Čína nařídila Applu, aby ze svého obchodu odstranil WhatsApp. Bojí se o národní bezpečnost

„Jsme povinni dodržovat zákony v zemích, kde působíme, i když s nimi nesouhlasíme,“ uvedl Apple. Z App Storu odstranil i Threads či Telegram.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

whatsapp-china-app_store

Foto: CzechCrunch

Čína blokuje WhatsApp na App Storu

0Zobrazit komentáře

Apple odstranil ze svého čínského internetového obchodu App Store aplikace WhatsApp a Threads, za kterými stojí společnost Meta Platforms Marka Zuckerberga. Americké firmě to podle jejího oficiálního vyjádření nařídila čínská vláda kvůli obavám o národní bezpečnost. Podle firem Qimai a AppMagic, které se zabývají sledováním aplikací, v pátek z čínské verze App Storu zmizely i další dvě zahraniční aplikace pro zasílání zpráv – Telegram a Signal.

Ostatní aplikace od Mety včetně Facebooku, Instagramu a Messengeru si podle poslední kontroly agentury Reuters čínští uživatelé stahovat mohou. Ke stažení je k dispozici i mnoho dalších populárních aplikací vyvinutých západními společnostmi, včetně YouTube a sociální sítě X (dříve Twitter), jež nespadají pod Metu.

„Čínská správa kyberprostoru nařídila odstranění těchto aplikací z čínského obchodu na základě obav o národní bezpečnost. Jsme povinni dodržovat zákony v zemích, kde působíme, i když s nimi nesouhlasíme,“ uvedl Apple. Dotazy ohledně stažení aplikací Telegram a Signal nechal bez odpovědi. Oficiální reakci neposkytla ani Meta, které patří WhatsApp i Threads.

WhatsApp vykazuje celosvětově více než dvě miliardy aktivních uživatelů měsíčně. Sociální síť Threads pro fotografie a videa podobná Twitteru byla podle údajů Applu v prosinci čtvrtou nejstahovanější službou v obchodech s aplikacemi na světě. Technicky zdatní čínští spotřebitelé si mohou stahovat aplikace z obchodů App Store společnosti Apple v jiných zemích, pokud tam mají účet iCloud.

Odstranění čtyř aplikací naznačuje rostoucí netoleranci čínské centrální vlády vůči některým zahraničním službám pro zasílání zpráv po internetu, které se vymykají její kontrole. Komplikuje také postavení Applu v Číně, uvedla agentura Reuters. Žádná ze čtyř odstraněných komunikačních aplikací nicméně není v zemi nijak zvlášť rozšířenou. Dominantní je domácí WeChat od společnosti Tencent.

Zároveň platí, že mnoho zahraničních aplikací je v rámci čínských sítí běžně blokováno takzvaným Velkým čínským firewallem, což je rozsáhlý kybernetický systém cenzury, kterým Čína internetový prostor reguluje. I třeba Facebook tak lze používat jen přes virtuální privátní sítě (VPN). WhatsApp, Threads a spol. zůstávají nadále dostupné v App Storech v Hongkongu a Macau, dvou zvláštních správních oblastech Číny.

S přispěním ČTK