Sony zdražilo PlayStation 5. Zájem před Vánoci to ale neovlivní, věří české e-shopy

Oblíbená herní konzole je stále hůře k sehnání. Teď navíc její cena stoupne zhruba o dalších tisíc korun.

Filip HouskaFilip Houska

ps5-1Insider

Foto: Sony

Herní konzole PlayStation 5

0Zobrazit komentáře

PlayStation 5 vzbudil v herním světě během svého vydání velký rozruch. Ne nutně jen z pohledu výkonných vnitřností, díky nimž lze na konzoli hrát ty nejpokročilejší hry, ale také z hlediska dostupnosti – gamingový systém nové generace totiž nebyl dlouhodobě k plošnému dostání. A vlastně ani teď není situace o mnoho lepší. Může být navíc ještě zamotanější, a to především kvůli výraznému kroku, který Sony v souvislosti s PS5 oznámilo.

Před pár dny totiž uvedlo, že s okamžitou platností navyšuje maloobchodní ceny dvou hlavních variant PlayStationu 5. Konkrétně verze s mechanikou a verze bez mechaniky, tedy té digitální. Důvodem má být nepříznivý vývoj ekonomického prostředí ve světě, respektive zvyšování inflace a neblahý vývoj měn.

Navýšení ceny za PS5 se týká prakticky všech světových trhů (včetně domovského Japonska) vyjma Spojených států, kde zůstává stejná. Konkrétně pro Evropu je nová cena nastavena na 549,99 euro za verzi s mechanikou a 449,99 euro za variantu bez mechaniky. Připlatit si tak logicky budou muset i zákazníci z Česka.

playstation5

Foto: Sony

Sehnat PlayStation 5 je v Česku stále složitý úkol

Nová doporučená cena na tuzemském trhu je 14 490 korun, respektive 11 790 korun, pokud by zájemce chtěl model bez slotu pro vkládání disků. „Cena nejdostupnějšího balíčku z hlediska délky čekání, v němž je konzole se dvěma hrami, se u nás zvýšila o 1500 korun z 15 990 korun na 17 490 korun,“ říká pro CzechCrunch Jiří Pospíšil z firmy Xzone.

Podobně jako Xzone, jemuž šéfuje Martin Schovanec, reagovaly i jiné české e-shopy, které PlayStation 5 mají v nabídce. „Reagovali jsme hned, jak jsme dostali oficiální vyjádření, a to zvýšením ceny konzole v jednotkách procent,“ zmiňuje Pavla Hobíková z tiskového oddělení Mall.cz. „Ceny příslušenství ale držíme stejné,“ doplňuje.

Konzole pod stromeček? Neváhejte

Právě okolo možného zvýšení cen příslušenství, typicky ovladačů DualSense (včetně očekávaných profesionálnějších modelů), se také v herní komunitě vedly debaty. Xzone, Mall.cz ani česká e-shopová jednička Alza.cz ovšem nic takového nemají v plánu. „Zdražení příslušenství aktuálně neočekáváme,“ říká pro CzechCrunch Ondřej Hnát, obchodní ředitel Alzy.

Že by ale navýšení ceny o zhruba tisíc korun způsobilo pokles zájmu, se neočekává. Pořád se totiž jedná o nedostatkové zboží, na které se stojí virtuální fronty. Nárůst ceny podle vyjádření zmíněných e-shopů neovlivní smýšlení drtivé většiny zájemců. Navíc před blížícími se Vánoci, během kterých je o herní konzole jako takové ještě větší poptávka.

S tím ale souvisí jeden další problém, který už roky minimálně v Česku trvá. PlayStation 5 zkrátka není k dispozici v takovém množství, aby byli uspokojeni všichni. Xzone například lidem radí, že pokud chtějí PS5 na Vánoce, neměli by s předobjednávkou otálet. „Nedokážeme říct, zda bude PS5 k dispozici před Vánoci k okamžitému odběru,“ dodává Pospíšil.

„Vzhledem k omezenému množství PS5 zatím jen stále vykrýváme objednávky zákazníků z předešlých měsíců. Pokud se na straně výrobce situace nezmění a nezvýší se produkce, neočekáváme bohužel výrazné zlepšení ani v závěru roku. Nyní zatím nedokážeme říct, kolik kusů bude volně dostupných,“ říká pro změnu Hobíková z Mallu.

Xbox Series X nabízí – zjednodušeně řečeno – obdobný zážitek z hraní, alespoň co se technických parametrů týče.

Podobně to má i Alza. „Kvůli okolním vlivům, jako je současná ekonomická krize, potíže s dodávkami, válka na Ukrajině, je těžké cokoliv predikovat, a to platí i v tomto případě. Děláme maximum, abychom zajistili dostatek PS5 na Vánoce, nicméně je velice pravděpodobné, že kvůli vysoké poptávce budou během vánočního období stále hůře dostupné.“ dodává Hnát.

Je však nutné podotknout, že PlayStation 5 není jedinou špičkovou herní konzolí na trhu. Řeč je samozřejmě o Xboxu Series X, který nabízí – zjednodušeně řečeno – obdobný zážitek z hraní, alespoň co se technických parametrů týče. A pokud Microsoft nebude svůj herní systém zdražovat, mohl by ty, kteří se rozhodují mezi PS5 a Xboxem, přilákat na svou stranu. Je totiž levnější.

Načítám formulář...