou hru už sbírka několika stovek historicky hodnotných konzolí vypadá jako velice výhodný nákup.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym