Číňané otestovali létající auto budoucnosti. Vzdušnou revoluci chtějí servírovat za dva roky
Společnost XPeng má ještě co zlepšovat, i tak ale svému projektu věří. Stejně jako německý Volocopter, který hlásí další masivní investici.
Přestože je vývoj létajících stojů budoucnosti finančně i časové náročný byznys, tak společnosti, které se jejich vývojem zabývají, neustále ohlašují zajímavé novinky. Ty poslední se týkají čínské společnosti XPeng, která svůj stroj poprvé poslala do vzduchu. A také startupu Volocopter, který ohlásil další masivní investici. Ta mu má pomoci naplnit cíl představit na olympiádě v Paříži létající taxislužbu.
V Číně před několika dny skupina inženýrů ve stoje tleskala kymácejícímu se automobilu visícímu několik metrů nad zemí. Šlo o zaměstnance čínské automobilky XPeng, kteří přihlíželi výsledkům programu HT Aero, v jehož rámci firma vyvíjí létající vůz.
Společnost do něj v minulém roce poslala obří investici a jak se zdá, snaha začíná přinášet první plody. Ty jsou však na první pohled stále velmi nezralé.
Dvoutunový prototyp je totiž v podstatě osobní automobil s konvenčními tvary a čtyřmi koly, který je schopný jet po silnici. Na střeše má ovšem obří box, do něhož se skládají ramena s celkem osmi rotory.
Na videu je vidět, že rotory jsou schopné zdvihnout automobil až do výšky deseti metrů a v ní, v takzvaném visu, setrvat třicet sekund. Děje se tak ovšem za neustálého kymácení a nepříliš sebevědomých pohybů.
Test nicméně skončil šťastným přistáním zpět na všechna čtyři kola. Společnost měla dokonce otestovat i scénář, kdy jeden z motorů vypověděl službu. I takovou situaci prý automobil ustál.
Vizí Číňanů je nabídnout stroj, se kterým se můžete bez problému prohánět po silnicích a dálnicích. Ovšem v momentě, kdy narazíte například na kolonu či jinou překážku, by mělo stačit jen roztáhnout ramena s rotory, vertikálně vzlétnou do vzduchu a pokračovat v cestě.
Tato budoucnost je ovšem stále velmi daleko. S vysokou hmotností vozidla je jasné, že setrvání ve vzduchu nemůže být delší než pár minut. I tak má ovšem Xpeng v úmyslu dostat vůz na trh v roce 2024. A čínské úřady již avizovaly, že jsou ochotné být v procesu certifikace maximálně nápomocny.
Rok 2024 by ovšem neměl být významným rokem jen pro Číňany, ale také pro německou společnost Volocopter. Tento startup taktéž pracuje na stroji schopném vertikálního vzletu i přistání. Oproti tomu od XPengu by se však měl stát součástí veřejně dostupné přepravní služby, která by se mohla představit již na olympijských hrách v Paříži.
Aby se však mohl tento záměr naplnit, je nutné pořádně šlápnout do finančně náročného vývoje. I proto Volocopter k březnové investici ve výši čtyř miliard korun nyní přihodil dalších 182 milionů dolarů, tedy více než 4,5 miliardy korun.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs