Saúdové kvůli stavbě megalomanského města odstraňují domorodce. Některé posílají na smrt

Kvůli pouštnímu projektu Neom byly násilně vystěhovány tisíce domorodců. Některé z nich posílá saúdskoarabská vláda i na smrt.

Filip HouskaFilip Houska

The Line

Foto: Neom

Město The Line vzniká jako protipól k tradičním horizontálním metropolím

0Zobrazit komentáře

Saúdové nikdy nebyli troškaři, a proto když představili vizi futuristického projektu pod názvem Neom, jehož hlavní součástí má být ultramoderní metropole, nechtělo se ani věřit, že by něco takového mohlo vůbec vzniknout. Přípravy na výstavbu ovšem běží, na druhou stranu se měly nedávno šokujícím způsobem projevit na členech kmene, který pouštní oblast, kde má projekt vzniknout, obývá. Saúdskoarabská vláda je totiž měla nechat násilím vystěhovat – a protože nesouhlasili s výstavbou, odsoudila je dokonce k trestu smrti.

Lidská práva jsou v Saúdské Arábii dlouhodobě potlačována. To je známý fakt, na který poukazuje řada lidskoprávních organizací a aktivistů. Pokud má někdo vlastní názor, který se neshoduje s názorem autoritativních složek, může být nepříjemně popotahován, případně i uvězněn. Zkrátka jiný kraj, jiný mrav. Na vlastní kůži to podle britské organizace ALQST měla poznat i trojice lidí, která brojila proti megalomanskému projektu Neom.

Ten patří mezi nejvelkolepější projekty, jaké kdy Saúdové rozjeli. Zabírá masivní oblast propojující tři hlavní regiony. Mezi nimi je Trojena, což je vlastně horská oblast plná moderních technologií, kde se bude konat i asijská variace zimní olympiády, a The Line, futuristická metropole s obří, 170 kilometrů dlouhou dystopickou zdí, jež nabídne místo pro bydlení i práci. Projekt ale vyvolává řadu kontroverzí.

Neom napadají nejen ekologičtí aktivisté, kteří jsou přesvědčeni o tom, že taková výstavba spotřebuje obrovské množství energie, ale zaměřují se na něj i lidskoprávní organizace. Před dvěma lety byly totiž ze strany saúdskoarabské vlády zatčeni tři členové kmenu Howeitat, který obývá část oblasti, na níž má projekt za půl bilionu dolarů vyrůst. Proč? Brojili proti tomu, aby se vůbec začal realizovat.

The Line Neom

Foto: Neom

Město The Line vyroste uprostřed pouště

Saúdskoarabská vláda totiž vyžadovala, aby domorodý kmen místo opustil, čímž by uvolnil prostor pro stavbu. Podle zprávy britské lidskoprávní organizace ALQST, která o případu zatčení Šadlího, Ibrahima a Ataullaha z kmene Huwaitat informovala, se nakonec Saúdové rozhodli k radikálnějšímu kroku – celé rodiny násilně vystěhovali. To se zmíněné trojici nelíbilo, proto se ozvala.

Minimálně Ibrahim už v roce 2020 kritizoval jednání saúdskoarabských autoritativních složek a hovořil o utrpení, kterému jeho rodina a všichni ostatní vysídlení obyvatelé čelí v důsledku rozhodnutí o jejich vystěhování. Nijak nepomohlo ani setkání s oficiální komisí pro výstavbu Neomu, od kterého si Ibrahim a další členové delegace slibovali nějaký kompromis. Poté byl Ibrahim spolu se Šádlím a Ataullahem zatčen.

Před pár dny se pak objevila informace, že trojice byla začátkem října odsouzena k trestu smrti. Důvodem má být právě konstantní vyjadřování nespokojenosti s výstavbou Neomu. „Tyto šokující rozsudky opět ukazují, jak bezohledně saúdské úřady nerespektují lidská práva a jak krutá opatření jsou připraveny přijmout, aby potrestaly příslušníky kmene Huwaitat za to, že oprávněně protestovali proti nucenému vystěhování ze svých domovů,“ píše ALQST.

Podle všeho se mělo nucené vystěhování dotknout až dvaceti tisíc příslušníků tohoto kmenového společenství, které oblast obývá. Původní obyvatelé se dokonce obrátili na Organizaci spojených národů (OSN), aby začala kroky vlády Saúdské Arábie vyšetřovat.

Situace vygradovala i se smrtí jistého Abdula Rahima al-Huwaitiho, který Neom veřejně odsuzoval. Zabily ho bezpečnostní složky Saúdské Arábie poté, co odmítl opustit svůj dům.

Je tak zřejmé, že se kolem tohoto projektu ještě budou vést dlouhé debaty. Saúdové každopádně s výstavbou centra celého Neomu, metropole The Line, pomalu postupují. Do pouštní oblasti už nahnaly těžkou techniku a pracovníky, aby se začalo s budováním masivní sklenění zdi, která se bude napříč novým městem táhnout.